Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak wybrać imię dla kota?

Jakie jest najlepsze imię dla kotki? Czy wybrać imię fajne, popularne czy oryginalne? Jakie imiona dla kota wybierano najczęściej?

W Twoim domu zawitała mała, puchata kuleczka? A może zdecydowałeś się na szlachetny uczynek i zaadoptowałeś kota ze schroniska? Dostałeś prezent w postaci kotka lub sprawiłeś taki podarek żonie albo dziecku?

Pierwsze chwile z kotem w domu pełne są emocji. Wybrałeś mu na pewno ładne miski, kupiłeś posłanie i być może drapak w kształcie drzewka. Postawiłeś kuwetę w ustronnym miejscu i przyglądasz się z uwagą jak kot poznaje nowe otoczenie. Na pewno jesteś podekscytowany nowym członkiem rodziny i zastanawiasz się jak mu dać na imię.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jakie jest najlepsze imię dla kota, a jakie dla kotki?

Wybór imienia dla kota to zabawa, w którą możesz bawić się godzinami z całą rodziną!

Jeśli posiadasz dzieci, warto zaprosić je do wspólnego wymyślania imienia dla kota. Dowiesz się wtedy zapewne, jakie bajki lubi Twoje dziecko, bo z całą pewnością z nich właśnie Twoja pociecha będzie czerpać inspirację.

Filemonem zostanie zapewne kot, którego młody właściciel lubi oglądać w telewizji „Przygody Kota Filemona”. Film powstał już dawno temu, ale dalej cieszy kolejne pokolenia małych widzów. Pamiętacie tę opowieść? Któż z nas nie oglądał za młodu z zapartym tchem przygód kotów noszących eleganckie imię Bonifacego i uroczego, białego Filemona?

Innym przykładem z bajek dla dzieci jest rudy, koci leniwiec Garfield. Sprytny łakomczuch o zjadliwym poczuciu humoru na pewno odnajdzie swe alter ego w Twoim kocie, jeśli tylko jest równie uparty, ma znakomity apetyt i nie lubi wstawać z kanapy! Prawie każdy rudy kot przy uważnej obserwacji ma co nieco z Garfielda, prawda?

Jeśli Twój nowy kot ma czarne umaszczenie, a dzieci w domu lubią filmy dla nieco starszej młodzieży, to świetną inspiracją do wymyślania imiona może stać się Salem, czarny kot z serialu o nastoletniej czarownicy Sabrinie. Szkoda tylko, że Twój kot nie potrafi mówić i czarować jak mądry i tajemniczy Salem z filmu…

W naszym zestawieniu bajkowych, kocich osobistości, nie może zabraknąć Kota w Butach ze Shreka. Przystojny, szarmancki i odważny Puszek Okruszek potrafi każdego oczarować i świetnie zna się na ludzkiej i ogrzej naturze. Jest światowcem o dużym uroku i wykwintnych manierach. O ile tylko nie dokucza mu kłaczek w gardle!

W kinach od kilku miesięcy króluje (nomen omen) film pełnometrażowy „Król Lew”, wspaniała, epicka opowieść o miłości i odwadze. Główni bohaterowie to para dzielnych lwów, noszących imiona: Simba i Nala, więc te dwie postacie i ich piękne imiona również mogą posłużyć za wzór dla Twojego kota lub kotki. Kto wie, może wtedy poczuje się jak prawdziwy król czy królowa zwierząt?

Imiona dla małych kotów

Mały kotek jest słodki, nieporadny i uroczy. Chwyta za serce i trudno wyobrazić nam sobie, że kiedyś wyrośnie na statecznego, poważnego kocura. Impulsywnie możemy nazwać go imieniem pasującym wyłącznie do kociego dziecka. Warto jednak  pamiętać, że mały kotek wyrasta na dorosłego kota i imię również powinno to odzwierciedlać.

Klasyka zawsze w cenie

W rankingu najbardziej popularnych imion dla kotów pierwsze miejsce dzierży Puszek, Mruczek, Kicia (Kiciuś), Kitka i Łatek. Równie powszechne jest nadawanie kotom imion od koloru ich sierści, np. Rudy, Białas, Burasek, Czaruś.

Czasami imię kota odzwierciedla pewne cechy jego charakteru. Wtedy mamy do czynienia z Łasuchem, Mruczusiem, Łobuzem, Tulusiem i Mizią.

Dużą popularnością ostatnimi czasy cieszą się poważne imiona męskie, np. Stefan, Mieczysław, Ryszard, Bolesław. Nadając takie imię kotu należy tylko zastanowić się czy w naszej rodzinie lub wśród znajomych nie mamy osoby o takim imieniu. Łatwo wtedy o zabawną pomyłkę lub niepotrzebną irytację. Nie każdy przecież ma poczucie humoru…

Według koloru

Nadawanie kotu imienia według koloru sierści ma bardzo długą tradycję. Koty i kotki o najczęściej spotykanym umaszczeniu, czyli burym, nazywane były po prostu Buraskami, a przecież można by im dodać szlachetności i oryginalności nazywając imionami: Kleopatra, Dorian czy Elza.

Białym, rzadko spotykanym kotom można osłodzić życie i nadać takie ładne imiona, takie jak Beza, Śnieżka, Blanca czy Bieluch.

A co z czarnymi kotami, które dorobiły się przez wieki niechlubnej chwały zwierząt przynoszących pecha? My nie wierzymy w przesądy i dlatego proponujemy dla naszych czarnych kocich przyjaciół imiona zabawne i pieszczotliwe, takie jak Zorro, Luna, Batman, Mokate, Inka, Lucek (od Lucyfera), Krecik, Mamba lub Heban. Ładne, prawda?

Kocim rudzielcom można nadać imię Sunny, Merida lub Fiona (dwie rudowłose bohaterki popularnych  filmów dla dzieci), Karotka, Karmel lub Toffi.

Oryginalne imię dla kota

Koty to znani indywidualiści. Warto więc zadać sobie trud i poszukać imienia odpowiadającego jego wyjątkowej naturze i oddającego unikatowy charakter kota.

Wszak będzie je nosił całe swoje życie.

Imię dla kota powinno być dla niego dobrze zrozumiałe i wyraźne w przekazie. Odradzamy nadawanie kotom imion od mebli, sprzętów domowych czy o negatywnym wydźwięku. Łatwo się o tym przekonać próbując zawołać na głos imieniem, nad którym się zastanawiamy.

Dobrym jednak pomysłem są imiona dla kota wzorowane na nazwach krain geograficznych, postaciach historycznych czy wprost ze stron światowej literatury.

Nasze przykłady imion dla kotów i kotek na podstawie nazw geograficznych:

 • Abadan
 • Abudża
 • Azja
 • Aden
 • Adana
 • Afar
 • Alabama
 • Badża
 • Bahia
 • Bali
 • Bangi
 • Bardo

Nasze propozycje imion z literatury i na podstawie zdarzeń historycznych:

 • Achilles
 • Bohun
 • Halszka
 • Kordian
 • Balladyna
 • Napoleon
 • Geralt
 • Aria
 • Gandalf
 • Frodo
 • Aladyn
 • Elf

Pamiętaj, że to twój kot I jego imię zawsze wybierasz sam.

 

—————
Redakcja

Nasi klienci