Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak skutecznie pozbyć się pcheł u kota?

Twój kot drapie się uporczywie? A może zauważyłeś drobnego owada na sierści kota? To mogą być pchły.

Czy pchły u kota to groźne zjawisko? Czy pchłami może zarazić się kot niewychodzący na dwór? Czy pchły u kota są niebezpieczne dla ludzi? Jeśli masz podobne wątpliwości, zachęcamy do lektury artykułu.

Mała pchła – duży problem

Pchła kocia (Ctenocephalides felis) to najbardziej rozpowszechniony wśród zwierząt domowych owadzi pasożyt. Forma dorosła pchły żeruje na psach, kotach i ptakach. Na szczęście ludzie nie są interesujący dla pcheł zwierzęcych. Nosimy ubrania, często się kąpiemy i mamy za niską temperaturę.

Pchły piją krew psów i kotów wkłuwając się w skórę natychmiast po zasiedleniu sierści. Samica pchły składa kilkadziesiąt jaj. Cykl rozwojowy przebiega w ciągu 100 dni. Jaja pchły spadają na ziemię, w szczeliny między klepką, na kanapy, fotele. Larwy, które wykluwają się z jaj, karmią się krwią z odchodów dorosłych osobników. Pchły zasiedlają ciało kota w okolicach głowy i ogona.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Skąd wiemy, że kot ma pchły? Jakie są objawy?

Kot jest czystym stworzeniem. Myje się regularnie i dokładnie. Lubi korzystać z posprzątanej kuwety. Gdy zauważymy więc, że nerwowo i konwulsyjnie się drapie, doprowadzając się miejscowo nawet do ran i strupów, możemy podejrzewać, że zaatakowały go pchły.

Jeśli mamy wypracowany nawyk regularnego czesania kota, to dobrze. Wcześnie zauważymy pchły na szczotce i równie szybko możemy je wyeliminować. Oznaką pcheł mogą być również charakterystyczne kropki na skórze w czerwonym kolorze z białą otoczką.

Alergia i pchły? Co je łączy?

Może się zdarzyć, że nawet pojedyncze ukąszenie jednej pchły powoduje u kota ostrą reakcję uczuleniową zwaną alergiczne pchle zapalenie skóry. Białka zawarte w ślinie pcheł są silnie alergizujące i zarówno koty, jak i psy mogą być na nie uczulone. Objawami alergii na ukąszenie pchły jest świąd i mocne podrażnienie skóry. Kot próbując ukoić swędzenie poważnie narusza skórę i powoduje rozległe rany, które potem trudno wyleczyć. Wie o tym każdy opiekun kota, który choć raz próbował wyleczyć skórę kota.

Czy pchłami może zarazić się kot, który nie opuszcza mieszkania i nie ma styczności z innymi zwierzętami?

Niestety, może. Opiekun zwierzęcia może przynieść do domu pchłę na nogawce czy rękawie, a to wystarczy, by sprowadzić pchlą inwazję na nasz dom i zwierzę. Nie musimy nawet mieć styczności z innymi kotami czy psami. Jedna wizyta w piwnicy, gdzie żyją dzikie koty i szczury, wystarczy, by zainfekować swojego pupila.

Czy pchły u kota stanowią niebezpieczeństwo u człowieka?

Pchły mogą przenieść z kota na kota wiele groźnych chorób: tasiemczycę, chorobę kociego pazura, infekcje wirusowe i bakteryjne. Natomiast nie są raczej groźne dla człowieka, oczywiście pod warunkiem, że myjemy ręce zawsze po sprzątaniu kuwety i głaskaniu kociej sierści. Powinniśmy też unikać stykania ust z pyszczkiem kota. Zagrożeniem dla człowieka może być połknięcie pchły zarażonej tasiemcem.

Jak wytępić pchły u kota?

Najczęściej spotykanym specyfikiem do odstraszania pcheł i kleszczy jest preparat podawany kotu na sierść. Skład chemiczny kropel przeciw pchłom jest toksyczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Ważna jest ilość i stężenie, jakie podajemy kotu. Stanowczo odradzamy używanie preparatów dla psów, gdyż może się to skończyć śmiercią kota.

Krople w formie aplikatora podaje się na kark zwierzęcia, rozchylając włosy sierści. Ważne, by kot nie mógł ich sobie wylizać. To naturalny odruch kociej higieny! Czynność tę najlepiej wykonać w rękawiczkach jednorazowych, a przez dobę lub dwie zalecamy nie głaskać kota po karku. Krople aplikuje się przeważnie raz na miesiąc.

Kąpiele w szamponie przeciw pchłom stosuje się u kotów, które nie reagują przerażeniem na wodę, wannę czy prysznic. Nie ma sensu zmuszać zwierzaka do kąpieli siłą, gdyż może skończyć się to podrapaniem, a skutek końcowy będzie zadawalający, gdyż pchły często podczas kąpieli uciekają na głowę kota, której się nie moczy.

Lepiej zastosować aplikator w kroplach lub obrożę przeciw pchłom.

Szczególnie małe koty są narażone na powikłania związane z atakiem pcheł. Pozbawione cennych składników z krwi, którą karmi się pasożyt, mogą popaść w anemię.

W przypadku kociąt ważną czynnością jest staranne i regularne wyczesywanie sierści. Preparaty chemiczne mogą być podawane tylko pod kontrolą weterynarza.

Domowe środki na pozbycie się pcheł.

Opiekunowie zwierząt domowych powinni mieć na względzie profilaktykę przed pchłami i częściej niż zwykle sprzątać dom. Wystarczy częste odkurzanie oraz przemycie podłóg środkami chemicznymi, by pozbyć się przebywających w szczelinach larw i jaj pchlich. Kanapy i krzesła tapicerowane warto również odkurzać, a co jakiś czas poddać czyszczeniu chemicznemu. Psie i kocie posłania należy prać w wysokiej temperaturze.

—————
Redakcja

Nasi klienci