Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak dbać o labradora?

Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych ras nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nazwa tej rasy jest ściśle związana z półwyspem Labrador, znajdującym się w Kanadzie. Psy te jednak, o czym mało kto wie, tak naprawdę pochodzą z Nowej Fundlandii, gdzie w XVII wieku były wykorzystywane przy pracy na kutrach. Pomagały między innymi przy wyciąganiu sieci, a także ratowaniu tonących. Niektóre źródła donoszą, że nazwa może pochodzić oprócz tego od angielskiego czasownika to retrieve czyli przynosić – co wiąże się z zadaniami, jakie ów zwierzęta spełniały w myślistwie i rybołówstwie.

Labradory to niesamowicie pozytywne psy pełne radości życia, a przy tym przyjazne i łagodne, w związku z czym idealnie nadają się na przyjaciela rodziny. To zwierzęta bardzo żywiołowe, skore do zabaw, także z innymi psami. Lubią towarzystwo ludzi, a dodatkowo dobrze dogadują się z dziećmi i są wyjątkowo cierpliwe w kontaktach z nimi.

Jeśli zdecydujesz się na to, aby pies tej rasy zamieszkał pod twoim dachem, musisz pamiętać o tym, że potrzebuje on odpowiedniej pielęgnacji i dość dużej ilości poświęconego mu czasu.

Jak zatem należy dbać psiaka razy labrador?

Podstawową kwestią, którą musi uświadomić sobie każdy właściciel labradora, jest to, że ta rasa potrzebuje bardzo dużo ruchu i zajęć umysłowych. Kilkunastominutowy spacer po osiedlu nie będzie dla niego wystarczający. Powinien mieć zapewniony co najmniej jeden dłuższy (na przykład półtoragodzinny) spacer każdego dnia, w którego trakcie będzie mógł wyładować zasoby energii. Idealnym urozmaiceniem takiego ruchu będzie zabawa w aportowanie. Pamiętajmy, że jeśli pies nie będzie miał szansy do rozładowania energii w kontrolowany sposób, sam będzie musiał sobie z tym poradzić, co może prowadzić do wielu niepożądanych zachowań, a także otyłości i chorób stawów.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

 Labrador ma sierść czy włosy?

Pewnie wiele osób przed zakupem zastanawia się, czy labrador ma włosy? Jednak typowa dla tej rasy jest krótka, gęsta, twarda w dotyku sierść z równie gęstym, wodoodpornym podszerstkiem. Psy te mogą występować w trzech rodzajach umaszczenia, a najczęściej spotykanym i najbardziej popularnym jest ten wymieniony jako pierwszy:

  • biszkoptowy
  • czarny
  • czekoladowy

Sierść labradora należy szczotkować raz w tygodniu. Co ważne, nie należy decydować się na codzienne czesanie, ponieważ może to przynieść odwrotne skutki do zamierzonych – takie postępowanie narusza strukturę włosa, co powoduje jego szybsze wypadanie. Jeśli chcemy odpowiednio dbać o sierść psa, warto od czasu do czasu pojawić się z wizytą u psiego fryzjera, który profesjonalnie zadba o jego wygląd, a dodatkowo może udzielić wielu cennych rad odnośnie do pielęgnacji pupila.

Nie można zapominać o innych aspektach pielęgnacji, takich jak regularnie czyszczenie uszu i oczu, zwłaszcza że rasa ta jest szczególnie podatna na ich infekcje. Ponadto należy kupować czworonogowi specjalne przysmaki, które pomagają ścierać kamień nazębny i zapobiegają powstawaniu nowego. W trosce o zdrowie psa niezbędne jest regularne skracanie zbyt długich pazurów, a także czyszczenie gruczołów okołoodbytowych.

Sierść psa, a linienie

Intensywne linienie u tej rasy występuje dwa razy w ciągu roku. W tym wyjątkowym okresie należy go wyczesywać trochę częściej, najlepiej 2 lub 3 razy w ciągu tygodnia. Jeśli chcemy, by po szczotkowaniu sierść nabrała zdrowego wyglądu, warto przetrzeć ją dodatkowo bawełnianym ręcznikiem. Jednak osobniki przebywające regularnie w ogrzewanych pomieszczeniach, będą tracić pewne ilości sierści stale – nie tylko w okresie linienia.

Dobra kondycja sierści świadczy o stanie zdrowia psa, dlatego warto dbać o tę kwestię. Prawidłowe żywienie ma bardzo duży wpływ na stan sierści, zwierzęta otrzymujące karmę słabej jakości będą narażone na nadmierne jej wypadanie. W przypadku problemów ze skórą bądź futrem warto zadbać o dodatkową suplementację. Aktualnie możliwości są szerokie, można zdecydować się na dedykowane preparaty lub specjalne oleje na przykład z pestek winogron, które dodaje się do posiłków.

Labradory to świetne psy, jednak decydując się na takiego pupila, należy zdawać sobie sprawę z kilku wyżej wspomnianych kwestii. Niemniej jednak życie z labradorem – mimo wypadającej sierści i dużej dawki ruchu, która jest dla niego niezbędna – będzie niesamowitą przygodą i przyniesie nam ogromną dawkę radości. Poza tym, wiedząc jak odpowiednio dbać o labradora nie powinniśmy mieć z tym większego problemu.

—————
Redakcja

Nasi klienci