ZNAJDŹ WETERYNARZA

środa, 15 lipca 2020
Zobacz:
stomatologianews

Jak śpią króliki

Króliki domowe należą do jednych z najbardziej popularnych i lubianych zwierząt domowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Są szczególnie uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Trudno się dziwić, zważając na ich uroczy wygląd, niewielkie rozmiary i charakterystyczne miękkie futerko. Jednak zanim zdecydujemy się na to, aby zamieszkał z nami nowy, uszaty, członek rodziny warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem królika? Jaki zapewnić mu odpowiednie warunki do życia? Co mówi nam mowa ciała królika oraz jak śpią króliki miniaturki? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Jak śpią króliki

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Warunki i odpowiednia opieka nad królikiem

Jeśli chcemy przygarnąć królika pod swój dach, powinniśmy zadbać o to, żeby miał jak najlepsze warunki życia. Odpowiednia opieka i dobrze dobrana dieta sprawią, że będzie cieszył się długim zdrowiem, a tym samym będzie naszym towarzyszem przez wiele lat. Podstawą jest zapewnienie zwierzakowi wystarczającej ilości miejsca do życia. Klatka dla naszego pupila nie powinna być za mała, a oprócz tego powinien mieć on możliwość regularnego ruchu poza jej obrębem. Jako ściółkę można wykorzystać drewniany żwirek lub grube wióry z drzew liściastych, które są bezpieczne dla królika i odpowiednio chłonne. Powinniśmy mu zapewnić również odpowiednik norki, czyli jakieś bezpieczne, ciemne schronienie. Może być to dla przykładu jakiś drewniany domek. Tego typu budowle nie są drogie i bez problemu można się w nie zaopatrzyć w większości sklepów zoologicznych.

Żywienie królika

Bardzo ważnym aspektem karmienia królika jest to, żeby karma nie leżała w miseczce przez cały dzień. Jest to co prawda bardzo popularna praktyka, jednak jest to błąd. Zwierzątko powinno najadać się w czasie pór karmienia. Natomiast dostęp do świeżej, czystej wody powinien być nieograniczony i całodobowy, tak samo, jak do sianka, które pełni niezwykle istotną funkcję w diecie królików. Prócz gotowych, wysokiej jakości mieszanek, warto urozmaicać dietę pupila w świeże i suszone zioła oraz zieleninę jak na przykład: kapusta, melisa, mięta, bazylia, koperek czy pokrzywa. Można podawać również owoce, jednak w niewielkich ilościach. Każdy nowy pokarm powinno wprowadzać się powoli i stopniowo, ze względu na szczególnie wrażliwy układ pokarmowy tych zwierząt.

Królicze zachowania i mowa

Króliki to wbrew pozorom bardzo komunikatywne zwierzęta, a wykorzystują w tym celu dźwięki oraz mowę ciała. Warto poznać, chociaż podstawowe „znaki”, które może dawać nam nasz pupil, aby w jeszcze lepszym stopniu odpowiadać na jego potrzeby.

Tupanie tylnymi nogami – to sposób na informowanie o niebezpieczeństwie. Jeśli zauważysz taki ruch, to znaczy, że królikowi wydaje się, że jest w niebezpieczeństwie.

Energiczne podskoki i akrobacje – króliki domowe w ten sposób okazują swoją radość oraz pokazują, że mają ochotę na zabawę.

Kładzenie się płasko na podłożu z wyciągniętymi kończynami – oznacza to, że zwierzę czuje się bezpiecznie i komfortowo.

Bezruch i otwarte oczy – takie zachowanie sygnalizuje, że królik nie życzy sobie kontaktu z nikim. To jego sposób na to by stać się „niewidzialnym” dla otoczenia.

Pozycja płasko na ziemi z położonymi uszami – może być to wynik uczucia dyskomfortu i strachu. Jeśli akurat chciałeś dotknąć królika, gdy wykonał taki ruch, lepiej zostawić go w spokoju, bo oznacza to, że zwierzę jest w wielkim stresie.

Czy i jak królik śpi?

Zanim zdecydujemy się na zakup królika, warto wiedzieć, że jest to zwierzę szczególnie aktywnie wcześnie rano oraz wieczorami. W ciągu doby, mimo że uwielbia aktywność fizyczną, sporo czasu przeznacza na spanie. Zarówno w czasie dnia, jak i nocą. Powinien mieć do tego przygotowane odpowiednie schronienie. Na przykład w postaci wyżej wspomnianego już drewnianego domku, w którym zwierzak może się schronić i poczuć całkowicie bezpiecznie. Króliki zazwyczaj zapadają w tak zwany „półsen”. Wynika to z ich czujnej natury. Ich ciało ułożonej jest wtedy na tak zwaną „kurkę” – ich nóżki są podwinięte pod siebie, jakby były ciągle gotowe do ucieczki, a oczy są delikatnie uchylone. Jeśli zwierzątko czuje się naprawdę komfortowo i uważa, że nic mu nie zagraża, to będzie spało z zamkniętymi oczami. Innymi popularnymi pozycjami do spania są:

Na boczku – jedna z najpopularniejszych pozycji, zwykle wykorzystywana do długich drzemek. Umożliwia szybką reakcję w momencie zagrożenia.

Na żabkę – pozycja, w której zarówno przednie, jak i tylne łapki są mocno wyciągnięte. Również umożliwia częściowe czuwanie.

Przejdź do następnej strony

Nasi klienci