Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Co jedzą koty?

Żywienie kotów to temat, który wciąż wywołuje sporo dyskusji i kontrowersji. Jedno nie ulega wątpliwości – koty należą do drapieżników, dlatego w centrum ich zainteresowania leży mięso.

Zwierzęta naturalnie różnią się od siebie i  mają różne upodobania, jednak należy pamiętać, że dieta kota jest uzależniona od tego, co zostanie im podane przez właściciela.

Koty to urodzone drapieżniki, dlatego od lat wykazują silne instynkty łowieckie i zdolności myśliwcze. W dawnych czasach koty polowały na węże, szczury i myszy. Często zabijały również ptaki czy małe ssaki i gryzonie. W dzisiejszych czasach koty polują głównie dla rozrywki lub w celu otrzymania aprobaty od właściciela, który otrzyma pod nogi najczęściej martwą zdobycz.

W takim razie rodzi się pytanie

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Co powinien jeść kot?

Metabolizm kota jest całkowicie inny niż ludzki, czy psi. Podstawą ich żywienia powinno mimo wszystko pozostać mięso i mimo, że większość kotów lubi ludzkie przysmaki, to nie są one dla nich wskazane. Żywienie kota powinno być dobrze zbilansowane, dlatego warto zdecydować się na dobrej jakości karmę, którą nasz kociak zje z największą chęcią. Warto pamiętać, że wysokiej jakości karma jest wysokoenergetyczna, dzięki czemu jest wydajniejsza, jeśli chodzi o dawkowanie.

Czy koty jedzą myszy i piją mleko?

Według powszechnej opinii i przekonań –  koty jedzą myszy i piją mleko. Niestety nie jest to do końca prawda. Należy pamiętać, że koty nie powinny spożywać mleka, gdyż nie służy ono ich układowi trawiennemu, a wręcz można uznać, że może zaszkodzić,  ponieważ może powodować biegunki i złe samopoczucie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest pojenie kotów wodą, a dodatkowo jako smakołyk można podawać specjalne mleko przygotowane dla kotów, które można znaleźć w sklepach zoologicznych.

Co jedzą koty domowe?

Jak już wspomnieliśmy – podstawą diety kota powinno być mięso. Wśród specjalistów poleca się głównie wołowinę i drób, ale wieprzowina mimo większej zawartości tłuszczu również zaczyna być doceniana. Kot powinien jeść mięso gotowane lub sparzone, natomiast jeśli chcemy serwować kotu mięso surowe, powinniśmy zadbać o to, by wcześniej było ono zamrożone, by zabić bakterie i pasożyty.

Jeśli chodzi o karmy gotowe istnieją dwa rodzaje : karmy suche i mokre. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Karma sucha

Karma sucha dłużej rozkłada się w żołądku i jest tańsza, jednak ze względu na niską wilgotność może doprowadzić do odwodnienia kotów, które z natury mało piją.

Karma mokra

Mokre karmy mniej obciążają nerki i dodatkowo nawadniają organizm ze względu na zawartość wody, jednak te najpopularniejsze to mieszanki różnych składników, których zaledwie kilka procent stanowi mięso. Tego typu karmy wprawdzie pachną niesamowicie i koty jedzą je chętnie, lecz należy pamiętać, że mają negatywny wpływ na zdrowie naszego pupila, ponieważ często zawierają ulepszacze, które przyciągają kota do jedzenia. Również niska jakość białka w kociej karmie może stanowić duży problem.

Jaką karmę wybrać, by kot jadł zdrowo?

Abyśmy byli pewni, że nasz kot je zdrowo, przede wszystkim należy zwracać uwagę na skład kupowanych produktów. Jeśli na etykiecie widzimy, że skład karmy jest niejasny, lepiej trzymać się od niej z daleka. Pod tymi tajnymi zwrotami często kryją się antyutleniacze, sztuczne barwniki i zupełnie zbędna kotu chemia. Dobrym wyznacznikiem jest procent białka w karmie, którego powinno być więcej niż węglowodanów. Dodatkowo warto zwracać uwagę na zawartość pierwiastków – wapnia, fosforu, sodu czy magnezu, ponieważ wpływają one na prawidłowy rozwój kota.

Raz na jakiś czas można podać kotu żółtko jajka, gotowaną lub sparzoną rybę, a nawet odrobinę twarożku. Dobrym dodatkiem do diety będzie również ryż lub marchew. Można podawać kotom niewielkie ilości warzyw, lecz muszą być one ugotowane. Zbyt duża ilość oraz niedostateczne ich ugotowanie może powodować problemy z perystaltyką jelit. Zdecydowanie należy też unikać podawania kotu ludzkich potraw.

Jak często jedzą koty?

Ostatnim pytaniem pojawiającym się w temacie jedzenia kotów jest – ile i jak często jedzą koty.  W przypadku małych kociąt karma powinna być dostępna stale, gdyż ze względu na zabawy spożywają one dużo energii i potrzebują nadrobić ją nowymi kaloriami. Pośród starszych kotów dawkowanie karmy powinno zostać jednak ograniczone, by nie doprowadzić u zwierzaka do otyłości czy problemów z cukrzycą.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci