Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Testy alergiczne na kota

Posiadanie zwierząt domowych jest szeroko rozpowszechnione na całym świecie, a szczególnie na terenie Europy. W około 15% domów znajdują się koty, a alergia na zwierzęta futerkowe jest istotnym problemem klinicznym u pacjentów zgłaszających się do lekarza alergologa. Uczulenie na koty jest najpoważniejszym i najczęstszym z nich. Oczywiście może mieć ono różne stopnie nasilenia. Od lekkiego łzawienia oczy czy kichania, aż do poważnych problemów z oddychaniem, duszności i obrzęku. Co robić, jeśli podejrzewamy u siebie uczulenie na koty? Jakie testy należy wykonać oraz jak wygląda leczenie? Czy alergicy mogą posiadać w domu zwierzaka? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Testy alergiczne na kota

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Uczulenie na sierść kota

Mitem jest, że to sierść kota powoduje uczulenie. Sama w sobie nie jest ona alergenem. Najpopularniejszy znajduje się natomiast w ślinie zwierzęcia – Fel d 1. Co ciekawe samce produkują go znacznie więcej niż samice. Największe stężenie alergenu można zaobserwować właśnie w ślinie, następnie we włosach, osoczu i w moczu. Mit związany z uczuleniem na sierść jest związany po części z tym, że ów alergen przenoszony jest po sierści kota w trakcie lizania, głaskania czy czesania.

Objawy alergii na kota

Należy pamiętać, że objawy alergii u każdej osoby mogą wyglądać inaczej. Związane jest to z wieloma czynnikami takimi jak na przykład stężenie alergenów czy stopień reakcji alergicznej. Do najpopularniejszych objawów należą jednak:

  • Nieżyt nosa i zapalenie błony śluzowej nosa
  • Katar i niedrożność nosa
  • Kichanie i kaszel
  • Zaczerwienienie i obrzęki skóry
  • Pokrzywka i świąd
  • Ataki astmy oskrzelowej (duszności, świszczący oddech, utrudnione oddychanie i ucisk w klatce piersiowej)

Jakie testy wykonać aby zdiagnozować alergie na sierść kota?

Najdokładniejszym sposobem na zdiagnozowanie alergii i jej dokładnego czynnika jest wykonanie testów alergicznych. Najpopularniejsze i najczęściej wykonywane są testy skórne. Polegają one na nakłuciu skóry (zwykle na przedramieniu) w kilku miejscach i wprowadzenie tam określonych alergenów, tak by przedostały się do krwi. Wyniki można zaobserwować już po kilkunastu minutach, zwracając uwagę na to, jaki odczyn się pojawił.

Innym rodzajem testów są testy wykonywane z krwi. Przeznaczone są przede wszystkim dla małych dzieci. Jednak charakteryzują się niższą wiarygodnością, szczególnie gdy w ostatnim czasie dziecko nie miało kontaktu z danym alergenem.

Ostatnio w aptekach pojawiają się również testy do samodzielnego przeprowadzenia w domu. Przeznaczone są do wykrywania obecności alergenowo swoistych przeciwciał IgE na nabłonek i naskórek kota we krwi. Jednak mają one najniższą skuteczność ze wszystkich dostępnych możliwości i raczej nie są w stanie zastąpić profesjonalnego badania pod okiem specjalisty. Dodatkowo należy pamiętać, że wizyta u lekarza jest i tak niezbędna w celu ustalenia sposobu leczenia.

Ile trwają testy alergiczne?

W przypadku większości testów alergicznych wyniki dostępne są zazwyczaj tego samego dnia. Samo przeprowadzenie testów nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Natomiast testy naskórkowe wymagają odczekania i odczytania wyników po 48 i 72 godzinach od nałożenia alergenów. Czas oczekiwania na testy wykonywane z krwi może różnić się także w zależności od danego laboratorium i jego trybu pracy.

Jak przygotować się do testów alergicznych?

Jeśli chcemy przeprowadzić testy na alergię na kota, zwykle nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie. Warto jednak przed nimi skonsultować się z lekarzem i poinformować go o tym, jakie leki stosujemy, ponieważ niektóre preparaty mogą zaburzać wyniki testów. Do tej grupy należą między innymi leki antyhistaminowe i zwykle odstawia się je na około 7-14 dni przed planowanym badaniem.

Ile kosztują testy alergiczne na kota?

Koszty testów alergicznych różnią się w zależności od tego, na jaką metodę się zdecydujemy. Dostępne w aptekach domowe testy do wykrywania alergenów to wydatek rzędu około 20-30 złotych. Natomiast ceny profesjonalnych testów mogą różnić się w zależności od miejsca ich wykonania (rodzaj laboratorium, wielkość miasta itd.), lecz zwykle oscylują w zakresie:

  • testy skórne punktowe – ok. 160-180 zł
  • testy skórne płatkowe – ok. 120-350 zł
  • testy alergiczne z krwi – ok. 120-200 zł

Nasi klienci