Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ruja u kotki

Twoja kotka ma ruję? Czujesz, że zaraz zwariujesz? Pomożemy Ci przez to przejść!

Co to jest ruja? Kiedy kotka ma pierwszą ruję? Jak długo trwa ruja u kota i jak mu pomóc w tym czasie? Jakie są objawy kotki w rui? Czym różni się ruja u kotki od cieczki u suki? To częste pytania opiekunów stojących przed wyzwaniem w postaci rui u swojego kota. Jak zrozumieć kotkę w rui?  Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Co to jest ruja?

Instynkt macierzyński jest jednym z najsilniejszych bodźców do działania w świecie fauny. Wszystkie zwierzęta dążą do prokreacji i przekazania swoich genów potomstwu. W przypadku kotów, okresem gotowości kociej samicy do posiadania dzieci, jest faza rui.

Podobnie jak u suk, ruja u kotów dzieli się na etapy:

  • przerujowy – w tym czasie zmienia się zachowanie kota. Samica wydaje „obce” odgłosy, tarza się, ociera, znaczy teren moczem z zawartością feromonów wabiących kocury. Nie jest jednak gotowa do kopulacji. Czas trwania: 1 -3 dni.
  • faza rui właściwej – kotka szuka partnera, potrafi uciekać z domu. Wygina ciało i odchyla ogon. Jest gotowa do zapłodnienia. Czas trwania: około tygodnia, w zależności od rasy. Fazę rui właściwej zawsze przerywa akt zapłodnienia.
  • okres międzyrujowy – Czas trwania: od tygodnia, do dwóch, z wyjątkiem stanu rui ciągłej.
  • okres braku aktywności

Jak długo trwa ruja u kotki?

Okres rui u kotów żyjących na wolności trwa ok. 7 dni, choć w przypadku kotów domowych czasem się przedłuża, nawet do 10 dni czy dwóch tygodni. Czemu występują różnice? Na wolności kotka nie musi długo czekać, by znaleźć odpowiedniego partnera. Koty domowe często nie są dopuszczane do rozrodu.

Kiedy kot ma pierwszą rujkę?

Samica kota osiąga dojrzałość płciową około szóstego miesiąca i przyjmuje się, że pierwsza ruja powinna pojawić się w ósmym miesiącu życia. Nie jest to precyzyjne wyliczenie. Kotki pierwszą ruję przechodzą również w czwartym, jak i w dwunastym miesiącu życia. Jeśli mamy wątpliwości co do wieku kota, warto udać się do weterynarza lub bacznie obserwować swoje zwierzę.

Jeśli młoda samica kota osiągnie wagę 2,5 kg, można spodziewać się szybkiej rui. Zakłada się, że jest to optymalna i odpowiednia waga kotki do bezpiecznego donoszenia ciąży.

Badacze zwierząt zauważyli również ciekawą zależność pomiędzy długością futra u kotów, a ich dojrzałością płciową. Koty o krótkiej sierści dojrzewają szybciej, niż koty długowłose.

Cykl rui u kotek żyjących w naturze był powiązany z porami roku i długością dnia. Samica żyjąca na wolności zachodzi w ciążę 2-3 razy w roku. Małe kotki przychodzące na świat muszą mieć czas, by zdążyć z dorośnięciem przed srogą czasem zimą.

Z całą pewnością każdy z nas słyszał słynne „marcowe koty”, czyli przenikliwie nawołujące się pieśni godowe kotów na wiosnę.

Cykl kota został zaburzony przez udomowienie. Zima przestała być barierą dla ciąży i porodu. Cały rok kot ma dostęp do jedzenia i ciepła. Czuje się bezpiecznie i może rozmnażać w innych porach, niż koty żyjące na zewnątrz.

Jakie są objawy rujki u kotów?

Zachowanie kotki w rui jest dość charakterystyczne oraz wyjątkowo męczące dla samicy i dla domowników. Nasz kotka wydaje niepokojące dźwięki, jakby coś ją bolało lub podobne do zawodzenia. I nie ogranicza się ze swoją wokalną aktywnością w nocy, o nie! Samica w rui mniej śpi, mniej je i traci zainteresowanie przysmakami. Jest niespokojna, ociera się o nogi i meble. Tarza po podłodze, wygina grzbiet i udeptuje podłogę unosząc ogon do góry. Kotka posikuje poza kuwetą znacząc teren moczem. Kotka wyraźnie jest zmęczona poszukiwaniem partnera i wygląda jakby cierpiała. Opiekunowie, którzy początkowo nie rozważają zabiegu sterylizacji kotki, po pierwszej rui natychmiast zmieniają zdanie.

Czy istnieją leki hamujące ruję u kotki?

Tak, można przerwać lub nie dopuścić do rujki u kotki. Należy udać się do zaufanego weterynarza i poprosić o przepisanie odpowiedniego leku hamującego fazę rui. Lekarz może wykonać zastrzyk hormonalny lub wypisać receptę na lekarstwo.

Uczciwie tylko należy zaznaczyć, że działanie leków zaburza równowagę hormonalną i może prowadzić do niezwykle groźnych schorzeń, jak ropomacicze.

Jaka jest różnica między rują u kotów, a cieczką u psów?

Koty nie krwawią podczas rui tak jak suki. To główna i zasadnicza różnica. Zachowaniem również się różnią, ale proces fizjologiczny przebiega podobnie.

I podobnie jak psy, kotom, które nie są przeznaczone do dalszej hodowli, zaleca się sterylizację lub kastrację.

Czym różni się sterylizacja kota od kastracji?

Sterylizacją nazywamy podwiązanie jajowodów lub nasieniowodów u kotów, natomiast kastracja to chirurgiczne usunięcie jąder u samców i macicy z jajnikami u kotek.

Sterylizacja nie hamuje procesu rui u kotek.

Weterynarze, mając na celu dobro zwierząt, sugerują zabieg kastracji, gdyż zahamowanie produkcji hormonalnej działa dobroczynnie u kotów, które nie są przeznaczone do prokreacji.

—————
Redakcja

Nasi klienci