Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Co zaaplikować kotu na kleszcze?

Wiosna to czas sprzyjający inwazji kleszczy. W poradnikach medycznych i weterynaryjnych najczęściej można przeczytać ostrzeżenia przeciw kleszczom i informacje, jak zabezpieczać się przed tymi groźnymi pajączkami skierowane głównie do opiekunów psów lub bezpośrednio do osób spędzających czas na świeżym powietrzu. Dużo rzadziej można natknąć się na podobne wskazówki dla opiekunów kotów. A szkoda, bo wbrew obiegowej opinii, koty wychodzące również są poważnie narażone na ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe.

Co zaaplikować kotu na kleszcze?

Kleszcze – zagrożenie dla kotów, psów i ludzi

Kleszcze należą do pasożytów zewnętrznych, pożywiających się krwią swoich żywicieli. Ich aktywność na organizmach ofiar jest niebezpieczna dla zdrowia i życia kręgowców, o ile same pajęczaki nie zostały wcześniej zarażone groźnymi patogenami.

Kleszcze są wektorami chorób, czyli przekaźnikami.

Ukąszenie kleszcza nie jest dla ofiary ani bolesne, ani nie wywołuje odczynu alergicznego, jak ma to miejsce choćby w przypadku pcheł, komarów czy wszy.

Jeśli jednak pajęczak jest nosicielem chorobotwórczych drobnoustrojów (dla których sam jest żywicielem) oraz jeśli wystarczająco długo się pożywia, może zarazić swego żywiciela groźną chorobą.

Do zarażenie ofiary potrzeba kilku czynników: odpowiednio długi czas pożywiania się lub stres.

To bardzo ważna informacja zarówno dla nas, ludzi, jak dla opiekunów zwierząt.

Kleszcz bowiem potrzebuje stosunkowo długo czasu, by znaleźć na skórze odpowiednie miejsce do wkłucia się, następnie przystępuje do procesu przyklejania się, by nie odpaść przypadkowo oraz przebija się przez wszystkie warstwy naskórka.

Po wykonaniu odpowiedniego otworu w skórze, wpuszcza substancję znieczulającą, która jednocześnie zapobiega tężeniu krwi.

Cały proces od momentu przedostania się na skórę żywiciela, do momentu ssania, może trwać od kilku do kilkunastu godzin.

I jeśli tylko nie nastąpi stresujący dla kleszcza incydent, a może to być niewprawione, zbyt długie lub źle wykonane usuwanie kleszcza (przypalanie, smarowanie masłem są elementami silnego stresu dla kleszcza), to kleszcz jeszcze przez długi czas nie zarazi swej ofiary.

Przekazanie patogenów z układu pokarmowego kleszcza do krwioobiegu ofiary następuje wraz z wymiotami. Wymioty, czyli cofnięcie się mas z układu pokarmowego kleszcza następują na końcowym etapie pożywiania się lub jak wspominaliśmy wcześniej, w efekcie nagłego stresu.

Ważne informacje o kleszczach:

 • Kleszcza usuwamy natychmiast po stwierdzeniu jego obecności na skórze. Nie czekamy. Czas jest istotnym czynnikiem podnoszącym ryzyko zarażenia patogenami.
 • Kleszcza usuwa się jednym, płynnym i pewnym ruchem, tuż przy skórze. Kleszcz jest dobrze przytwierdzony do skóry.
 • Kleszcza nie należy usuwać palcami, gdyż możemy przypadkowo ścisnąć odwłok o wtłoczyć zawartość z układu pokarmowego kleszcza do krwioobiegu.
 • Do usunięcia kleszcza używamy specjalnych szczypiec, pęsety lub przyrządów do tego stworzonych. Przypory do usuwania kleszczy są dostępne w aptekach, klinikach weterynaryjnych lub sklepach z artykułami dla zwierząt. Warto je zakupić przed sezonem kleszczowym. Z pewnością się przydadzą
 • Kleszczy nie wolno niczym smarować, przypalać, ruszać bez potrzeby. Każdy zbędny bodziec może spowodować wyrzut śliny kleszcza do krwi ofiary
 • Po zakończonej operacji usuwania kleszcza należy dokładnie umyć dłonie oraz zabezpieczyć pajęczaka do badania. Woreczek foliowy ze zwilżoną watą, słoiczek lub inne zamykane naczynie należy przesłać pocztą lub zanieść do laboratorium, by przekonać się, czy usunięty przez nas kleszcz był zarażony drobnoustrojami. Informacja ta pozwoli na szybkie wprowadzenie leczenia.

Choroby przenoszone przez kleszcze na koty

Do najczęściej diagnozowanych chorób odkleszczowych u kotów należą:

 • Anaplazmoza
 • Babeszjoza
 • Mykoplazmoza hemotropowa

W jaki sposób zabezpieczyć kota przed kleszczami?

Koty można zabezpieczyć w podobny sposób, co psy.

W sklepach z artykułami dla zwierząt, w gabinetach weterynaryjnych lub w hurtowniach medycznych można kupić:

 • Leki doustne
 • Krople aplikowane na kark zwierzęcia (spot-on)
 • Obroże przeciw kleszczom
 • Puder, zasypka na sierść
 • Preparaty do aplikacji w sprayu

Jeśli masz wątpliwości, jaki wybrać produkt, zapytaj o radę swojego lekarza weterynarii.

Nasi klienci