Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Czemu należy systematycznie odrobaczać psa?

Dlaczego odrobaczamy psa? Kiedy podajemy pierwsze preparaty na odrobaczanie? Jak często odrobaczać szczeniaka, a jak często dorosłego psa? Jak działa tabletka na odrobaczanie? Jak podawać leki na odrobaczanie? Czy pasożyty występujące u psa są groźne dla ludzi? Temat pasożytów u psów jest niezwykle ważny zarówno dla dobrej kondycji zwierzęcia, jak i jego ludzkich opiekunów. Czemu? Zapraszamy do lektury.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Dlaczego odrobaczamy psa?

Cóż, nasz czworonożny przyjaciel nie należy do stworzeń zbytnio lubiących higienę…. Psa pasjonują odchody zwierząt i ludzi, buty z brudnymi podeszwami, wszelkie podejrzane zapachy, truchła ptaków, pozostałości jedzenia, śmieci, brudne chusteczki, obsikane drzewa i krzaki. Świat psich zapachów jest niezmiernie szeroki i fascynujący dla psa. Niestety, jest też pełen pasożytów.

Podczas wąchania, lizania, jedzenia, do organizmu psa przedostają się groźne robaki.

Pasożyty przebywające w układzie pokarmowych i wydalniczym  psa (endogenne) można podzielić na trzy grupy:

  • Robaki obłe (nicienie, włosogłówki, glisty i tęgoryjce)
  • Pasożyty z grupy płazińców (wszelkiego rodzaju tasiemce)
  • Pierwotniaki i przywry

Robaki i organizmy pasożytnicze bytujące w organizmie psa mają bardzo zły wpływ na jego kondycję i stan zdrowia. Niechciani lokatorzy pożywiają się związkami potrzebnymi psu do rozwoju i normalnego funkcjonowania. Sytuacja jest szczególnie groźna w przypadku szczeniąt, które są w gwałtownej fazie rozwoju.

Czworonóg pozbawiony niezbędnych składników pokarmowych źle się rozwija i zapada na różne choroby, łącznie z alergiami. Pasożyty nie tylko odbierają organizmowi psa cenne mikroelementy, ale też zatruwają swoimi odchodami środowisko, w jakim się znajdują. Osłabiony ciągłym atakiem pasożytów układ odpornościowy psa nie może pełnić swojej roli. Pies źle się czuje i zaczyna chorować.

Czy psie pasożyty są niebezpieczne dla człowieka?

Niestety, istnieje taka możliwość. Musi się z nią liczyć każdy posiadający psa człowiek.

Na psich łapach, w odchodach i w ślinie mogą znajdować się groźne dla ludzi pasożyty. Głaskając zwierzaka, bawiąc się z nim, pozwalając się lizać, zwłaszcza po twarzy, narażamy się na atak bardzo groźnych pasożytów i robaków. Dlatego tak ważna jest konsekwencja w odrobaczaniu psa, mycie rąk po zabawie i przed jedzeniem oraz obserwacja zachowania swojego zwierzaka.

Jakie robaki przenoszone przez psy są niebezpieczne dla ludzi?

Dzieci bawiące się z psami lub spędzające czas w publicznych piaskownicach mogą zostać zarażone jajami nicieni (glist). Choroba, którą przenoszą, nazywa się toksokaroza (inna nazwa: zespół larwy wędrującej trzewnej). Czasami bowiem psy lub koty traktują piasek w piaskownicy jako znakomite miejsce do wypróżnień. Musimy mieć to na uwadze wybierając się z dzieckiem do parku czy na plac zabaw. Warto mieć ze sobą specjalne chusteczki lub płyn do odkażania oraz zapobiegać wkładaniu przez dziecko brudnych rąk od piasku do buzi.

Gdy jaja glist dostaną się do układu człowieka, przeradzają się w jelicie cienkim w larwy i wraz z krwią wędrują po organizmie. Glisty atakują płuca, wątrobę, oczy, mózg.  Dziecko lub osoba dorosła zarażona glistami gorączkuje, jest osłabiona, kaszle, ma bóle brzucha i podwyższoną ilość krwinek białych.

Kolejnym powodem, dla którego warto regularnie odrobaczać psa, są tasiemce. Mikroskopijne jaja tych pasożytów są zjadane przez pchły psie, a następnie dostają do organizmu zwierzęcia przez zęby, którymi pies próbuje usunąć gryzące pchły. Na tasiemce szczególnie narażone są dzieci i dorośli przebywający z psem w jednym domu.

Jak często podawać psu tabletki na odrobaczanie?

Pierwsze preparaty do odrobaczania powinny zostać podane już szczenięciu karmionemu mlekiem przez matkę. Mały pies może zostać zarażony poprzez pokarm matki, jeśli suka nie została zabezpieczona przed pasożytami. Szczeniak zostaje poddany odrobaczaniu między drugim a czwartym tygodniem życia, a następnie co miesiąc, aż do ukończenia pół roku.

Dorosły pies powinien być poddawany leczeniu przeciw pasożytom tydzień przed każdym szczepieniem lub co trzy miesiące, lecz nie rzadziej niż pół roku.

Jakie są objawy pasożytów u psa?

Jeśli Twój pies zmienił zachowanie i stał się apatyczny, ciągle śpi, ciężko oddycha, stracił apetyt, wymiotuje i ma biegunkę (czasami z krwią), to powinieneś udać się do poradni weterynaryjnej w celu przebadania psa. Gdy pies dziwnie kaszle, szoruje zadem po podłodze, gryzie się po grzbiecie, też są to podejrzane objawy. Nie wolno ich ignorować.

Preparaty na odrobaczanie: tabletki czy płyny?

Na rynku dostępne jest wiele różnych odmian leków działających zabójczo na pasożyty psa. Najlepszy produkt dobierze weterynarz badający zwierzę według wagi, wieku i wielkości zwierzęcia.

Psom można podawać preparaty przeciw robakom w postaci tabletek, które pies zjada wraz ze smakołykiem, past doustnych, zawiesin lub w postaci aplikacji na skórę psa (podobnie jak krople na pchły i kleszcze).

Nieważne jaką formę środka do odrobaczania wybierze weterynarz, ważne jest, by czynność odrobaczania powtarzać terminowo i konsekwentnie.

Tylko w taki sposób ochronimy siebie i naszego czworonożnego pupila przed groźnymi chorobami przenoszonymi przez pasożyty.

—————
Redakcja

Nasi klienci