Dodano: 16.06.2020, Kategorie: Króliki, Porady i Ciekawostki
Rasy królików dużych
Wśród królików rozróżnia się wiele odmiennych ras, które niestety w przypadku tych zwierząt nie są jednoznacznie ustalone ze względu na różnorodność kryteriów. Jednym z zasadniczych kryteriów podziału jest wielkość (waga). Wedle tej klasyfikacji wyróżnia się króliki: duże, średnie oraz miniaturowe. Jakie rasy wyróżnia się wśród dużych królików? Jakie rasy królików dużych są najpopularniejsze? Jakie są kryteria przydziału do królików dużych? Postaramy się odnaleźć odpowiedzi.
Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /
Klasyfikacja królików dużych ras
Do królików dużych zaliczają się rasy, których waga dorosłego zwierzęcia przekracza 5,5 kilograma. Nie istnieje górna granica masy, spotyka się tutaj nawet osobniki osiągające wagę powyżej 10 kilogramów. Oprócz ras dużych – ze względu na ingerencję człowieka, który pragnął wyhodować jak największe osobniki – istnieje również ponad 10 ras królików gigantycznych. Ich cechą charakterystyczną jest długość ciała powyżej 60 cm i masa powyżej 6 kilogramów.
Najpopularniejsze rasy królików dużych
Rasy duże to najpopularniejsze rasy wybierane w Polsce. Najczęściej występującą jest Belgijski Olbrzym Szary, Francuski Baran, Olbrzym Srokacz i Morawski Olbrzym.
-
Belgijski Olbrzym Szary
najbardziej rozpowszechniona z ras, sprowadzona z Belgii. W grupie ras dużych stanowi największą rasę osiągając około 70 cm i 10 kilogramów jako dorosły osobnik. Głowa Belgijskiego Olbrzyma Szarego jest stosunkowo duża i zakończona długimi, szerokimi uszami. Najczęściej występują w barwie aguti, lecz występuje również odmiana barwna biała, żółta, niebieska, czarna, szynszylowata, zajęcza i żelazna. Ich futro jest gęste i jedwabiste, a długość włosa wynosi do 4 centymetrów.
-
Francuski Baran
rasa wywodząca się z Francji, osiąga masę ciała średnio 6-6,5 kg. To króliki o zbitej, mocnej budowie tułowia. Ich głowa jest duża, a uszy bardzo długie i zwisające wzdłuż policzków. Rasa ta charakteryzuje się silnymi i dużymi tylnymi nogami, natomiast szyja i przednie nogi królika są bardzo krótkie. Francuskie Barany mają jedwabiste futro o gęstym podszerstku. Występują w wielu odmianach barwnych m.in.: szarej, czarnej, żelaznej, niebieskiej czy żółtej.
-
Olbrzym Srokacz
rasa wyhodowana w Anglii poprzez krzyżowanie białych olbrzymów belgijskich z lokalnymi rasami. Rasa ta ma szeroki tułów, który osiąga długość ponad 65 centymetrów. Głowa Olbrzyma Srokacza jest duża, lecz osadzona na krótkiej szyi królika. Jego włos jest gęsty i sprężysty, natomiast jego długość nie przekracza 3,5 centymetra. Według wzorca akceptowane są dwie odmiany barwne : czarno-biała oraz niebiesko-biała.
-
Morawski Olbrzym
rasa wywodząca się z Czech o walcowatym, masywnym tułowiu. Minimalna masa ciała dorosłego osobnika wynosi 5,5 kg, a za optymalną uznaje się wagę 6-6,5 kg. Morawski Olbrzym posiada szeroką, dużą głowę osadzoną na krótkiej, lecz widocznej szyi. Jego włos jest gęsty, sprężysty i silnie połyskuje, osiąga długość do 3,5 centymetra. Barwa futra powinna być jednolicie niebieskawa, bez pojedynczych jasnych włosów.
Oprócz wymienionych ras istnieje jeszcze kilka ważnych odmian ras królików dużych lecz o znaczeniu bardziej lokalnym. Wszystkie z nich osiągają znaczne rozmiary i wagę nawet do 10 kilogramów.
Rasy dużych królików hodowla
Rasy duże królików najczęściej hodowane są w celach hobbistycznych. Przy odpowiednim zaangażowaniu i cierpliwości wykazanej przez hodowcę królika dużego można wychować na wspaniałego przyjaciela i towarzysza, który będzie odwdzięczał się właścicielowi miłością.