Dodano: 15.02.2019, Kategorie: Rozmowy
Global FAST czyli praktyczne wykorzystanie ultrasonografii na co dzień
To już kolejna edycja Weterynaryjnej Konferencji Ultrasonograficznej, czym tegoroczna będzie różnić się od wcześniejszych?
Weterynaryjna Konferencja Ultrasonograficzna organizowana przez firmę DRAMIŃSKI S.A., producenta światowej klasy przenośnych ultrasonografów obchodzi w tym roku piątą edycję. Tematem wydarzenia jest: Global FAST. Praktyczne wykorzystanie ultrasonografii na co dzień jako uzupełnienie badania klinicznego każdego pacjenta.
Tegoroczną edycję konferencji poprowadzi światowej sławy wykładowca dr Gregory R. Lisciandro (USA). Aktualnie prezes FASTVet.com – platformy elearningowej dotyczącej protokołów AFAST, TFAST, Vet BLUE i Global Fast. Doktor Lisciandro szkoli weterynarzy oraz lekarzy medycyny na całym świecie.
W tym roku uczestnikami wydarzenia będą zarówno studenci, kadra dydaktyczna jak i praktycy pracujący na co dzień z małymi zwierzętami. Konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem, również poza granicami kraju. Swoją obecność potwierdzili lekarze m.in. ze Szwecji, Litwy, Anglii czy Czech.
W jakim terminie jest planowana?
2-3 MARCA 2019, OLSZTYN, HP PARK HOTEL, AL. WARSZAWSKA 119
Do kogo skierowana jest konferencja?
Technika Global FAST dedykowana jest wszystkim lekarzom weterynarii pracującym klinicznie. A czym dokładnie jest Global FAST? Jest to jeden z trzech schematów badania ultrasonograficznego, które często wykonuje się w pozycji stojącej i jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta.
Global FAST łączy w sobie zalety AFAST, w tym nacelowane badanie głównych narządów i system oceny punktowej wolnego płynu w jamie otrzewnowej, TFAST służący wykryciu wolnego płynu w jamie opłucnowej i worku osierdziowym i jego projekcje echokardiograficzne oraz badanie ultrasonograficzne płuc metodą Vet BLUE. Global FAST jest elementem badania klinicznego. Może być wykorzystany przez lekarza pierwszego kontaktu, osobę zajmującą się nagłymi wypadkami i wszystkich lekarzy specjalistów jako pierwsze badanie obrazowe pozwalające „zobaczyć” listę problemów do rozwiązania, lepiej zaplanować opiekę nad pacjentem i dalszą diagnostykę. Badanie Global FAST powinno być wykonywane 3-8 razy dziennie przez każdego lekarza weterynarii!
– Dr Lisciandro
Jakim zagadnieniom będzie poświęcone wydarzenie?
Omówimy AFAST, w tym nacelowane badanie głównych narządów i system oceny punktowej wolnego płynu w jamie otrzewnowej, TFAST służący wykryciu wolnego płynu w jamie opłucnowej i worku osierdziowym i jego projekcje echokardiograficzne oraz badanie Vet BLUE wykorzystywane do oceny pacjentów z podejrzeniem lub problemami z układem oddechowym. Dzięki połączeniu zebranych informacji Global FAST może być wykorzystany do oceny statusu wolemicznego pacjenta, jak również do błyskawicznego wykrycia anafilaksji oraz wsparcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wykłady są oparte o wiedzę praktyczną i przypadki kliniczne podkreślając proste reguły elementów Global FAST.
– Dr Lisciandro
Jak wiedza zdobyta przez uczestnika konferencji wpłynie na jego codzienną pracę?
Global FAST pomaga rozwijać swoje umiejętności z każdym kolejnym badaniem kładąc nacisk tylko na rozpoznanie wysięków i wolnego płynu w jamach ciała. Pozostałe uzyskane informacje stanowią dodatkową korzyść! Wykonując badanie Global FAST w ściśle określony sposób, zawsze tak samo, uzyskuje się czytelne obrazy, a nauka ultrasonografii nabiera tępa.
Trzeci schemat badania jest dla tych, których wiedza ultrasonograficzna jest na poziomie zaawansowanym. Ten schemat daje odpowiedzi na różne pytania kliniczne. Moja żona, Stephanie, jest specjalistą chorób wewnętrznych psów i kotów i często w pracy powtarza: „Po co czekałeś? Trzeba było zrobić Global FAST zaraz po badaniu klinicznym.” Wykryłbyś początkowe stadium septycznego zapalenia otrzewnej, płyn w worku osierdziowym, zmianę guzowatą na wątrobie czy zapalenie płuc w pierwszych 10 minutach badania pacjenta.
Oczywiście Global FAST nie zastąpi kompletnego badania tradycyjnymi metodami, a raczej pomoże określić czy leczyć pacjenta farmakologicznie czy skierować na zabieg, a także pozwoli wyłapać pacjentów, których odesłalibyśmy do domu z niewłaściwym planem leczenia (np. pacjentów z płynem w worku osierdziowym, niewielkiego stopnia wodobrzuszem, zapaleniem otrzewnej, płynem w jamie opłucnej, nadciśnieniem płucnym, rozstrzenią serca, zapaleniem płuc czy zastoinową niewydolnością serca, by wymienić tylko kilka).
– Dr Lisciandro
Gdzie można sprawdzić program i zarejestrować się na konferencję?