Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Temperatura psa

Temperatura u psa? Podpowiemy co zrobić!

Jaka jest właściwa temperatura u psa? Jak rozpoznać czy Twój pies ma gorączkę? Jakie są objawy temperatury u psa? Czy widać po psie, że ma gorączkę? Jaka może być przyczyna? Co robić? Jakie są domowe sposoby na zbicie temperatury u psa? Kiedy udać się do weterynarza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Prawidłowa temperatura psa czy już gorączka? Jak je rozróżnić?

Temperatura u psa zdrowego waha się między 37,5 a 39 stopni Celsjusza. O tym, że pies ma wyższą niż człowiek ciepłotę, możemy łatwo się przekonać kładąc dłoń na głowie czworonoga. Czujemy ciepło psa, gdy z nami śpi lub kładzie nam się na stopach. Człowiek o takiej temperaturze ma już stan podgorączkowy lub poważną gorączkę.

Przyjmuje się, że temperatura psów małych ras i szczeniąt jest średnio o pół do jednego stopnia wyższa niż u psów średniej czy dużej wielkości.

Zdrowy pies ma lśniące oczy, język o kolorze różowej szynki, lekko wilgotny, chłodny nos, gładką, błyszczącą sierść i po zachowaniu widać, że czuje się dobrze.

Gorączka jest naturalnym odruchem obronnym organizmu podczas choroby. Pies chory, w którego organizmie układ odpornościowy walczy z infekcją o przywrócenie równowagi, ma wyraźnie podwyższoną temperaturę.

Mówimy o stanie podgorączkowym u psa, gdy temperatura podwyższa się o jeden stopień w porównaniu ze stanem normy. Gorączką nazywamy temperaturę ciała przekraczającą o dwa, trzy stopnie Celsjusza więcej niż zwykle. Gdy gorączka zbliża się do 43 stopni, następuje uszkodzenie układów życiowych zwierzęcia.

Jakie są inne objawy temperatury u psa?

Gdy my łapiemy infekcję i nasz organizm walczy z wirusami, czujemy się połamani, męczą nas dreszcze. Mamy błyszczące od gorączki oczy i oblewamy się potem, na zmianę z uczuciem zimna. Psy podczas gorączki są osowiałe, apatyczne, mają wyschnięty w dotyku nos, zmierzwioną sierść, matowe oczy. Ciężko oddychają, a ich perystaltyka jelit ulega spowolnieniu. Wypróżnianie przeważnie następuje w postaci suchej. Gospodarka wodna organizmu zostaje zaburzona. Dłuższy czas gorączki może powodować u psa poważne zaburzenia.

Jak zmierzyć psu temperaturę?

Położenie psu dłoni na głowie nie wystarczy, by stwierdzić czy ma gorączkę. Jedynym miarodajnym sposobem jest pomiar temperatury za pomocą termometru.

Opiekunowie psów powinni zabezpieczyć się na podobną ewentualność i kupić oddzielny termometr dla psa, a inny dla członków rodziny.

Pomiaru temperatury u psa dokonuje się poprzez włożenie termometru w odbyt czworonoga na głębokość dwóch, trzech centymetrów.

Nie jest to czynność przyjemna dla zwierzęcia, a wymaga od psa pozostania bez ruchu kilka minut. Podpowiadamy więc, by końcówkę przyrządu posmarować oliwką lub gliceryną, by pies nie odczuwał dyskomfortu.

Innym sposobem jest zakup termometru weterynaryjnego, który jest wprawdzie droższy niż zwykły rtęciowy, ale dokonuje pomiaru w trybie bezdotykowym, doodbytniczym lub w uchu zwierzęcia.

Jeżeli stwierdzimy, że pies faktycznie ma podwyższoną temperaturę, nie czekajmy aż infekcja się rozwinie i poinformujmy o tym bezzwłocznie lekarza weterynarza podczas wizyty z psem.

Jakie są domowe sposoby na zbicie temperatury u psa?

Niewiele możemy pomóc domowymi sposobami na stan gorączkowy u psa, choć z całą pewnością byśmy chcieli ulżyć mu w cierpieniu. Na pewno ważne jest, by zapewnić mu spokój i komfort podczas choroby. Obok posłania ustawmy miskę z chłodną, czystą wodą. Unikajmy gości, hałasu i wyczerpujących zabaw czy spacerów.

Jeśli temperatura u psa jest bardzo wysoka, można schłodzić ciało psa zimnymi okładami z lodem lub matami chłodzącymi. Nie zapobiegniemy gorączce, ale przyniesiemy chwilową ulgę zwierzęciu.

Co podać psu na gorączkę? Czy można psu dać popularne leki przeciwbólowe?

Absolutnie niewskazane jest podawanie psu lekarstw typu Apap czy Ibuprofen, ani w przypadku gorączki, ani w przypadku bóli innego pochodzenia (zwichnięcia łapy, stłuczenia, kulawizny). Podając ludzkie leki przeciwgorączkowe możemy znacząco pogorszyć stan psa.

W przypadku urazu, pies znieczulony lekami przeciwbólowymi, może zrobić sobie jeszcze większą krzywdę. Gdy zwierzę czuje ból, leży, odpoczywa i nie przemęcza organizmu. Ból w świecie zwierząt jest wyraźnym ostrzeżeniem przed dalszą aktywnością.

Jeśli chcemy realnie pomóc naszemu psa, należy udać się z nim do kliniki weterynaryjnej. Lekarz weterynarz przepisze odpowiednie dla zwierząt medykamenty.

—————
Redakcja

Nasi klienci