Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Echo serca u psa – ultrasonografia serca

Badanie echokardiograficzne to profesjonalna nazwa usg serca. Często spotykane nazwy to także echo serca i ultrasonografia serca. Jest to niezwykle ważny element diagnostyki kardiologicznej. Badanie to jest nieinwazyjne oraz bezbolesne i polega na tym, że lekarz ogląda anatomiczne struktury całego mięśnia sercowego łącznie z zastawkami, komorami, przedsionkami, a także głównymi naczyniami krwionośnymi tego organu.

Echo serca psa miało swoje początki w roku 1913. Od tego momentu zostało one udoskonalone oraz spopularyzowane. Aktualnie jest one dostępne praktycznie w każdym kraju i mieście, a na takie badanie serca u psa decyduje się coraz więcej właścicieli w trosce o zdrowie swojego czworonoga.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Echo serca u psa jak wygląda?

Echo serca u psa działa na takiej samej zasadzie jak u ludzi. Wykorzystuje się w nim efekt odbicia wiązki fal ultradźwiękowych od badanych narządów. Obraz, który otrzymujemy i jest widoczny na monitorze, można w dowolnym momencie można zatrzymać lub zarejestrować.

Badanie w większości przypadków zostaje zlecone w wyniku podejrzenia przez specjalistę wady serca, bądź w przypadku tak zwanych pacjentów geriatrycznych (psy w wieku dojrzałym  powinny przechodzić minimum 2 rutynowe kontrole zdrowia u lekarza weterynarii rocznie). Pies w trakcie badania leży na specjalnym stole zabiegowym, jednak nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Pies nie musi być również na czczo jak w przypadku wielu innych badań. Obecność właściciela jest dozwolona, a często także mile widziana, aby w tym czasie wspierać i ewentualnie uspokajać psa. W przypadku psów, dla których wizyta weterynaryjna wiąże się z dużym stresem istnieje oczywiście możliwość podania leków uspokajających. Wiele zwierzaków podczas zabiegu zasypia, gdyż popularne jest wykonywanie go w przyciemnionych pomieszczeniach, co działa uspokajająco na psy.

Trzeba przygotować się na to, że ów zabieg jest dość czasochłonny i może trwać nawet 40 minut, ponieważ wymaga od lekarza precyzji i dokładności. Jednak jego średni czas to 15-30 minut. W dużej mierze zależy to od zachowania psiaka i tego, w jakim stopniu będzie współpracować i czy będzie się często poruszać co może skutkować brakiem możliwości skontrolowania stanu serca. W trakcie badania kontroluje się grubość ścian, wielkość komór i przedsionków, kurczliwości mięśnia sercowego i objętości krwi wyrzucanej podczas skurczu z lewej komory, a także rejestruje się przepływ krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych.

Ile kosztuje echo serca psa?

EKG psa to badanie, z którym związane są już wyższe koszty niż w przypadku standardowych badań czy wizyt kontrolnych. Jednak pozwala ono w szybki i prosty sposób wykryć poważniejsze choroby, a często również uratować życie zwierzakowi.  Duża rozbieżność cen w przypadku specjalistycznych badań echa serca psa wynika z tego, że wysokość kosztów często zależy od wagi i rozmiarów psa. Wiadomo, że im większy psiak, tym droższa będzie usługa. Jednak cena zależy również w sporym stopniu od kliniki weterynaryjnej, na którą się zdecydujemy, a także miasta, w którym odbywa się badanie. Mniejsze miasteczka oferują zwykle bardziej atrakcyjne ceny, dlatego czasami warto wybrać się z pupilem na badanie poza miejscowość, w której na co dzień mieszkamy i dzięki temu zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Kiedy warto wykonać echo serca u psa?

Zwykle na badanie zostaniemy skierowani podczas kontrolnej wizyty u weterynarza, w przypadku gdy zauważy on jakieś nieprawidłowości w działaniu serca zwierzęcia. Jednak jako właściciele możemy zasugerować wykonanie ekg serca, jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy. Może to być między innymi duży spadek aktywności, na przykład, gdy pies męczy się na spacerach, ciężko mu wejść po schodach, lub dyszy, mimo że wcześniej nie przejawiał takich objawów. Alarmującym symptomem bywają również: uciążliwy, regularny kaszel, omdlenia lub stałe osłabienie, zasinienie języka czy wyczuwalne przez właścicieli mocne uderzenia bądź kołatania serca.

Choroby serca u psów

Choroby serca, które spotykane są u psów najczęściej możemy podzielić na te wrodzone i nabyte. Te pierwsze charakteryzują się tym, że pies już rodzi się z określoną wadą, na skutek nieprawidłowego rozwoju w życiu płodowym. Mogą być one dziedziczne, jednak należy pamiętać, że nie każda wada wrodzona wiąże się z dziedzicznością. Natomiast wady nabyte to te, które pojawiły się w pewnym momencie życia zwierzaka. Do nabytych chorób serca kwalifikuje się między innymi przewlekłą chorobę zastawki mitralnej oraz zastawki trójdzielnej.

Regularne badania to jedyny sposób, aby nasz psiak cieszył się długim zdrowiem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały to zwierzę powinno zostać przebadane, także pod kątem kardiologicznym z zastosowanie echa serca. Warto pamiętać, że wiele wad kardiologicznych, które zostaną wcześnie wykryte pozwala się leczyć z doskonałymi efektami.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci