Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Cieczka u suk – długość, etapy, objawy, to ważne informacje dla opiekunów psów

Co to jest cieczka? Jak długo pies ma cieczkę? Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u psa? Jakie są objawy cieczki? Na wszystkie pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Co to jest cieczka?

Cieczka, inaczej nazywana rują, to naturalna faza rozwojowa samic psów.

Ruja składa się z czterech etapów:

Etap poprzedzający ruję

– to czas pojawienia się pierwszego krwawienia. Suka pozostawia na podłodze pojedyncze krople krwi w kolorze głębokiej czerwieni. Uwaga! Niektóre suki mają tak silny instynkt higieny, że wylizują sobie srom zapobiegając plamienia na ziemię. Właściciel może przeoczyć moment pierwszego krwawienia. W razie wątpliwości należy przyłożyć do sromu suki czystą, białą chusteczkę papierową. Test prosty i nieomylny. Ważne jest ponadto, by obserwować zachowanie psa, jak również zmiany w budowie anatomicznej sromu suki. W tej fazie srom suki jest zaczerwieniony, stwardniały, wydostaje się krwista wydzielina z feromonami wabiącymi samce. Suka zmienia swoje dotychczasowe zachowanie. Wylizuje sobie srom, gubi sierść, próbuje uciekać podczas spaceru, nie słucha komend, lecz nie jest chętna do kopulacji. Może nawet demonstrować postawy agresywne wobec samców. Pije dużo więcej. Sika częściej niż zwykle pozostawiając w ten sposób znaki potencjalnym partnerom seksualnym.

Etap rui właściwej

– wydzielina z pochwy z krwistej, staje się jaśniejsza, różowa, a następnie mleczna. Srom staje się miękki. Suka jest gotowa do zapłodnienia. Często odsuwa ogon, wygina plecy w pozycji lordozy eksponując srom. Jest chętna do głaskania i kontaktu. Następuje owulacja.

Etap porujowy

– wydzielina ze sromu znów staje się ciemniejsza. Jeśli suka została zapłodniona, następuje produkcja progesteronu i ciałek żółtych. Ciąża się rozwija. W przypadku braku zapłodnienia, zachowanie suki wraca do normy.

Etap bezrujowy

– czas pomiędzy kolejnymi rujami. Brak aktywności płciowej i seksualnej. Suka nie wykazuje chęci do kopulowania.

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u psa?

Psy dużych ras osiągają dojrzałość płciową później, niż małe i średnie rasy. Pierwsza cieczka dużych suk pojawia się między pierwszym a drugim rokiem życia. Ruja następuje rzadziej niż u psów małych ras, nawet raz do roku. Małe pieski pierwszą cieczkę przechodzą około szóstego miesiąca życia. Przeważnie ruja pojawia się u małych suk dwa razy w roku, co sześć, siedem miesięcy.

Jak długo pies ma cieczkę?

Czas trwania rui zależy od wielkości psa. Przyjmuje się jednak pewną średnią – 3-4 tygodnie.

Faza przedrujowa trwa od dwóch dni dwóch tygodni, jajeczkowanie (owulacja) pojawia się po około dwóch dniach trwania etapu rui właściwej i wtedy suka może zostać zapłodniona. Czas gotowości do ciąży trwa od czterech do prawie trzech tygodni. Ciąża psów trwa od 60 do 70 dni.

Jakie są objawy cieczki?

Ruja u psów charakteryzuje się wydzieliną z pochwy o różnym kolorze, zależnym od fazy cyklu. Początkowo krwawienie ma ciemnoczerwony kolor, następnie blednie do różowego, przechodzi w mleczną barwę, by na końcu znów wrócić do głębokiej czerwieni.

Okres krwawienia utrudnia życie mieszkańcom domu, gdyż wymaga częstego mycia podłóg i ochrony mebli przed zabrudzeniem. Zaleca się zakładanie sukom specjalnych majtek chroniących przed plamieniem.

Ponadto podczas rui zmienia się wygląd sromu u suki. Początkowo staje się twardszy i mocno ukrwiony, następnie wiotczeje.

Zachowanie psa również ulega wahaniom i zmianom, na co szczególną uwagę powinien zwrócić właściciel suki do rozrodu lub wprost przeciwnie: taki, który chce za wszelką cenę uniknąć niechcianej ciąży u swojego psa.

Suka w fazie przedrujowej chętnie i dużo sika, ponieważ pije więcej wody. W moczu pojawiają się wabiące samców feromony, którymi sunia znaczy teren. Nie jest jeszcze gotowa do aktywności seksualnej i czasami nawet reaguje agresją na zaloty psów.

Etap cieczki właściwej to najtrudniejszy okres dla właścicieli pragnących uniknąć zbliżeń swojego psa oraz ciąży.

Suka nie słucha się na spacerze, nie reaguje na komendy i potrafi uciec, jeśli jest puszczona luzem. Suki biegające po ogrodzie również nie są bezpieczne, gdyż zdarzają się sytuacje, że kopulują przez ogrodzenie, przekopują się pod siatką lub przyjmują „odwiedziny” psich adoratorów, którzy potrafią pokonać ogrodzenie.

W tym okresie zaleca się unikanie podczas spacerów miejsc, gdzie gromadzą się inne psy, nie uczestniczenie w wystawach, zawodach, by nie dezorganizować życia właścicielom samców.

Jeśli nie planujemy zakładania hodowli i prokreacji suki, doskonałym i bezpiecznym sposobem jest kastracja lub sterylizacja suki.

Taki zabieg ma podwójną korzyść. Zapewnia stałą i skuteczną antykoncepcję oraz zapobiega powstawania niezwykle groźnej u nierodzących suk choroby, ropomacicza.

—————
Autorzy – Redakcja – Aisha i Zachir

Nasi klienci