Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ile żyją psy?

Jak długo żyją psy? Odpowiedzi zaskakują…

Dbamy o naszych czworonożnych przyjaciół, karmimy, pielęgnujemy i chronimy przed niebezpieczeństwami i chorobami.

Cóż możemy jeszcze zrobić, by nasz pies był z nami jak najdłużej? Jak długo mogą żyć psy? Co wpływa na długość życia psa? Szukając dla Państwa odpowiedzi na powyższe pytania sprawdziliśmy kilka faktów odnośnie długości psiego żywota. Oto one!

Towarzysz na zawsze, czyli jak długo żyje pies?

Za co kochamy psy?

Za merdający ogon zamiatający powietrze na powitanie, gdy wracamy z pracy lub ze szkoły, charakterystyczny uśmiech psiego pyska, wierne oczy wpatrzona w naszą twarz, entuzjazm, z jakim pies gania za piłeczką lub kijkiem. Psy nie na darmo są określane najwierniejszymi towarzyszami człowieka, jego pomocą i ogromną radością.

Pragniemy, by psy były z nami jak najdłużej, a smutek towarzyszący ich odejściu często porównywany jest do śmierci bliskiej osoby.

Jak długo zatem żyją psy? Jak sprawić, by towarzyszyły nam jak najdłużej? A może masz psa i chcesz wiedzieć co zrobić, by wydłużyć mu życie?

Statystyki długości życia psów

Statystyki na temat długości życia psów mówią o okresie między 10 – 13 lat życia. Jednak życie pisze często zupełnie odmienną historię. Niektóre psy żyją tylko siedem lat, a inne ponad dwadzieścia!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Od czego zależy długość życia psa, czyli wielkość ma znaczenie

Na długość życia psa ma wpływ wiele czynników takich, jak zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu, brak otyłości, genetyka i związane z nią choroby wypadki, urazy oraz systematyczne stosowanie preparatów pozbawiających psa insektów i pasożytów.

Jest jeszcze jeden element, który ma ogromny wpływ na długość życia psów. Jest nim wielkość zwierzęcia.

Badania naukowe i obserwacja zwierząt prowadzona przez weterynarzy mówią, że im większy jest pies, tym krótszy jest jego żywot. Ilość lat psa dużej i ogromnej rasy przelicza się na ludzkie lata szybciej niż psa w tym samym wieku, ale mniejszych rozmiarów.

Małe, rasowe pieski dobrze traktowane i właściwie karmione, mogą przeżyć swoich olbrzymich kuzynów nawet kilkukrotnie.

Jak długo żyją popularne rasy psów?

Średnia długość życia psów rasowych to kilkanaście lat. Przeprowadzone badania pozwalają na trochę dokładniejsze oszacowanie jak długo będą żyć przedstawiciele poszczególnych ras. I tak:

  • owczarek niemiecki może żyć 11 – 13 lat
  • maltańczyk 15 – 20 lat
  • york
  • Jack Russel terier – 14 – 16 lat
  • Golden Retriever – 12 – 14 lat
  • Labrador – 11 – 13
  • Dog niemiecki – 8 – 10 lat
  • Doberman – 10 – 13 lat
  • Mastiff angielski – 6 – 12 lat
  • Berneński pies pasterski – 7 – 9 lat

A co z kundelkami? Jak długo żyją mieszańce?

Przypadkowy dobór genów, jaki ma miejsce w przypadku mieszańców, pomaga w długowieczności psów. Kundelki i mieszańce przeważnie żyją dłużej, są zdrowsze i rzadziej zapadają na choroby. Psy z hodowli są często łączone w pary zbyt blisko lub pula genów jest za mało zróżnicowana, co skutkuje chorobami o podłożu genetycznym i wczesną śmiercią.

Przyjmuje się, że psy mieszane żyją kilkanaście lat. W ich przypadku wielkość zwierzęcia również ma wpływ na długowieczność.

Nadwaga u psów – choroba cywilizacyjna

Otyłość nazywana jest chorobą cywilizacyjną i największym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Niestety, nasze psy dotrzymują nam kroku w tym niechlubnym wyścigu. Błędy żywieniowe polegające na podawaniu za dużej ilości węglowodanów, zbyt duże porcje jedzenia, dokarmianie resztkami ze stołu oraz brak odpowiedniej dawki ruchu, sprzyjają nadwadze u psów.

Otyłość prowadzi do kłopotów ze stawami, otłuszczania organów wewnętrznych, nowotworów, problemów jelitowych i kardiologicznych.

Bluey – najstarszy pies świata

W 2016 roku świat obiegła informacja, że zmarła najdłużej żyjąca suka. Australijska suczka Maggie żyła podobno ponad 30 lat! W przeliczeniu na ludzki wiek, to ponad 200 lat.

Niestety, Maggie była kundelkiem i nie można było zaświadczyć o dacie jej urodzenia, co skutecznie uniemożliwia jej właścicielowi, Brianowi McLaren we wpisaniu jej do księgi rekordów Guinessa.

We wspomnianej księdze rekordzistą jest w dalszym ciągu Bluey, australijski pies pasterski (australian cattle dog), który urodził się w 1910 roku, a zmarł pięć miesięcy po swoich 29 urodzinach w 1939 roku.

Swoją drogą, to interesujące, że zarówno Bluey, jak i Maggie pochodziły z Australii. Widocznie to kraj sprzyjający długowieczności psów…

—————
Redakcja

Nasi klienci