Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Uczulenie – alergia na świnkę morską

Alergia na zwierzęta staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Przyczyn może być wiele. Na pewno jednym z czynników jest nieustannie rosnąca liczba zwierząt w domach, a także tendencja społeczeństwa do coraz łatwiejszego rozwoju alergii. Co ciekawe, częstotliwość zachorowań na tę przypadłość powoli zrównuje się z innymi częstymi alergiami, takimi jak nadwrażliwość na pyłki roślin lub roztocza kurzu domowego. Uczulenie na zwierzęta najczęściej atakuje układ oddechowy oraz skórę. Co robić, gdy okaże się, że jesteśmy uczuleni na swojego pupila? Jakie są możliwe rozwiązania i jak wygląda ewentualne leczenie? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Uczulenie – alergia  na świnkę morską

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Czy świnka morska może uczulać?

Dzięki swojej puchatości, inteligencji i urokowi osobistemu, świnki morskie, inaczej zwane kawiami domowymi, stały się bardzo popularnymi pupilami domowymi. Na ich korzyść działają dodatkowo niewielkie rozmiary i stosunkowo niski koszt ich utrzymania. Jednak podobnie jak psy czy koty mogą powodować alergie. Należą one do grona najbardziej uczulających zwierząt. Wbrew powszechnie panującej opinii, to nie ich futerko jest odpowiedzialne za wywoływanie uczulenia. Głównym źródłem alergenów nie jest sierść i naskórek zwierzęcia, a jego mocz, w którym znajdują się duże ilości alergennych białek. Mogą one (szczególnie po wyschnięciu) być wdychane przez człowieka i w ten sposób powodować objawy alergii. Innym czynnikiem powodującym problemy zdrowotne u ludzi mogą być alergeny wydzielane wraz ze śliną, łupieżem oraz z gruczołów wydzielniczych świnki morskiej.

Objawy alergii na świnkę morską

Alergia wziewna pojawia się, gdy nasz układ odpornościowy reaguje nadwrażliwością na niektóre czynniki środowiskowe. Daje to sygnał układowi immunologicznemu do rozpoczęcia reakcji obronnej, które wywołują tak powszechnie znane nam objawy uczulenia. Najczęstszymi z nich są te ze strony układu oddechowego. Na przykład napadowe kichanie, szczególnie przy bezpośrednim kontakcie ze świnką morską. Do innych popularnych objawów należą:

  • zapalenie błony śluzowej nosa
  • wodnisty katar
  • uczucie zatkanego nosa
  • uczucie drapania i pieczenia w nosie, a także jamie ustnej i gardle
  • zapalenie spojówek
  • łzawienie i zaczerwienienie oczu
  • duszności i świszczący oddech
  • suchy kaszel

Alergia na świnkę morską – i co robić ?

Bardzo dużym problemem w przypadku tego gatunku jest to, że uczulenie wcale nie musi pojawić się od razu, gdy świnka morska zamieszka z nami w domu. Niekiedy pierwsze objawy pojawiają się po trzech, a nawet sześciu miesiącach wspólnego spędzania czasu. Jeśli więc zauważymy u siebie lub kogoś z domowników objawy wskazujące na pojawienie się uczulenia zacznijmy od wykonania profesjonalnych testów i skontaktowania się z lekarzem. Dopiero wtedy uzyskamy pewność, że to właśnie nasz pupil, a nie na przykład kurz czy pyłki są powodem naszego samopoczucia. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest również wykonanie tego typu badań przed zakupem zwierzątka. Dzięki temu możemy uniknąć przykrej niespodzianki i problemów ze zdrowiem. Pamiętajmy, że nieleczona alergia może prowadzić do poważnych konsekwencji!

Posiadanie świnki morskiej a uczulenie (alergia)

Tutaj mamy bardzo dobrą wiadomość, dla wszystkich posiadaczy świnek morskich. Jeśli uczulenie nie przybiera agresywnej i intensywnej formy, istnieje duże prawdopodobieństwo na zatrzymanie ukochanego, uszatego pupila w domu. Niezbędne jednak są tutaj regularne wizyty u alergologa oraz stosowanie przepisanych przez niego leków. Ważne jest również zachowanie pewnych środków ostrożności. Rozsądne jest ograniczenie kontaktu fizycznego ze świnką morską do minimum. Wszyscy wiemy, że przytulanie, całowanie po pyszczku czy noszenie zwierzątka jest niezwykle przyjemne. Jednak ze względu na swoje zdrowie powinniśmy z nim uważać. Dodatkowo po każdym dotknięciu zwierzęcia, należy dokładnie umyć ręce i nie dotykać nimi okolic twarzy, a zwłaszcza oczu. Równie istotne jest regularne czyszczenie klatki kawii domowej. Jeśli jest to tylko możliwe, niech robi to domownik niemający objawów alergii. Nie mniej ważne, jest też dokładne i częste sprzątanie całego mieszkania – odkurzanie, wycieranie kurzy oraz podłóg. Każda uczulona osoba musi także, zdawać sobie sprawę z tego, że spanie w tym samym pomieszczeniu co świnka morska jest absolutnie zakazane. Sypialnia alergika powinna być strefą „wolną” od alergenów, a pościel należy wymieniać i prać systematycznie. Jeśli do powyższych środków zaradczych dołączymy częste wietrzenie mieszkania bądź domu – wszystko powinno być w porządku.

 

Nasi klienci