Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Chore stawy u psa – przyczyny, oznaki, profilaktyka

Twój aktywny do tej pory zwierzak, od pewnego czasu zrobił się bardziej leniwy, więcej leży, z trudem wstaje, lub zauważyłeś, że jest mniej chętny do zabawy, a może piszczy podczas pokonywania schodów lub w trakcie raptownych ruchów ?

O ile, nie jest to pojedyncza sytuacja w której podejrzewać moglibyśmy kontuję a powtarzające się incydenty, które dodatkowo nasilają się z czasem, przyczyny powinniśmy szukać po stronie chorób narządu ruchu a zacząć od zapalenia i zwyrodnień stawów. Poniżej trochę informacji o tej chorobie. Zapraszamy!

Choroby zwyrodnieniowe stawów – gdzie mają swoje przyczyny

Zwyrodnienie stawów w równym stopniu dotyka psy, koty czy ludzi. Zaczyna się niewinnie, niewielkim bólem podczas gwałtownych ruchów ale z biegiem czasu ból i ograniczenia ruchowe przybierają na sile. Zwyrodnienie stawu to efekt stanu przewlekłego i jest to zmiana trwała, której nie da się cofnąć.

Z tego powodu, tak ważne by nie bagatelizować objawów w obrębie aparatu ruchu – jak wspomniana wcześniej niechęć do zabawy, spadek aktywności, czy zauważalna sztywność w ruchu połączona z bólem.

Większość problemów związana jest z uszkodzeniem chrząstki stawowej, które może mieć różne podłoże. Należy pamiętać, że chrząstka stawowa ma zdolność do regeneracji ale jeśli proces jej degeneracji (w wyniku różnych przyczyn) następuje szybciej niż niż regeneracja konsekwencją będzie ból, stan zapalny, obrzęknięcie stawu a finalnie zwyrodnienie.

Ryzyko zwyrodnień w obrębie stawów zwiększa się wraz z wiekiem. Podobnie jak u ludzi, często problemy ruchowe pojawiają w starszym wieku. Częściej ze stawami mają problemy psy ras dużych a szczególnie molosy co jest związane z wagą a także szybkim tempem ich wzrostu.

Z tego powodu w przypadku psów dużych ras wyjątkową uwagę na dietę i suplementację należy skupić już w wieku szczenięcym. Skoro jesteśmy przy wadze psa i kota, należy dodać, że ryzyko zapalenia lub innych chorób w obrębie stawów dotyczyć będzie częściej zwierząt z nadwagą a zatem unikajmy błędów żywieniowych i dbajmy o odpowiedni poziom aktywności fizycznej pupila.

Czasem, nawracające problemy ruchowe są skutkiem przebytych wcześniej urazów w obrębie stawu np. naderwania więzadeł czy skręcenia a czasem mają podłoże genetyczne jak np. w przypadku dysplazji biodrowej.

Symptomy chorych stawów u psa – objawy na które należy zwracać uwagę

W przypadku problemów w obrębie stawów większość z objawów jest zauważalna i charakterystyczna – a to jest z dobra wiadomość z perspektywy opiekunów. Jeśli widzimy wyraźny sygnał że naszemu zwierzęciu coś dolega szybciej możemy zareagować.

Ból najczęściej manifestuje się niechęcią do ruchu, zabawy, spaceru lub może objawiać się niechęcią do położenia się/ wstawania z posłania. Pies będzie się wówczas wiercił i krążył koło miejsca spoczynku widocznie obawiając się położyć. Innymi widocznymi objawami są kulawizna oraz opuchlizna w obrębie stawu.

Taki symptom trudno przeoczyć. Ponieważ każdy z objawów choroby stawów wiąże się z odczuwaniem bólu powyższym mogą towarzyszyć nerwowość, lub apatia, wylizywanie obolałego miejsca lub skomlenie.

Choroby stawów u psa – co je wywołuje

W przebiegu diagnostyki można wskazać na kilka głównych przyczyn problemów ortopedycznych diagnozowanych u psów czy kotów. Należą do nich:

  • zapalenia i towarzyszące im choroby zwyrodnieniowe, w tym o podłożu genetycznym jak dysplazja biodrowa czy łokciowa,
  • problemy hormonalne,
  • zaburzenia wzrostu, nadwaga,
  • choroby nowotworowe, degeneracyjne lub w przebiegu zaburzeń metabolicznych,
  • choroby metaboliczne, zakaźne, pasożytnicze i autoimmunologiczne,
  • kontuzje np. złamanie kończyny wraz z uszkodzeniem stawu, zerwanie więzadła.

Jak leczyć zapalenie stawów i związane z nim objawy

Przede wszystkim lekarz weterynarii zacznie od leczenia objawowego czyli wdroży leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne a także zaleci suplementację preparatem wpływającym na regenerację chrząstki stawowej.

Nie wszystkie konsekwencje przebytych urazów, zapaleń czy choroby stawów są możliwe do wyleczenia, w wielu przypadkach, w zależności od choroby lub zaawansowania jej przebiegu można zatrzymać lub spowolnić jej postęp.

Tak więc leczenie jest równie ważne jak i świadomość opiekuna, po którego stronie będzie przestrzeganie zaleceń dotyczących diety, bezpiecznej aktywności, być może ćwiczeń (rehabilitacji) i suplementacji. Ogromną rolę odgrywać będzie profilaktyka.

Profilaktyka Osteoarthritis (OA)

Większość chorób stawów dotyka psy w podeszłym wieku, ale część może zostać zdiagnozowana u psów młodszych a nawet szczeniąt. Mamy realny wpływ na wystąpienie problemów z aparatem ruchu wobec czego warto wykonać wysiłek w zapewnieniu pupilowi prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Dbajmy o utrzymanie przez psa właściwej wagi. Szczenięta dużych ras potrzebują odpowiedniej i bogatej w składniki diety oraz suplementacji.

Każdy pies potrzebuje ruchu. Zadbajmy by poziom aktywności był do pasowany do wieku i możliwości zwierzaka a jednocześnie był regularny. Zarówno za duża jak i za mała dawka ruchu może nabawić psa kontuzji.

Jeśli jesteś właścicielem psa mieszkającego na zewnątrz zadbaj o odpowiednie warunki bytowe. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie budy od zimna i wilgoci, tak by pies nie przemarzał. Uchroni go to nie tylko przed zimnem ale i przed późniejszymi problemami ze stawami.

Warto również pilnować aby psy szczególnie ras małych, czy o krótszych łapach nie zeskakiwały z dużych wysokości jak bagażnik czy kanapa. Jest to powód wielu kontuzji w obrębie przednich łap oraz kręgosłupa.

Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci