Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jaki pies dla dzieci?

Top najlepszych psów dla dzieci! Idealna rasa dla rodziny.

Wychowywanie dzieci w domu, w którym jest pies niesie ze sobą dużo korzyści dla każdej ze stron. Nie bez powodu, psy używa się w celach terapeutycznych (dogoterapia).

Nasza pociecha uczy się obowiązkowości, odpowiedzialności i delikatności w stosunku do zwierzęcia, ma w nim wiernego i wesołego towarzysza, czasami obrońcę i kumpla do wspólnego spędzania czasu. Jeśli chcecie poznać najlepsze rasy psów dla dzieci i rodziny, zapraszamy do lektury!

W jakim wieku powinno być nasze dziecko, byśmy mogli myśleć o zakupie lub adopcji psa?

Trudno tu wyznaczenie konkretnego wieku dziecka, ale należy pamiętać, że szczeniak w początkowym okresie życia również potrzebuje od nowych właścicieli sporej dawki uwagi. Odradzamy kupowanie psa, gdy w domu pojawił się niemowlak, byśmy nie zarzucili siebie za dużą dawką obowiązków na raz. Może to spowodować nadmierną nerwowość wśród domowników i niepotrzebne frustracje. Młody piesek potrzebuje cierpliwości, nauki higieny, częstego wychodzenia, szczepień, kontroli weterynaryjnych i „oczu dookoła głowy”, gdy wyrzynają mu się zęby mleczne i gryzie wszystko co popadnie.

Z naszego doświadczenia wynika, że bezpiecznie zarówno dla dziecka, jak i szczeniaka jest, gdy psi maluch przyjdzie do domu i rodziny starszego przedszkolaka.

Ważną kwestią jest wybranie psa łagodnego, przyjaznego i nie wymagającego za dużej ilości wyzwań. Pamiętaj! Znudzony pies to zniszczone meble!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Zalety i wady małych psów

Opiekunowie małych psów cenią sobie ich niewielkie rozmiary zwłaszcza podczas podróży, przy karmieniu i sprzątaniu po swoich pupilach. Przedstawiciel małej rasy bałagani mniej, ma mniejsze potrzeby ruchowe i nawet kilkulatek może wyprowadzić go na spacer pod kontrolą starszej osoby. Świetnie nadaje się do mieszkań.

W przypadku małych ras, niewielki rozmiar psa może być zarazem jednym z przeciwskazań przed kupnem szczeniaka do domu, w którym jest małe dziecko. Szczeniaki małych ras są wyjątkowo delikatne i niewiele potrzeba, by je uszkodzić.

Należy mieć to na względzie planując przyjęcie psiego malucha do domu.

Nie każda jednak mała rasa nadaje się do domu z dziećmi.

Ostatnio, ogromną popularnością cieszy się Jack Russell Terrier, śliczny, malutki i rezolutny pies, który stał się bohaterem wielu filmów dla dzieci i dorosłych. Niestety, nowi opiekunowie często nie zadają sobie trudu, by sprawdzić jakie było pierwotne przeznaczenie tej rasy. Terriery Jacka Russell to psy o rodowodzie myśliwskim. Są niezwykle żywiołowe, wymagające wyzwań, dużej ilości ruchu i uwagi. W rankingu brytyjskiego magazynu „Dogs Today” Jack Russell Terrier trafił do czołówki ras psich najczęściej atakujących ludzi!

Nie jest to najlepszy wybór dla rodziny z małymi dziećmi…

Najlepsze małe psy do domu z dziećmi

Oto wykaz kilku popularnych ras małych psów o łagodnym charakterze i przyjaznych dzieciom:

 • mops
 • buldożek francuski i francuski
 • maltańczyk
 • jamnik
 • cavalier king charles spaniel
 • papillon

Cienie i blaski posiadania średniej wielkości psa

Szukając psa do rodziny z dziećmi powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od psiego towarzysza. Czy chcemy z nim biegać maratony? Czy wspólnie jeździć rowerem? Zabierać w podróż na wakacje Czy ma to być pies, który własnymi gabarytami i ostrymi zębami odstraszy potencjalnych włamywaczy?

Psy średnich rozmiarów mogą zaspokoić większość z wyżej wymienionych potrzeb. Może nie pociągną sanek w zimie oraz nie zmieszczą się do eleganckiej torebki, ale mogą się sprawdzić jako towarzysz dla aktywnych członków rodziny.

Najlepsze psy średniej rasy dla rodziny

 • beagle
 • pudel
 • wyżeł
 • polski owczarek nizinny
 • szkocki owczarek collie
 • whippet
 • bull terrier

Łagodne olbrzymy – wady i zalety dużych ras

Rasy duże znakomicie spiszą się w domach z ogrodem lub dużych mieszkaniach.

Wymagają również więcej ruchu i pola do swojej aktywności. Odwdzięczają się stróżowaniem, opiekuńczością i łagodnym, stabilnym charakterem, jeśli zadamy sobie trud, by znaleźć odpowiednią rasę oraz poświęcić czas na naukę i tresurę.

Rodzice małych dzieci często się martwią, że duży pies może skrzywdzić (niechcący!) ich małe dziecko. To słuszna obawa. W przypadku szczeniąt dużych i wielkich ras, należy bacznie obserwować psiego oseska czy nie jest zbyt energiczny w zabawie z naszym dzieckiem, czy nie popycha go na schodach lub czy nie gryzie za mocno podczas wspólnych igraszek. Dzieci również raczej nie będą mogły wychodzić same z psem na spacer, z uwagi na dysproporcje wagowe.

Wadą dużych i olbrzymich ras są poważne rozmiary.

Większe psy jedzą więcej i koszt utrzymania również jest wyższy. Nie zawsze możemy zabrać je ze sobą na wakacje. Wymagają większej siły podczas spacerów. Sprzątanie po dużych psach również nie należy do przyjemności.

Przedstawiciele ras dużych i olbrzymich, znakomitych dla rodzin z dziećmi:

 • owczarek niemiecki
 • nowofunland
 • labrador
 • golden retriever
 • berneński pies pasterski
 • szwajcarski pies pasterski
 • seter irlandzki
 • bokser

—————
Redakcja

Nasi klienci