Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Biegunka u psa

Biegunka u psa – 8 częstych przyczyn rozwolnienia u psów

Jakie są główne przyczyny rozwolnienia u psów? Jak zapobiec biegunkom? Czym leczyć psa? Czy biegunki są groźne dla psów? Temat rozwolnienia u psa przydarza się każdemu opiekunowi prędzej czy później. W poniższym artykule pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi i najlepsze rozwiązanie problemu psiej biegunki.

Rozwolnienie u psa – kłopot dla opiekuna, cierpienie dla psa

Znasz to?

Godzina trzecia nad ranem, ciemna, styczniowa noc, a Twój pies budzi Cię, trącając nosem w ramię i prosi o spacer o takiej bandyckiej godzinie? Dyszy, skamle i zachowuje się nerwowo? Niechętnie ubierasz się i wychodzisz w nieprzyjazne zimno. Twój pies natychmiast dopada rozpaczliwie pierwszego skrawka trawnika i słyszysz wyraźnie, że ma ostrą biegunkę.

Niestety, doświadczeni opiekunowie psów zdają sobie wtedy sprawę, że to nie będzie ich ostatni spacer tej nocy.

Rozwolnienie przeważnie nie kończy się na jednym wypróżnieniu…

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Dlaczego pies ma biegunkę?

Rasa, wiek i wielkość psa nie ma żadnego znaczenia – rozwolnienie może przytrafić się każdemu czworonogowi.

Do najczęstszych przyczyn biegunki u psa należy:

  • niestrawność spowodowana zbyt tłustymi potrawami, przeterminowanym jedzeniem, za dużą ilością karmy, resztkami ze stołu po imprezie urodzinowej
  • gwałtowna zmiana żywienia
  • silny stres związany z przeprowadzką, podróżą lub rozłąką
  • choroby
  • pasożyty (robaczyca)
  • wysokie temperatury
  • picie wody w otwartych zbiorników wodnych, jak stawy, rzeki, jeziora
  • skutek uboczny szczepień lub podania środków odrobaczających

Co zrobić, gdy pies ma biegunkę?

Po pierwsze należy zastanowić się co mogło być przyczyną biegunki. Należy przeanalizować przebieg karmienia i sposób spędzania czasu psa przez ostatnie kilka godzin. Czy okazało się, że nie masz jednak silnego charakteru i nakarmiłeś jednak psa resztkami ze stołu? A może pies zjadł coś podczas spaceru? Czy kąpał się w jeziorze? Pił z niego wodę? Czy został pogryziony przez innego psa? Czy miał zmienianą karmę na inną markę?

Dobrze zrobi Twojemu pupilowi, gdy zastosujesz mu jednodniową głodówkę. Nie zapomnij tylko zapewnić psu dostęp do czystej wody, bo podczas rozwolnienia pies traci cenne elektrolity i poważnie się odwadnia.

Ponadto w zwykłej niestrawności pomocne będą popularne lekarstwa z domowej apteczki.

Co podać psu na biegunkę?

Jeśli przyczyną rozwolnienie u psa jest drobna niestrawność lub nieżyt żołądka, powinna pomóc taka sama procedura, którą stosowały nasze mamy wobec nas, w podobnych przypadkach.

Lekkostrawna dieta, aktywny węgiel i smecta.

Niestety, inne ludzkie lekarstwa nie pomogą, a nawet mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi. Unikaj zatem podawania psu preparatów o działaniu zapierającym (np. Stoperan) oraz herbat na bazie ziół o podobnym działaniu.

Pies podczas biegunek i wymiotów traci cenne elektrolity i wyjaławia florę bakteryjną. Nie należy jednak stosować u zwierząt probiotyków przeznaczonych dla ludzi. Preparaty dla psów można zakupić u weterynarza i w konsultacji z nim.

Czego absolutnie nie podawać psu, gdy ma biegunkę?

Mleka i przetworów mlecznych, (gdyż mogą pobudzić organizm do dalszego rozwolnienia) czekolady (jest toksyczna dla psów), żółtego sera, ksylitolu (trujący dla psów zamiennik cukru), świeżych owoców.

Zmiana karmy a rozwolnienie u psa

Jeśli doszedłeś do wniosku, że powodem biegunki u Twojego psa jest zmiana sposobu żywienia, powinieneś czym prędzej powrócić do poprzedniej karmy. Gdy stan jelit psa się unormuje, stopniowo mieszaj starą karmę z nową, by łagodnie zmienić producenta. Po tygodniu, dwóch takich czynności pies powinien przyzwyczaić się do nowego składu jedzenia i nie odczuwać dolegliwości jelitowych.

Co zrobić, gdy biegunka u psa trwa dłużej?

Sprawa zaczyna być poważna, gdy rozwolnienie trwa dłużej niż dwie, trzy doby. Jeśli dodatkowo zauważymy w kale krew, a pies straci apetyt, energię i zacznie gorączkować, czas bezzwłocznie udać się do weterynarza. Dalsze czekanie może doprowadzić naszego psa do ciężkiego wycieńczenia i być może trzeba mu będzie podawać kroplówkę, by przywrócić organizm do równowagi.

Prawdopodobnymi powodami przedłużającej się biegunki u psa może być obecność pasożytów, alergie pokarmowe na składnik karmy, nowotwory, nosówka lub psi tyfus.

Dokładną diagnozę powinien postawić lekarz weterynarii po zbadaniu psa i wykonaniu niezbędnych badań.

Kiedy biegunka jest groźna dla psa?

Ostre rozwolnienie u psa, które trwa dłużej niż dwie, trzy doby i gdy towarzyszy mu gorączka, spadek aktywności lub pojawienie się w kale robaków czy krwi wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza. Szczególna troską należy wykazać się w przypadku biegunki u szczeniąt, gdyż u psich dzieci układ pokarmowy jest wyjątkowo delikatny. Rozwolnienie może przybrać formę ostrą lub przewlekłą. Może stanowić naturalny sposób na pozbycie się niechcianych czy niestrawnych składników (szczeniak nie byłby szczeniakiem, gdyby nie spróbował zjeść wszystkiego w swoim zasięgu!), lecz może też być reakcją na szczepienia ochronne.

Nie warto jednak ryzykować i proponujemy skonsultować gwałtowne lub przeciągające się rozwolnienia z weterynarzem.

—————
Redakcja

Nasi klienci