Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Chip dla psa

Chip dla psa, czyli najlepszy sposób, by odnaleźć zgubę

Znakowanie psów i kotów domowych pomaga w odnalezieniu ich, gdy się zagubią. Jakie są najpopularniejsze sposoby na znakowanie psów i kotów? Czym się od siebie różnią i jak najlepiej oznaczyć psa? To najczęstsze pytania właścicieli zwierząt domowych zadawane ekspertom i lekarzom weterynarii. Poniżej przedstawiliśmy kilka najczęściej spotykanych sposobów zabezpieczania zwierząt.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Adresówka, tatuaż czy chip dla psa? Jak najlepiej zabezpieczyć zwierzę domowe?

Kochający i odpowiedzialny opiekun zwierzęcia domowego dba o swojego pupila i chroni go przed chorobami i niebezpieczeństwami. Stara się prowadzić psa na smyczy i puszczać go luzem tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Kota można wypuścić z domu, gdy ogród jest skutecznie zabezpieczony przed ucieczką zwierzaka lub podobnie do psa, wyprowadzać go w specjalnych szelkach i na smyczy.

Niestety, zdarzają się jednak sytuacje, gdy pies lub kot znikają nam z oczu w niekontrolowany sposób. Czasami pies wyrwie nam smycz z dłoni, gdy zobaczy innego psa lub gdy się czegoś wystraszy. Kot jest stworzeniem trudnym do upilnowania i słynnym z chadzania własnymi ścieżkami. Potrafi się wspinać na parkany czy drzewa i łatwo stracić go z oczu.

W celu szybkiego odnalezienia psa czy kota, właściciele zwierząt domowych przyczepiają do obroży zwierzęcia domowego identyfikatory z numerem telefonu lub chipują psa czy kota.

Zwierzęta rasowe, kupowane w renomowanych hodowlach posiadają wytatuowane numery na wewnętrznej stronie ucha lub są znakowane za pomocą chipa.

Który ze sposobów znakowania jest najlepszy?

Adresówka – popularny i tani sposób na oznaczenie zwierzęcia

Niewielki, metalowy identyfikator z wygrawerowanym numerem telefonu, imieniem psa czy adresem właściciela, przyczepiony do obroży, to najpopularniejsza metoda znakowania psa czy kota. Może być w formie okrągłego kółeczka, zabawnej kości, tulei z zamkniętym kawałkiem papieru, zafoliowanej informacji o danych właściciela. Nie niszczy się pod wpływem warunków atmosferycznych i jest łatwa do odczytania, lecz jeśli obroża spadnie z szyi naszego zwierzaka, czy też zostanie zdjęta, to przestaje spełniać swoje zadanie identyfikujące.

Tatuaż – gdy szczeniak lub kocię z dobrej hodowli jest przygotowywane do opuszczenia rodzinnego domu, hodowca wyposaża malucha w komplet dokumentów oraz w numer wytatuowany na wewnętrznej stronie ucha zwierzaka. Jest to niezwykle powszechna metoda oznaczenia zwierzęcia domowego. Wadą jest trudność odczytania numeru, gdy pies czy kot się znajdzie, bo nie każde zwierzę chce być dotykane przez obce osoby. Po pewnym czasie tusz używany do tatuażu rozmywa się i staje się nieczytelny.

Chip dla psa czy kota

Chipowanie zwierząt domowych to obecnie najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenia zwierzęcia domowego. Chip można umieścić w ciele psa czy kota w każdym wieku. Nie niszczy się, nie traci swej funkcji i nie można go usunąć domowymi sposobami.

Jak znaleźć psa po chipie?

W okresie zbliżającego się Sylwestra, tradycja każe uczcić mijający rok oraz świętować kolejny nadchodzący, głośną kanonadą z ogni sztucznych. Wiele zwierząt domowych bardzo boi się wystrzałów fajerwerków i cierpi przerażone ogłuszającym hałasem.

Służby porządkowe, straż miejska i schroniska dla zwierząt mają pełne ręce roboty, gdy tylko na kalendarzu zbliża się koniec grudnia.

Pomimo propagowania w mediach społecznościowych akcji zaniechania strzelania z ogni sztucznych, problem uciekających przed hukiem, psów czy kotów stale powraca.

Innym okresem zaginięć psów i kotów są wakacje.

Zwierzęta zabierane są w odległe miejsca przez swoich właścicieli, a w momencie zaginięcia, błąkają się nie potrafiąc znaleźć drogi do domu.

Chip umieszczony w ciele psa czy kota pozwala na szybką i łatwą identyfikację zwierzęcia bez konieczności szukania tatuażu w uchu i narażanie się przed pogryzieniem przez wystraszonego zwierzaka.

Funkcjonariusze straży miejskiej, pracownicy klinik weterynaryjnych czy schronisk za pomocą wygodnych skanerów mogą z odległości 10 metrów odczytać kod numeryczny z chipa umieszczonego pod skórą psa czy kota.

Jak działa chip dla psa czy kota?

Wbrew powszechnej opinii, nie chipuje się wyłącznie drogich zwierząt rasowych, przeznaczonych do rozrodu czy wystaw. Każdy ukochany burek czy wielorasowy kot może zostać poddany znakowaniu za pomocą chipa.

Chip to maleńka, szklana kapsułka z zakodowanymi informacjami. Lekarz weterynarz umieszcza ją pod skórą zwierzęcia za pomocą strzykawki. Nie jest to bardziej bolesne, niż okresowe szczepienie.

W momencie znalezienia czworonożnej zguby przez służby porządkowe lub gdy ktoś przyniesie zwierzaka do schroniska, pies czy kot jest skanowany za pomocą podręcznego urządzenia. Pokazuje się na ekranie numer, który następnie, za pomocą internetu sprawdza się w kilku bazach danych.

Jeśli zarejestrowaliśmy nasze zwierzę w bazie, to szybko trafi do nas z powrotem, gdyż system rejestruje nasz adres, nazwisko i numer telefonu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Nasi klienci