Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Co jedzą króliki

Co wolno, a czego nie wolno dawać do jedzenia królikowi? Ważne wskazówki dla hodowcy

Co je królik domowy? Czym karmić króliczego przyjaciela, by był zdrowy? Co jedzą króliki miniaturki? Co lubią króliki? Czy naprawdę marchewka jest podstawą króliczej diety? Jeśli macie Państwo wątpliwości czy pytania na temat sposobów żywienia królików domowych, to zapraszamy do lektury!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Karmienie królika w czterech krokach:

Po pierwsze: siano!

Wprawdzie na większości kreskówek w telewizji sprytne króliki trzymają w łapach dorodne marchewki, to nie karotka jest bazą króliczej diety.

Podstawą żywienia królików domowych, w tym miniaturek, jest siano. Króliki w naturze żerowały na łąkach posilając się trawą, korzonkami roślin, gałązkami i ziołami rosnącymi wśród kwiatów. Postarajmy się zapewnić naszym małym przyjaciołom podobne środowisko.

W warunkach domowych świetnym zamiennikiem łąki jest świeże siano. Ważne, by naprawdę było świeże i pachnące. Warto wziąć garść do ręki i powąchać, by wyeliminować stęchliznę czy pleśń. Takiego siana nasz królik jeść nie będzie chciał lub zachoruje po niezdrowym jedzeniu.

Siano dostarcza królikowi domowemu cały zestaw niezbędnych mikroelementów, włókien, witamin oraz pomaga ścierać zęby.

Zęby królika dzikiego, hodowlanego czy domowego rosną przez całe jego życie i ważne jest, by zapewnić zwierzakowi możliwości do ścierania ich. Posłużą do tego świetnie gałązki drzew owocowych, twarde warzywa czy wspomniane wcześniej siano.

Siano powinno stanowić 70 – 80 procent całego pożywienia. Suszona trawa z ziołami i kwiatami powinna być stałym elementem klatki naszego królika. Usytuowanie również ma znaczenie. Królik domowy podczas jedzenia często się wypróżnia, więc umiejscowienie siana niedaleko kąta, gdzie król się załatwia, pomoże mu w zachowaniu higieny.

Po drugie: woda!

Wydawać się może, że to oczywista informacja, ale z pytań naszych czytelników wynika, że nie każdy jest pewien jaka to powinna być woda.

Unikamy wód smakowych, mineralnych, gazowanych czy przegotowanych. Zwykła woda z kranu lub woda źródlana świetnie zaspokoi potrzeby królika na picie.

Woda powinna być regularnie zmieniana i podawana w poidłach lub ciężkich miskach. Należy sprawdzać czy królik nie przewrócił miski przemieszczając się z kąta w kąt.

Po trzecie: zioła!

Część ziół dostarczymy królikowi w sianie, lecz zawsze możemy wybrać się w okresie letnim na łąkę i pozbierać zielonych ziół i gałązek. Jakie zioła może jeść królik domowy, w tym miniaturka?

Naszemu królowi domowemu możemy codziennie dorzucać do diety liście mniszka lekarskiego, babki szerokolistnej i lancetowatej, melisę, liście brzozy i maliny, chaber, skrzyp i zwykłe zioła kuchenne, takie jak oregano, tymianek, miętę, rozmaryn. Rzadziej karmimy królika liśćmi truskawek, gruszy, słonecznika, porzeczki, borówki, nagietkiem, stokrotką i pokrzywą.

Najlepsze warzywa dla królika.

Co jeszcze mogą jeść króliki? Wbrew pozorom warzywa i owoce wcale nie są usytuowane na szczycie piramidy żywieniowej królika. Kawałek korzenia marchewki, pietruszki, selera czy buraka można podawać, lecz nie cały, gdyż to za dużo dla naszego przyjaciela. Kawałki warzyw nie powinny też być zbyt drobno posiekane, by zwierzę się nie zakrztusiło.

Jakie owoce może jeść królik?

Słodkie jabłka, gruszki czy banany to ogromne przysmaki dla królików. Są również niezwykle kaloryczne, więc niewielki kawałek wystarczy by wzbogacić menu królika.

Na rynku dostępne są gotowe karmy w kształcie granulatu. Sugerujemy podawać je w niewielkich ilościach, a skupić się na sianie, jako podstawie żywienia królika.

Czego nie wolno podawać królikowi do jedzenia?

Bardzo często pytanie: „co podawać królikowi do jedzenia?” zadajemy członkom rodziny mieszkającym na wsi. Pamiętamy bowiem z dzieciństwa wakacje na wsi, gdy wtykaliśmy liście mleczu w kratki kojców dla puchatych królików u babci. Cóż, żywienie królików na wsi nie jest wzorem i nie powinno być przez nas powielane. Często bowiem króliki są traktowane przez gospodarzy jak kury czy psy i koty, które mogą jeść, co pozostało z posiłków dla człowieka.

Czego więc nie może jeść królik?

Co nie powinno żadną miara znaleźć się w pożywieniu naszego zwierzaka?

Przede wszystkim pożywienie człowieka w większości nie nadaje się do karmienia królika.

Unikajmy podawania królikom skórek chleba czy bułek. Słodycze, ciasta i czekolada są również niewskazane w króliczej diecie. Ziemniaki, cebula i szczypior też możemy odpuścić. Szczególnie niewskazane są liście i kwiaty doniczkowych roślin domowych oraz kupowanych w kwiaciarniach. Często są wręcz toksyczne dla naszych królików.

Nie kupujmy gotowych produktów zoologicznych do ścierania zębów przez królika. Nie do końca wiadomo co zawierają. Wystarczy twarda gałązka z jabłoni czy wiśni.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci