Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak obciąć sznaucera

Sznaucer miniaturowy jest jedną z trzech odmian sznaucerów i jest to jednocześnie rasa najmniejsza z nich. Rasa ta pochodzi z Niemiec, a jej przedstawiciele zwykle osiągają wagę od 5,5 do 7 kilogramów, a ich wysokość w kłębie wynosi natomiast około 30-35 centymetrów. Ich średnia długość życia to około 14-15 lat.

Są to psy niezwykle wierne i lojalne, a jednocześnie bardzo towarzyskie i pogodne, dodatkowo wyjątkowo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Nie mają także problemów z dogadywaniem się z dziećmi. Więc jeśli szukasz idealnego czworonożnego przyjaciela, to doskonale trafiłeś!

Sznaucer miniaturka to również rasa bardzo inteligentna, czujna i pewna siebie, dzięki czemu szybko uczy się nowych rzeczy. Te cechy idealnie podkreśla fakt, że sznaucery zajmują 12 miejsce na liście najmądrzejszych psich ras.

Należy jednak pamiętać, że psy tej rasy posiadają silny instynkt myśliwski, przez co mogą mieć tendencje do uganiania się za innymi zwierzętami. W związku z tym potrzebują także codziennych długich spacerów oraz energicznych zabaw. Świetnym rozwiązaniem będą takie aktywności jak aportowanie, bieganie za piłką, jogging, pływanie czy nawet wspólne wycieczki rowerowe. Ten psiak chętnie będzie nam towarzyszył przy praktycznie każdej aktywności, ponieważ nigdy nie ma dość ruchu!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Pielęgnacja i strzyżenie sznaucera miniaturki

Sznaucer miniaturowy oczywiście charakteryzuje się specyficznym dla tych ras wyglądem, między innymi typową krzaczastą brodą oraz grubymi i długimi brwiami, które delikatnie nachodzą na jego oczy. Wspólną cechą rodziny sznaucerów jest także muskularna i szczupła sylwetka. Sierść psa jest szorstka i posiada obfity, wełnisty podszerstek. Jeśli chodzi o rodzaj umaszczenia, to istnieją jego cztery warianty, a wśród nich najpopularniejszym jest te pierwsze:

  • pieprz i sól
  • czysto czarne z czarnym podszerstkiem
  • czarno srebrne
  • białe

Pielęgnacja sznaucera wymaga od właściciela więcej zaangażowania niż w przypadku innych ras, albowiem jego sierść wymaga regularnego szczotkowania. Obligatoryjnie należy co pewien czas wyrywać włoski rosnące wewnątrz małżowiny usznej. Niezbędne jest również strzyżenie sznaucera miniaturowego nawet kilka razy w roku. Oczywiście w tym celu można odwiedzić psiego groomera, jak również podjąć się wykonania tego zadania samodzielnie. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiedni do tego sprzęt, a także w odrobinę cierpliwości obcinanie sznaucera nie powinno stanowić problemu – zwłaszcza gdy już nabierzemy w tym wprawy.

Strzyżenie sznaucera miniaturki krok po kroku

Właściciele tej odmiany zwykle decydują się na bardzo charakterystyczne strzyżenie swoich sznaucerów miniaturowych. Jeśli zastanawiacie się jak prawidłowo ostrzyc sznaucera, to zawsze pamiętajcie, że najpierw psiaka należy wytrymować. W przypadku tej rasy jest to szczególnie ważne, ponieważ gdy jedne włosy umierają, a na ich miejsce wyrastają nowe, to martwy włos samoistnie nie wypada, lecz pozostaje na swoim miejscu. Może to powodować ograniczenie wzrostu nowej sierści, a dodatkowo jej filcowanie co natomiast często prowadzi do ograniczonej wentylacji skóry i jej stanów zapalnych. Dlatego właśnie tak ważną rolę odgrywa regularne (przynajmniej 3 razy do roku) trymowanie psa.

Strzyżenie sznaucera miniaturki w domu

Gdy już przejdziemy do kolejnego etapu i chcemy ostrzyc sznaucera miniaturowego w domu, pamiętajmy, że zawsze strzyżemy całego psa. Pozostawimy jedynie włosy na brodzie, nad oczami, na kończynach przednich od łap do łokcia, na kończynach tylnych od stóp do stawu skokowego i oczywiście na grzywce.

Bardzo wygodnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest umówienie wizyty u psiego fryzjera. Profesjonalny groomer ma odpowiednią wiedzę i podejście do zwierzaka. Wie jak obciąć sznaucera i zadbać o to, aby jego sierść prezentowała się jak najlepiej. Przy okazji zadba także o przycięcie pazurów oraz wyczyszczenie uszu naszego pupila. Taka wizyta to różny wydatek w zależności od miasta. W tej cenie otrzymujemy kompleksowe podejście i odpowiednio dobrane zabiegi dla danej rasy.

Sznaucer miniaturka cena

Jeśli zdecydujesz się na sznaucera i wiesz, że jesteś w stanie zaspokoić jego wszystkie potrzeby to najlepiej, gdy wybierzesz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

Ceny tej rasy kształtują się zwykle w okolicy 1500-3000 złotych, a może być ona zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów.

Jeśli nie stać się na taki wydatek, pamiętaj, że czasami psy tej rasy można zaadoptować. Warto popytać w okolicznych schroniskach i fundacjach. W ten sposób można uratować psiaka od smutnego życia w przytułku i zapewnić mu ciepły, kochający dom.

—————
Redakcja

Nasi klienci