Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Choroby odkleszczowe u psa

Kleszcze są niebezpiecznymi pasożytami żerującymi na krwi kręgowców, między innymi psów, kotów i ludzi.

Choć sama aktywność kleszczy na ciele nie stanowi dla ofiary dyskomfortu i przeważnie nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji zdrowotnych, to poważne ryzyko stanowią te kleszcze, które zostały zarażone chorobotwórczymi patogenami. Zarażone patogenami kleszcze przenoszą na swoich żywicieli niebezpieczne choroby odkleszczowe.

Najgroźniejsze choroby odkleszczowe u psów

Najgroźniejszymi chorobami odkleszczowymi u psów są: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza i erlichioza. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, w którym wymienimy symptomy chorób odkleszczowych u psów i zagrożenia płynące z zachorowania.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Babeszjoza u psa

Babeszjoza jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób odkleszczowych, na jakie może zapaść pies. Przyczyną problemu jest pierwotniak Babesia canis. Po przedostaniu się do krwioobiegu psa, pierwotniak namnaża się wewnątrz krwinek czerwonych, prowadząc błyskawicznie do ostrej niewydolności nerek, uszkodzenia wątroby, anemii i leukopenii.

Postęp choroby w przypadku babeszjozy jest bardzo szybki. Chory pies manifestuje zarażenie pierwotniakiem znacznym osłabieniem, apatią, niechęcią do ruchu, jedzenia i picia. Może wystąpić gorączka, bóle stawów, odwodnienie, powiększenie śledziony oraz zażółcenie lub zblednięcie błon śluzowych.

W leczeniu babeszjozy u psa kluczową kwestią jest czas i szybka reakcja lekarza weterynarii. Nieleczony na babeszjozę pies z całą pewnością umrze.

Anaplazmoza granulocytarna u psa

Anaplazmoza jest odkleszczową chorobą bakteryjną wywoływaną aktywnością przez patogen Anaplasma phagocytophilum. Drobnoustrój jest przenoszony przez pajęczaka rodzaju Ixodes ricinus, najbardziej rozpowszechnionego kleszcza na naszym terenie. Inkubacja choroby odbywa się w czasie od siedmiu do czternastu dni od przekazania patogenu do krwioobiegu psa.

Anaplazmoza wywołuje u psa apatię, ospałość, gorączkę, brak chęci do jedzenia i ruchu, bóle mięśniowe, czasami zapalenie stawów i kulawiznę. W niektórych przypadkach objawom towarzyszy zaburzenie krzepnięcia krwi, krwawienia, kaszel, bladość błon śluzowych, biegunka i wymioty.

Bardzo często można zaobserwować u zarażonego psa podwójną infekcję, koinfekcję, czyli połączeni babeszjozy i anaplazmozy.

Niezbędne jest w takim przypadku wykonanie dodatkowych badań i poddanie psa specjalistycznemu leczeniu.

Erlichioza u psa

Erlichioza u psa jest chorobą odkleszczową, wywoływaną przez inwazję riketsji Ehrlichia. Riketsje to rodzaj Gram-ujemnych bakterii, pasożytów wewnątrzkomórkowych.

Bakterie po przedostaniu się do krwioobiegu psa atakują monocyty, trombocyty i granulocyty upośledzając funkcje komórek krwi.

Pierwsze objawy erlichiozy u psa pojawiają się już po siedmiu do dwudziestu jeden dni od ukąszenia kleszcza.

Erlichioza może występować w trzech postaciach:

 • Postać ostra – o silnych objawach. Pies jest apatyczny, cierpi na gorączkę, odmawia jedzenia, picia, zabawy, aktywności. Zwierzę może mieć problemy z układem oddechowym. Cechą charakterystyczną są blade lub sine błony śluzowe i powiększone węzły chłonne, krwawienia i zaburzenia krzepliwości. Mogą wystąpić zaburzenia koordynacji ruchowej i miejscową przeczulicę.
 • Postać przewlekła – stan ciężki choroby, zagrażający życiu psa. Objawy choroby są związane ze znacznym wyniszczeniem organizmu psa. Dochodzi do zaburzenia funkcji szpiku kostnego i niewydolności wielonarządowej. Pies jest anemiczny, może mieć obrzękniętą mosznę (samce), rogówkę oka, zapalenie błony oka i drgawki.
 • Postać podkliniczna – utajona wersja choroby, występująca zwykle po przechorowaniu postaci ostrej. Dotyka głównie psy nieleczone lub osłabione. Do objawów zaliczamy chudnięcie, apatie i niechęć do ruchu

Borelioza u psa

Borelioza jest wywołana przez krętki Borrelia burgdorferi. Obecność krętków Borrelia została zaobserwowana u kleszczy rodzaju: I. ricinus, I. persulcatus i I. hexagonus.

W Polsce borelioza jest diagnozowana we wszystkich częściach kraju. Okres inkubacji choroby jest długi, wynosi od dwóch do pięciu miesięcy od zarażenia.

U ludzi najbardziej widocznym objawem boreliozy jest rumień widoczny w miejscu wkłucia kleszcza. Niestety, okrywa włosowa psów nie pozwala na zauważenie rumienia na skórze.

Objawy boreliozy u psa:

 • ból przy poruszaniu się
 • kulawizna – raz jedna, raz druga łapa, co szybko wyklucza kontuzję
 • niechęć do ruchu i codziennej aktywności
 • ostre zapalenie stawów
 • gorączka
 • letarg
 • sztywność podczas ruchu
 • zapalenia nerek
 • zapalenie mięśnia sercowego
 • zapalenie pęcherza moczowego
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • zaburzenia neurologiczne – drgawki, agresja, zmiana zachowania

Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci