Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Dlaczego pies trzepie uszami?

Życie z psiakiem na co dzień jest przepełnione ogromną radością, ale także różnymi wyrzeczeniami i problemami. Potwierdzi nam to każdy właściciel czworonoga.

Decydując się na posiadanie pupila, musimy być ostrożni i czujni, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wszystkie znaki, które daje nam nasz psi przyjaciel i jak najszybciej na nie reagować. Dzięki temu możemy szybko przeciwdziałać, gdy dzieje się z nim coś złego i coś mu dolega. Jednym z takich sygnałów może być trzepanie uszami u psa.

Dlaczego pies trzepie głową?

Pewnie każdy z nas w pewnym momencie opieki nad psiakiem zastanawiał się czy powinien zwrócić uwagę, gdy często zdarza się, że pies trzepie uszami, a co najważniejsze, o jakich problemach może świadczyć fakt, że pies trzepie głową?

Bardzo istotna jest tutaj częstotliwość. Jeśli pies trzepocze uszami sporadycznie, od czasu do czasu i nie jest to zachowanie regularne, to nie mamy powodów do obaw. Takie okazjonalne drapanie się po głowie i trzepanie uszami zdarza się każdemu psu. Jest to zachowanie naturalne i nie powinno zaniepokoić właściciela. Może być spowodowane niezwykle błahymi sprawami jak chociażby kroplą deszczu, która wpadnie do ucha naszego pupila podczas spaceru, albo pyłkami kwiatów, które osadzają się na płatkach uszu psa. Taką reakcję mogą wywoływać także owady znajdujące się w pobliżu, które swoim natrętnym bzyczeniem wywołują dyskomfort u zwierzaka, a co za tym idzie – potrząsanie głową.

Kiedy trzepanie uszami staje  się regułą

Jednak gdy zauważymy, że trzepanie uszami regularnie się powtarza, powinniśmy poświęcić temu zjawisku większą uwagę. Jeśli nasz pies ciągle trzepie uszami, może być to związane z poważniejszymi dolegliwościami jak chociażby zapalenie uszu czy alergia.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Zapalenie ucha

Jak już wyżej wspominaliśmy, notoryczne trzepanie uszami u psa może zwiastować problemy z zewnętrznym przewodem słuchowym. Zapalenie ucha jest jedną z najczęstszych przyczyn psich wizyt u weterynarzy. Objawy, na które w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę to między innymi:

  • częste potrząsanie głową
  • nienaturalne przechylanie głowy w jednym kierunku
  • notoryczne drapanie uszu
  • brzydki zapach z ucha
  • zaczerwienienie w okolicy małżowiny usznej
  • ból lub dyskomfort przy próbach dotykania ucha psa

Taka infekcja wymaga oczywiście konsultacji z weterynarzem, najlepiej, gdy nie będziemy z nią zwlekać i jak najszybciej umówimy się na wizytę. Warto zapamiętać, że tego typu zakażenia zdarzają się częściej u wszystkich psów z oklapniętymi małżowinami usznymi, więc statystycznie w większym stopniu narażone są na nie spaniele, maltańczyki lub mastify tybetańskie czy inne psiaki z dużymi  uszami. Jest to spowodowane słabą wentylacją uszu u tych gatunków. Dlatego też warto regularnie czyścic małżowinę wraz z częścią kanału słuchowego, niektórzy zalecają również wyrywać włosy z wnętrza uszu psa, aby dostęp powietrza był lepszy. Pies tego nie odczuje, a dzięki temu można zaoszczędzić mu sporo cierpienia, a sobie pieniędzy i stresu.

Leczenie zapalenia ucha

Bardzo ważna jest szybka reakcja i wdrożenie leczenia, ponieważ przy dłuższym stanie zapalnym utrzymującym się w uchu psa może dojść nawet do przerwania błony bębenkowej. Jednak jeśli po konsultacji z weterynarzem szybko wdraża się odpowiednie leczenie, nie musimy obawiać się tego typu powikłań.

Istnieje wiele przyczyn zapaleń uszu, mogą to być zapalenia na tle drożdżakowym, bakteryjnym lub pasożytniczym. W związku z tym możemy się spodziewać, że lekarz weterynarii zleci odpowiednie badania, by ustalić przyczynę zapalenia. Zwykle zleca się wykonanie wymazu z ucha, a następnie zostają przepisane odpowiednie leki.

Najczęściej wdrażanym sposobem leczenia zapalenia ucha u psa jest regularnie stosowanie kropli, a także płukaniu uszu. Zdarza się również, że lekarz zdecyduje się na stosowanie tabletek. Najważniejsze jest, abyśmy stosowali się do zaleceń lekarza i pamiętali, że leczenie tego typu infekcji wymaga czasu i absolutnie nie możemy zdecydować się na przerwanie leczenia wcześniej, niż zdecyduje się na to specjalista, bo tym sposobem możemy wyrządzić psu jeszcze większą krzywdę.

 Jak pomóc psu, kiedy trzepie uszami?

Jeśli zauważymy, że nasz pies nieustannie trzepie uszami i często drapie się po głowie, powinniśmy pojechać z nim do kliniki weterynaryjnej. Jest to najlepsze rozwiązanie – dzięki temu będziemy mieli pewność czy coś mu dolega i jeśli tak to szybko dowiemy się, co jest przyczyną. Dostaniemy również konkretne instrukcje jak postępować, aby pomóc naszemu zwierzakowi i dzięki temu szybko rozwiążemy problem.

Pamiętajmy również, że bardzo istotnym elementem zapobiegania infekcjom uszu jest ich odpowiednia pielęgnacja. Zadbajmy więc o to, aby nasz psiak miał regularnie czyszczone uszy. Tym sposobem unikniemy problemów i zastanawiania się, dlaczego pies drapie uszy i trzepie głową.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci