Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Co zrobić, gdy sierść psa uczula?

Idealny pies dla alergika.

Jaki jest najlepszy pies dla alergika? Jakiego psa wybrać: psa z sierścią czy włosem? A może alergik nie może sobie pozwolić na luksus posiadania psa? Czy istnieją rasy psów odpowiednie dla alergików? Problem alergii na sierść zwierząt jest coraz częściej spotykany i coraz więcej osób poszukuje wiedzy na temat uczuleń w sieci. My również spieszymy z pomocą i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Pies w domu a alergia – przyczyny uczulenia

Ciągle męczy Cię katar? Kaszlesz, choć nie czujesz się przeziębiony? Masz kłopoty z oddychaniem, drapie w gardle i pieką Cię oczy? A może masz wysypkę lub świąd? Objawy, które Cię męczą mogą oznaczać, że masz alergię. Jedną z przyczyn alergii jest pies w domu.

Co jest przyczyną alergii na psa?

Wbrew obiegowej opinii, to nie sierść jest powodem uczulenia i występowania reakcji alergicznej.

Winowajcą jest białko zawarte w ślinie psa, jego naskórku i odchodach. Pies wylizując sierść przenosi alergeny na skórę, a do nas alergizujące białko trafia podczas pielęgnacji zwierzaka, zabawy z nim czy podczas spania z czworonogiem w jednym łóżku. Włosy z sierści psa spadają na podłogę, kanapy, czasami do jedzenia. Osadzają się na ubraniach i naszą skórę.

Jeśli wy lub wasze dzieci jesteście alergikami, to należy przed kupnem czy adopcją psa ze schroniska, zbadać, czy nie wykazujecie reakcji alergicznej na białko śliny psa.

Jeśli okaże się, że w rodzinie jednak występuje reakcja uczuleniowa na psa, należy rozważyć wybór psa z jednej z ras hipoalergicznych. Psy ras uznanych za bezpieczne dla alergików mają sierść o strukturze włosów lub w ogóle jej nie posiadają.

Rasy psów dla alergików

Poniżej propozycja kilkunastu przedstawicieli psich ras uznawanych za bezpieczne dla osób z alergią. Są to głównie psy charakteryzujące się naturalnym, miękkim włosiem lub bezwłose.

Czworonogi charakteryzujące się włosami nie posiadają podszerstka, który wypada i staje się ogromnym problemem dla osób z alergiami.

 • Pudel
 • Maltańczyk
 • Chart afgański
 • Portugalski pies dowodny
 • Lagotto Romagnolo
 • Rasy bez sierści: Nagi Pies Meksykański, Grzywacz Chiński
 • Terriery: Yorkshire, Bedlington, West Highland, Irish Soft Coated
 • Bichon Frise
 • Sznaucer

Warto jednak zaznaczyć, że psy o naturalnym, jakby ludzkim włosiu, wymagają zwiększonej pielęgnacji. Miękkie włosy bowiem u psa rosną całe życie, a pozbawione higieny, stają się skłębione i nieestetyczne. Tak więc kąpanie, czesanie, obowiązkowe strzyżenie, to must have naszego czworonoga!

Pamiętajmy również, że psy bezwłose w naszym klimacie wymagają zimą specjalnego ubranka, by mogły przy mrozie wychodzić na dwór, a w czasie upalnego lata – nawilżających kremów z filtrem.

Ratunku! Nasz pies uczula!

Co jednak zrobić, gdy pies już jest w domu lub gorąco pragniemy przygarnąć psa ze schroniska? A może musimy zaopiekować się psem sąsiada lub brata, który wyjechał na wakacje?

Jest na to kilka sposobów.

Jeśli jeszcze mamy wybór i pies nie zawitał w nasze progi, to radzimy kupić lub adoptować psa niewielkich rozmiarów. Zgodnie z zasadą: mały pies – mało sierści, nie będzie gubił dużych ilości włosia, a zatem i problem alergii będzie mniejszy.

Ponadto w domu alergika powinno obowiązywać kilka żelaznych zasad w domu:

 • częste sprzątanie. Unikajmy dywanów i wykładzin, w które mocno i skutecznie wbijają się włoski psiej sierści. Podłogę często odkurzamy i myjemy wodą ze środkami wiążącymi brud
 • meble tapicerowane pierzemy często specjalnymi odkurzaczami
 • często wietrzymy pomieszczenia
 • po każdej zabawie z psem myjemy ręce
 • unikamy lizania przez psa
 • szczotkujemy i kąpiemy psa – te czynności powinny wykonywać osoby, które nie są uczulone na sierść psa
 • unikamy spania w jednym pokoju, a zwłaszcza w jednym łóżku!

Jak wybrać psa dla alergika?

Przede wszystkim należy skonsultować się alergologiem. Jeśli wyrazi zgodę i nie odradzi nam stanowczo posiadania psa, należy zainteresować się niewielkich rozmiarów psem z sierścią, która przypomina ludzki włos. Jest to jeden ze znaków, że pokrywa sierści psa nie ma podszerstka. W przeciwnym razie podszerstek wymaga specjalnego trymowania, czyli usuwania martwych włosków sierści.

Trymowanie można wykonać w specjalistycznym zakładzie groomingu dla zwierząt, co jednak jest usługą płatną lub możemy sami zakupić odpowiedni sprzęt i oczyszczać skórę psa z podszerstka.

Sam wygląd psa to jednak stanowczo za mało, by się nim wyłącznie sugerować przy wyborze towarzysza na najbliższe kilkanaście lat.

Proponujemy sprawdzić w internecie wszystkie dostępne informacje na temat charakteru danej rasy, zachowania, przeznaczenia, zalet i minusów.

—————
Redakcja

Nasi klienci