Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak oduczyć psa gryzienia?

Uwaga! Zły pies! Jak oduczyć psa gryzienia?

Twój pies zjadł Ci ulubione kapcie? Pogryzł pilota od telewizora? Zjadł poduszkę podczas Twojej nieobecności? Warknął na Ciebie i ugryzł w dłoń? Złapał zębami za nogawkę listonosza? A może nie umiesz poradzić sobie z niszczycielską energią szczeniaka? Poznaj przyczyny i sposoby radzenia sobie z niechcianym zachowaniem u psa.

W poniższym artykule pomożemy Ci zrozumieć zachowanie psa i podpowiemy jak właściwie ukierunkować jego witalność.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Czemu szczeniak gryzie?

Gdyby zapytać właściciela szczeniaka co sprawia mu największy kłopot w opiece nad psem, na pewno odpowie: gryzienie.

Czasami masz wrażenie, że w hodowli sprzedali Ci futrzaną piranię, a nie słodkiego szczeniaczka?

To prawda, szczeniak gryzie chętnie, wszystko, co nawinie mu się pod nos i z niespożytą energią! Jest to o tyle przykre, że zęby szczeniaka są niebywale ostre, a entuzjazm w używaniu ich – ogromny.

Szczeniak poprzez zęby poznaje świat. Pierwsze bodźce, których zaznał, to złapany w zęby sutek matki, z którego popłynęło mleko.

Maluch szybko uczy się, że za duża siła nacisku zębów spowoduje, że matka odsunie się zabierając jedzenie ze sobą, a siostry i bracia nie będą chcieli się bawić. Nauka jednak trwa…

Gdy szczenię trafia do nowych opiekunów, przeważnie testuje otoczenie badając zębami nowe powierzchnie i przedmioty w swoim zasięgu. Oprócz naturalnej ciekawości, jaką charakteryzuje się maluch, gryzieniem przynosi sobie ulgę, gdyż mleczne zęby wyrzynają się swędząc i boląc.

Innym powodem, dla którego nasz mały przyjaciel gryzie nasze ręce czy stopy …. jesteśmy my sami!

Częstym błędem wychowawczym szczeniaka jest zabawa z nim dłońmi czy stopami i pozwalanie mu ich gryźć. Większość nowych opiekunów tarmosi szczeniaka rękoma i prowokuje do zabawy łapiąc go palcami. Szczenię chętnie podejmuje te wyzwania, tylko, że ma duży kłopot w zakończeniu zabawy lub w wyważeniu siły używania ostrych jak skalpel zębów. Mały pies nie wie kiedy skończyć zabawę i szybko traci kontrolę nad sytuacją.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Pierwszym krokiem w wychowaniu szczeniaka powinna być nauka, że ręce opiekuna lub jego stopy nie są przeznaczone do zabawy.

Nie prowokujcie zabawy dłońmi. Nie zaczepiaj stopami. Lepiej wykorzystać do igraszek zabawki, gałganki czy gryzaki. Piesek szybko nauczy się do czego służą poszczególne przedmioty.

O! Gryzak w dłoniach pani? Będzie zabawa!

Dłonie bez zabawek? Głaskanie lub karmienie.

Popierajcie komendami słownymi poszczególne czynności. Pies szybko nauczy się, że „nie” oznacza koniec zabawy. Trzeba dać mu tylko trochę czasu i być konsekwentnym w działaniu.

Jeśli jednak maluch nie potrafi zapanować nad własnym entuzjazmem w zabawie i staje się ona bolesna lub zbyt niszczycielska, należy przytrzymać szczeniaka za obrożę do czasu uspokojenia lub w skrajnych przypadkach, odseparować go od siebie. Izolacja od ukochanego pana to najwyższy wymiar kary dla psiego malucha.

Innym sposobem na poradzenie sobie z psią energią, to dłuższe spacery w chwilach, gdy pies lubi najbardziej rozrabiać. Intensywność zapachów, ruszające się liście, samochody, inni ludzie i zwierzęta skutecznie zajmą umysł malucha i szybko zmęczą.

Właściwy dobór zabawek czy gryzaków bardzo pomoże w wychowaniu szczeniaka. Pies musi mieć gdzie rozładować napięcie, pozbyć się emocji, uspokoić i pobawić bez obawy o karę. Jeśli nie zapewnimy mu przyrządów do zabawy, uwierz, znajdzie je sobie sam, a Ty nie będziesz tym faktem zachwycony.

Jeszcze jedna podpowiedź: nieruchoma zabawka to nudna zabawka. Postaraj się pobawić z psem wyznaczonymi do tego przedmiotami, ciągnij je po podłodze, by udawać, że uciekają przed maluchem.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia ludzi?

Cóż, pokusa, by złapać zębami za brzeg długiej, kolorowej spódnicy lub mankietów spodni przechodzącego pana może być dla psiego malucha nie do pokonania. Od nas, właścicieli zależy jak szybko piesek nauczy się, że nie jest to pożądane zachowanie. Musimy uważać wychodząc ze szczeniakiem na spacer, by nie pogonił za uciekającymi nogami przechodzących ludzi. Czujność to podstawa w wychowaniu szczeniaka. Wydajemy jednolite komendy psu i nagradzamy pozytywne zachowanie. Staramy się odwracać psią uwagę lub przytrzymać, gdy zbytnio rozrabia.

W domu starajmy się unikać powłóczystych ubrań, by nie prowokować niewłaściwych emocji. Czas, gdy szczeniak biega za wszystkim, co się rusza szybko minie. Obiecujemy…

Co zrobić, gdy dorosły pies gryzie przedmioty w domu?

Gryzienie mebli, butów i różnych przedmiotów w zasięgu psiego nosa to smutna rzeczywistość właścicieli szczeniaków. Można z tym skutecznie walczyć. Odrobina wiedzy, konsekwencji oraz poczucia humoru pomogą opiekunom poradzić sobie ze szczenięcą energią. To normalny etap życia z psem pod jednym dachem. Trzeba go po prostu przeczekać.

Co jednak, gdy dorosły pies gryzie przedmioty podczas naszej nieobecności?

Pies podczas żucia i gryzienia poznaje świat oraz uspokaja się. To naturalna metoda wyciszania się i kontrolowania emocji. Pochodzi z czasów, gdy psy musiały polować, by zdobyć pożywienie. Potem godzinami gryzły ciało i kości ofiary. Podobnie mały pies uspokaja się biorąc w pysk sutek matki. Ciepło matczynego ciała, poczucie bezpieczeństwa i opieki dobrze wpływają na psie emocje.

Jeśli dorosły pies rozrabia w domu podczas naszej nieobecności, prawdopodobnie jest znudzony lub w ten sposób rozładowuje napięcie.

Warto wyjść z psem na dłuższy spacer zanim wyjdziemy z domu lub pobawić się z nim intensywnie. Zmęczony pies chętniej zaśnie niż będzie szukał sposobów na zabicie nudy. Innym sposobem na zajęcie psiej uwagi są zabawki, w które wtyka się karmę, by potem pies godzinami szukał możliwości dobrania się do smakołyka.

Zmieniajmy gryzaki, by się psu nie nudziły i zostawiajmy włączone radio lub telewizor. Pomoże to psu znieść samotność.

—————
Redakcja

Nasi klienci