Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ile kosztuje opieka nad psem ?

Często kupując psa nie zastanawiamy się z jakimi wydatkami wiąże się posiadanie w domu czworonożnego przyjaciela oraz Ile tak naprawdę może kosztować nas opieka nad psem ?

Przed podjęciem tak ważnej decyzji, jak przygarnięcie do domu zwierzaka, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nas na to stać i czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki życia oraz zadbać o jego zdrowie. W związku z tym warto wiedzieć, ile kosztuje opieka nad psem lub kotem.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Ile kosztuje pies?

Pierwszy wydatek zależy od tego, czy zdecydujemy się na zakup z hodowli, czy adopcję lub przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska. O ile to drugie rozwiązanie nie obciąży naszego budżetu wcale, o tyle pierwsze będzie się wiązało z kosztami od 2000 do nawet 7000 złotych. Oczywiście wiele osób będzie uważać, że można kupić rasowego psa za wiele niższą kwotę. Jednak musimy mieć świadomość, że często wiąże się to z tragicznymi warunkami życia tych zwierząt i brakiem odpowiedniej opieki. Dodatkowo w przyszłości może okazać się, że taki zwierzak ma wady genetyczne. Takie pseudohodowle najlepiej omijać szerokim łukiem. W związku z tym najbardziej rozsądne jest wybranie hodowli, która należy do Związku Kynologicznego, a spis wszystkich takich miejsc znajduje się na stronie internetowej wyżej wymienionego związku.

Ile kosztuje utrzymanie szczeniaka?

Zdecydowanie największe wydatki zwykle czekają nas na samym początku, gdy sprowadzimy naszego pupila do domu, ponieważ to właśnie wtedy musimy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne dla niego akcesoria i przybory. Koszt wyprawki będzie w dużej mierze uzależniony od naszych preferencji i tego, ile na ten cel chcemy (albo ile jesteśmy w stanie) przeznaczyć. Wśród rzeczy niezbędnych musimy pamiętać o takich przedmiotach jak:

  • opieka medyczna, czyli szczepienia i badania
  • karmy dla szczeniąt
  • suplementy i witaminy dla szczeniąt
  • miski na jedzenie
  • obroża i smycz
  • legowisko
  • zabezpieczenie na pchły i kleszcze
  • zabawki

Oczywiście, jeśli chodzi o wyprawkę, to każdy właściciel ustala ją indywidualnie i mamy tutaj szerokie pole do popisu, ale jest kilka rzeczy, bez których psiak po prostu nie da rady funkcjonować. Można zdecydować się na oszczędność i takie rzeczy jak legowisko wykonać samodzielnie, wykorzystując zdolności manualne i stare niepotrzebne koce oraz ubrania.

Jedzenie dla psa – cena

Kolejnym wydatkiem, który będzie nam już towarzyszył każdego miesiąca, jest wyżywienie pupila. Jest to zwykle główny wydatek opieki nad psem. W tym przypadku koszty będą w głównej mierze uzależnione od wielkości psa oraz od jego indywidualnych predyspozycji (np. tego, czy pies ma jakieś alergie pokarmowe albo inne schorzenia wymagające specjalistycznej karmy).

Specjaliści od żywienia psów oraz lekarze weterynarii zalecają podawanie od samego początku i przyzwyczajenie pupila do suchej karmy dobrej jakości. Jej stosowanie jest korzystne dla zdrowia psa oraz bardzo praktyczne dla właściciela. Tutaj musimy się przygotować na wydatek rzędu 150-300 złotych za 15-kilogramowy worek karmy, który w zależności od wielkości zwierzaka starcza zwykle na 1 do 3 miesięcy.

Aktualnie wiele osób decyduje się na wykorzystanie diety BARF – czyli spożywanie przez psa surowego mięsa i niewielkiej ilości dodatków takich jak warzywa, owoce, oleje do suplementacji czy jajka. Mówi się, że taka dieta, jeśli odpowiednio się ją zorganizuje, jest tańszym sposobem odżywiania i zdecydowanie zdrowszym, nawiązującym do naturalnego sposobu jedzenia psów

Koszty opieki weterynaryjnej psa

Musimy być przygotowani na koszty związane z opieką weterynaryjną nad psiakiem. Bierzemy tutaj pod uwagę zarówno regularne wydatki jak szczepienia, kontrole czy odrobaczanie pupila, ale także nagłe koszty, które mogą się pojawić w dowolnym momencie. Istnieją psy, które całe swoje życie będą się cieszyć dobrym zdrowiem i nigdy nie pojawią się w gabinecie weterynaryjnym na nic prócz szczepienia. Jednak niektóre psy będą wymagać stałej opieki i dużej ilości badań, a być może także regularnego przyjmowania leków. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, do której grupy będzie należał nasz czworonóg, więc bezpieczniej jest się nastawić na to, że takie wizyty i leczenie będą w którymś momencie niezbędne.

Ceny poszczególnych usług zależą głównie od naszego miejsca zamieszkania oraz kliniki, na którą się zdecydujemy. Komplet szczepień w średniej wielkości mieście kosztuje około 70 -100 złotych, a odrobaczanie to wydatek rzędu 20-30 złotych (należy powtarzać je co 3 miesiące). Warto byłoby doliczy również kastrację psa, która kosztuje w granicach 200-300 złotych oraz chipowanie za około 100 złotych.

Trudno zaprzeczyć, że posiadanie psa pociąga za sobą konieczność ponoszenia różnych wydatków finansowych, jednak dostaniemy w zamian bezgraniczną miłość i wiernego przyjaciela, a to jest coś bezcennego.

—————
Redakcja

Nasi klienci