Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ile kosztuje sterylizacja psa

Co to jest sterylizacja i kastracja?

Sterylizacja suczki i kastracja psa to temat niezwykle istotny dla posiadaczy zwierzaków. Dlatego najlepiej zacząć od wyjaśnienia tego, czym różnią się te dwa teoretycznie bardzo podobne zabiegi. Sterylizacja suczki to operacja polegająca na usunięciu jajników, jajowodów i macicy, natomiast jeśli chodzi o zabieg kastracji psów, obejmuje on jądra i najądrza. W wyniku tego osobniki tracą zdolności rozrodcze, co czyni je bezpłodnymi. W codziennym, potocznym języku oba te terminy często używane są wymiennie, co nie jest dużym błędem i śmiało można mówić na przykład o kastracji suczki czy sterylizacji psa.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Zalety kastracji psa i sterylizacji suki?

Kastracja i sterylizacja to obecnie najczęściej wykonywane zabiegi, jeśli chodzi o kliniki weterynaryjne. W związku z tym wiążą się one z małym ryzykiem dla pacjentów, są stosunkowo bezpieczne i rzadko przytrafiają się w ich przypadku komplikacje lub powikłania.

Istnieje wiele zalet natury zdrowotnej, które wiążą się z wykonaniem zabiegu sterylizacji i kastracji. W przypadku samców zostaje zlikwidowane ryzyko rozwoju schorzeń jąder oraz prostaty, tymczasem u suczek znika ryzyko powikłań związanych z ciążą i porodem, a także zabieg sterylizacji chroni przed endometriozą, ropomaciczem oraz nowotworami narządów rodnych. Dodatkowo zostają zredukowane uciążliwe u suk cieczki i związane z tym ciąże urojone. W przypadku obu płci często możemy się spotkać także z ustąpieniem agresywnego zachowania w stosunku do innych psów związanego z popędem seksualnym.

Istotnym aspektem, o którym warto pamiętać, jest również walka z bezdomnością wśród zwierzaków. Aktualnie schroniska są przepełnione i brakuje w nich rąk do pracy. Cierpią również z powodu braku dofinansowań, co wiążę się z kiepskimi warunkami życia zwierzaków tam umieszczonych. Wykonując zabieg kastracji albo sterylizacji przyczyniamy się do rozwiązania problemu przepełnionych schronisk i rodzenia się nadprogramowych szczeniąt, którymi nie ma się kto zająć i których szanse na przeżycie są bardzo niskie.

Wady kastracji i sterylizacji

Oczywiście, mimo powszechności tych zabiegów mogą wiązać się one z pewnym ryzykiem czy powikłaniami. Do tych najczęściej wymienianych należy tendencja do przybierania dodatkowych kilogramów. Jednak jeśli zapewnimy psiakom odpowiednią ilość ruchu każdego dnia i dostęp do dobrej jakości karmy nie powinno być z tym problemu.

Może pojawić się także, szczególnie u suczek o większej masie ciała, posterylizacyjne nietrzymanie moczu.

Każdy tego typu zabieg jest ingerencją w naturalną gospodarkę hormonalną, dlatego też zwierzęta poddane sterylizacji częściej chorują także na niektóre schorzenia związane z zaburzeniami hormonalnymi takie jak na przykład niedoczynność tarczycy.

Ile trwa zabieg sterylizacji i kastracji?

Średni czas łącznie ze znieczuleniem i przygotowaniem zwierzęcia do zabiegu trwa około 30-60 minut w przypadku kastracji, natomiast około 60-90 minut w przypadku sterylizacji. Na 12 godzin przed zabiegiem, najlepiej nie podawać zwierzakowi jedzenia oraz picia w celu zapobiegania wymiotom przy wybudzeniu z narkozy.

Kiedy najlepiej przeprowadzać sterylizację suczki i kastrację psa?

Suczki można poddać zabiegowi sterylizacji już od 3, 6 miesiąca życia, a w przypadku psów najlepiej zdecydować się na to około 7 – 12 miesiąca. Ogromną korzyścią przemawiającą za wykonywaniem zabiegu sterylizacji i kastracji w młodym wieku jest fakt, że wtedy zwierzęta szybciej dochodzą do siebie i rzadziej zdarzają się jakiekolwiek komplikacje i powikłania.

Ile kosztuje sterylizacja i kastracja?

Koszt sterylizacji zwierzaka wcale nie musi być wysoki. Oczywiście zależy on od wielu czynników. Koszty takiego zabiegu są różne w poszczególnych miastach i klinikach weterynaryjnych. W większych miastach ceny są wyższe niż w małych miejscowościach. Zależą one również od wielkości zwierzęcia. Dla przykładu sterylizacja suczki yorka będzie wiązała się z mniejszym wydatkiem niż sterylizacja dobermana. Z reguły jednak cena wacha się w granicach kilkuset złotych.

Jeśli zastanawiamy się, jaki jest koszt sterylizacji zwierzaka w naszym mieście, najlepiej sprawdzić ceny bezpośrednio w klinikach weterynaryjnych w naszej okolicy. Z pewnością po wykonaniu telefonu do wybranego gabinetu weterynaryjnego uzyskamy dokładne informacje odnośnie ceny zabiegu, a także możemy dopytać o wszelkie szczegóły bądź rozwiać wątpliwości, jeśli takowe posiadamy.

Co robić, jeśli cena zabiegu jest dla mnie za wysoka?

Gdy zastanawiasz się nad wykonaniem kastracji u swojego zwierzaka, ale niestety nie stać cię na pokrycie kosztów z tym związanych to warto poszukać informacji odnośnie działających w okolicy organizacji charytatywnych. Często w takich fundacjach, w trosce o zmniejszenie zjawiska bezdomności zwierząt, gromadzone są specjalne środki w celu zapewnienia pomocy właścicielom psiaków, którzy sami nie mogą pozwolić sobie na pokrycie kosztów związanych z zabiegiem sterylizacji.

Niektóre gminy również prowadzą takie dofinansowania. Czasami są to akcje całoroczne, a niekiedy zdarzają się przedsięwzięcia sezonowe, dlatego warto obserwować na bieżąco wydarzenia w naszym mieście. Od kilku lat marzec jest ogłoszony miesiącem sterylizacji i kastracji i to właśnie wtedy bardzo duża liczba gabinetów z całej Polski oferuje zniżki na te zabiegi. Okazji do przeprowadzenia sterylizacji i kastracji w niższej cenie bądź za darmo jest w każdym razie coraz więcej.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci