Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Domowe sposoby na sierść dla psa

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka. Wymaga od właściciela nie tylko poświęcenia czasu na spacer i nakarmienie zwierzęcia, ale również odpowiedniej dawki godzin związanej z pielęgnacją. Najczęściej największym wyzwaniem okazuje się problem z sierścią naszego czworonoga. Na jej stan wpływ ma wiele czynników – pora roku, temperatura i wilgoć powietrza, niedobór witamin czy po prostu brak odpowiedniej pielęgnacji. Jakie sposoby można zastosować by sierść naszego psiaka była lśniąca i gęsta? Jakie domowy sposoby są zalecane na sierść dla psa? Choć wybór sklepowych preparatów jest ogromny, często domowe sposoby zyskują miano najlepszych i najskuteczniejszych.

Domowe sposoby na sierść dla psa

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe stock

Przyczyny pogorszenia się stanu sierści u psa

Zanim zdecydujemy się podjąć jakiekolwiek kroki mające na celu poprawienie stanu sierści naszego psa powinniśmy zlokalizować przyczynę ich pogarszającego się stanu. Sucha, wypłowiała sierść może wskazywać na źle zbilansowaną dietę – w planie żywieniowym naszego psa konieczna jest odpowiednia ilość witamin z grupy B, C, H, E, F oraz A. Istotne są również pierwiastki, takie jak cynk czy wapń.

Linienie jest całkowicie normalne kiedy pies zmienia sierść, jednak nadmierne gubienie sierści u psa powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Konieczna może być konsultacja weterynaryjna – powodem gubienia sierści może być zarówno niedobór poszczególnych składników w diecie jak i stres, alergia czy inne choroby. Często niezbędne okazują się badania krwi w celu określenia stanu zdrowia zwierzęcia.

Domowe sposoby na wypadanie sierści u psa

Pierwszym punktem, który należy kontrolować, kiedy nasz pupil nadmiernie gubi sierść jest skład wybranej przez nas karmy. Szczególnie ważne są zawarte w niej kwasy tłuszczowe omega. Dobrym domowym sposobem na wprowadzenie ich w dietę psa jest dodawanie do karmy olejów specjalnie przygotowanych i dostępnych w sklepach zoologicznych. Istnieją również suplementy diety dla zwierząt zawierające biotynę, siemię lniane czy olej z wiesiołka, które można podawać psu jako smakołyki.

Do szybkiej regeneracji psiej sierści dobrze sprawdzą się również naturalne maseczki. Można przygotować je z połączenia jajka i oliwy z oliwek, zaaplikować na sierść psa i spłukać po 30 minutach. Inną często stosowaną metodą jest płukanka z piwa czy octu.

Regularne szczotkowanie powinno być podstawą psiego SPA. Należy pamiętać, że systematycznie wyczesując podszerstek zapobiegamy przesuszeniom skóry, czy pojawieniu się łupieżu w sierści psa. W ten sposób również pozbywamy się bakterii rozwijających się w podszerstku. Ważnym jest wybór odpowiedniego narzędzia pozwalającego na poprawne wyczesanie sierści. Wybór jest ogromny i uzależniony od potrzeb danej rasy i jej sierści.

Kąpiele a sierść psa

Sierść psów nie wymaga częstych kąpieli, jednak w momencie, kiedy ulegnie zabrudzeniu powinna zostać dokładnie umyta. Należy pamiętać o korzystaniu wyłącznie z kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt, ponieważ ludzkie kosmetyki mogą wywołać u naszych zwierzaków podrażnienia i być przyczyną łupieżu. Szeroki wybór kosmetyków dla psów pozwoli nam na dobranie ich odpowiednio do rodzaju sierści naszego czworonoga.  Istnieje również wiele preparatów przynoszących ulgę podrażnionej czy przesuszonej skórze.

W jaki sposób dbać o sierść psa?

Odpowiednia pielęgnacja sierści psa powinna być dopasowana do danego osobnika. Wszystko jest zależne od danego przypadku i zwierzęcia oraz jego stanu zdrowia. Jako właściciel nie możemy zapomnieć o dokładnej obserwacji naszego czworonoga, która pozwoli na szybką reakcję w razie pogorszenia się stanu sierści. Odpowiednia opieka i pielęgnacja nie tylko sprawią, że sierść naszego psa będzie się pięknie prezentowała, ale również pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Nasi klienci