Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Bezpieczne leki – bezpieczne zwierzęta – bezpieczni ludzie

Jakie są perspektywy w kontekście doświadczeń związanych ze zdarzeniami niepożądanymi weterynaryjnych produktów leczniczych ? Już w najbliższą środę o godzinie 18.30 odbędzie się webinar poświęcony tematom związanym z bezpieczeństwem leków i zgłaszaniem zdarzeń niepożądanych weterynaryjnych produktów leczniczych. W bezpłatnym webinarze będą mogli wziąć udział lekarze weterynarii, hodowcy zwierząt, studenci i techników nauk weterynaryjnych i rolniczych oraz opiekunowie i właściciele zwierząt.  

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie POLPROWET, a całe wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.  

Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z branży, którzy szczegółowo omówią zagadnienia związane z tematem zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Co ważne podczas wydarzenie będzie miała miejsce premiera wyników badania ankietowego dotyczącego tematu zgłaszania zdarzeń niepożądanych. 

W ankiecie jaką prowadziliśmy wzięło udział blisko 300 lekarzy weterynarii oraz hodowców i osób związanych ze leczeniem zwierząt. Dzięki temu podczas webinaru możemy przedstawić różne perspektywy respondentów w kontekście doświadczeń związanych ze zdarzeniami niepożądanymi weterynaryjnych produktów leczniczych – powiedział Radosław Knap ze stowarzyszenia POLPROWET. – Powiemy między innymi o tym, ile osób i jak często deklaruje zgłaszanie zdarzeń niepożądanych, w jaki sposób te zdarzenia mogą być zgłaszane, a także dlaczego zarówno firmom farmaceutycznym jak i urzędom oraz lekarzom powinno zależeć na efektywnej współpracy w tym zakresie. Podczas webinaru będziemy chcieli obalić niektóre mity związane z raportowaniem i rozwiać wątpliwości, jakie pojawiały się wśród respondentów ankiety.  

   

Jako lekarki weterynarii i jednocześnie urzędniczki w administracji publicznej chcemy pokazać jak ważne a jednocześnie łatwe jest zgłaszanie zdarzeń niepożądanych, które mogą wystąpić po podaniu leku u zwierzęcia. Podczas webinaru wspólnie prześledzimy drogę jaką przebywa informacja o wystąpieniu zdarzenia niepożądanego – od jego zgłoszenia, przez ocenę i przekazanie do europejskiej bazy zgłoszeń. Zgłaszanie zdarzeń niepożądanych jest prostym narzędziem, które może uratować wiele istnień. W naszych rękach, rękach lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt, spoczywa bezpieczeństwo bliskich nam zwierząt i ludzi. Wspólnie działajmy zgodnie z podejściem Jedno Zdrowie! –  mówi Agata Andrzejewska, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.  

Zapraszam wszystkich, którzy są ciekawi jak wygląda monitorowanie zdarzeń niepożądanych w weterynaryjnej firmie farmaceutycznej. Jak jest ona do takich działań przygotowana, jak wypełnia swoje obowiązki wynikające z przepisów prawa, czyli co robi, aby zapewnić bezpieczeństwo stosowania swoich produktów. Jakkolwiek, w tym procesie równie ważna jest Państwa rola, lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt, którzy wnoszą swój wkład w postaci swojej wiedzy, doświadczenia, staranności i odpowiedzialności w postępowaniu, aby zminimalizować ryzyko występowania zdarzeń niepożądanych wpisujące się tak naprawdę w podanie każdego produktu – mówi Sylwia Rytych, Virbac Sp. z o.o. 

Podczas webinaru chciałabym przedstawić Państwu jak ważna jest rola lekarza weterynarii, jeśli chodzi o zdarzenia niepożądane oraz zachęcić do raportowania! Jestem lekarzem weterynarii, mam specjalizację chorób psów i kotów i przez kilka lat pracowałam w przychodni weterynaryjnej małych zwierząt. Ostatnie kilkanaście lat spędziłam w firmie farmaceutycznej weterynaryjnej. Zajmuję się rejestracją leków weterynaryjnych, ale przede wszystkim odpowiadam za nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii - Marta Ulikowska-Stadnik, Phibro Animal Health Poland.  

Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo weterynaryjnych produktów leczniczych oraz budowanie zaufania do odpowiednich procedur i instytucji, które zajmują się tymi zagadnieniami. To wszystko przyczynia się do poprawy zdrowia zarówno zwierząt, ale także ludzi i środowiska.  – powiedział Marek Mastalerek, Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej -Dzięki promocji ankiety do lekarzy weterynarii chcemy poznać różne perspektywy respondentów w kontekście doświadczeń związanych ze zdarzeniami niepożądanymi a jednocześnie przyczynić się do edukacji w zakresie skutecznego monitorowania takich zdarzeń przez lekarzy.  

Kiedy? 15.05.2024 (środa) 

Godzina: 18.30 

Bezpośredni link do webinaru w MS Teams: Bezpieczne Leki 

Rejestracja na webinar TUTAJ  

Tematy poszczególnych prelekcji:  

  • Premiera wyników badania ankietowego dotyczącego tematu zgłaszania zdarzeń niepożądanych – mgr inż. Radosław Knap, Sekretarz generalny, Stowarzyszenie POLPROWET 
  • Monitorowanie bezpieczeństwa stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych u zwierząt poprzez analizę zgłoszonych zdarzeń niepożądanych – lek. wet. Agata Andrzejewska, Wiceprezes URPL,WMiPB, lekarz weterynarii lek. wet. Magdalena Dunajewska, ekspert URPL,WMiPB 
  • Przygotowanie firm farmaceutycznych do monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii – lek. wet. Sylwia Rytych, PhD, Regulatory Manager, Virbac 
  • I po co to zgłaszać? – co dzieje się po zgłoszeniu zdarzenia niepożądanego – lek. wet. Marta Ulikowska-Stadnik, Regulatory Affairs and Pharmacovigilance Manager, PHIBRO Animal Health Poland. 
  • Rola lekarza weterynarii w procesie zapewnienia bezpieczeństwa leczenia – lek. wet. Marek Mastalerek, Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej
  • Pytania do prelegentów – dyskusja moderowana przez Aleksandrę Bieniek, radczynię prawną z kancelarii Moyers.

POLPROWET reprezentuje 16 wiodących producentów i generalnych dystrybutorów leków i szczepionek dla zwierząt, obejmując ponad 85% polskiego rynku. Reprezentanci branży zrzeszeni w stowarzyszeniu na co dzień zapewniają lekarzom weterynarii środki do opieki nad milionami zwierząt w Polsce. Organizacja ta współpracuje ze swoim europejskim odpowiednikiem Animal Health Europe, realizując wspólne statutowe cele.

Nasi klienci