Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak określa się prawidłową temperaturę u psa?

Wszyscy wiemy, ile wynosi prawidłowa, podręcznikowa temperatura ciała ludzkiego. To klasyczne 36,6o Celsjusza. Jak jednak wygląda sprawa ciepłoty ciała u psów? Kiedy zaczyna się gorączka, stan wskazujący na toczącą się wojnę układu immunologicznego z nieznanym wrogiem? Warto zapoznać się z informacjami o prawidłowej temperaturze ciała psa, by w razie potrzeby wiedzieć, czy już nastąpiło odstępstwo od normy i czy pies wymaga pomocy lekarskiej.

Jak określa się prawidłową temperaturę u psa?

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Prawidłowa ciepłota ciała psa

Ciało psa jest dużo cieplejsze niż organizm człowieka. Średnia temperatura zdrowego psa oscyluje wokół 39o Celsjusza.

Co ciekawe, na temperaturę u psa ma wpływ wiek i rozmiar zwierzaka. Szczenięta i psy małych gabarytów wykazują temperaturę wyższą niż duże osobniki. Różnica może wynosić nawet 1o Celsjusza.

Pomiar temperatury jest jednym z kilku ważnych wskaźników dobrej kondycji psa. Do pozostałych należy:

 • lekko wilgotny, chłodny w dotyku nos
 • jasnoróżowy kolor języka (przypomina barwą plasterek szynki)
 • lśniące oczy i sierść
 • zachowanie i aktywność nieodbiegające od normalnego

Mechanizm gorączki

Gorączka to jeden z głównych mechanizmów obronnych organizmu. Pierwotnym zadaniem gorączki jest odpowiedź obronna układu immunologicznego na atak z zewnątrz, ze strony wirusów, bakterii, grzybów, ciał obcych, alergenów.

Podwyższona temperatura ciała nie jest jednoznaczna jednak z wystąpieniem ataku i infekcji. Układ immunologiczny może błędnie odczytać sygnały, jeśli jest nadwrażliwy na niektóre białka występujące w jego otoczeniu. Taka sytuacja występuje, gdy mamy do czynienia z alergiami i chorobami immunologicznymi.

Stan podgorączkowy i gorączka u psa

Stan podgorączkowy u człowieka występuje, gdy wskazanie termometru pokazuje powyżej 37oC, a gorączką nazywamy temperaturę przewyższającą 38oC.

Jak jest u psa?

Stan podgorączkowy u psa to temperatura przekraczająca normalne wskazanie termometru o 1oC, natomiast gorączką nazywamy stan przewyższający normalne wskazanie o 2 – 3oC.

Stan zagrażający życiu zwierzęcia występuje przy temperaturze powyżej 43oC. Białka w organizmie psa ulegają uszkodzeniu, następuje ogólna niewydolność systemowa i śmierć.

Symptomy gorączki u psa

Podobnie jak u człowieka, tak i psa podwyższona temperatura ciała nie jest jedynym objawem wskazującym na reakcję obronną organizmu na atak z zewnątrz.

Pies okazuje złe samopoczucie całym ciałem, szeregiem oznak i zmienionym zachowaniem.

Do typowych symptomów towarzyszących stanom podgorączkowym u psa należą:

 • brak apetytu
 • senność i apatia
 • niechęć do ruchu (w tym do wychodzenia na spacer)
 • dreszcze
 • nadmierne wydzielanie śliny
 • wymioty
 • biegunka
 • katar (wydzielina z nosa)
 • utrata przytomności
 • drgawki

W jaki sposób zmierzyć temperaturę u psa?

Wśród najczęściej występujących mitów na temat gorączki u psa, najbardziej rozpowszechniony jest ten o przykładaniu dłoni do nosa psa, by stwierdzić, czy jest wilgotny i chłodny.

Tak, wymieniliśmy wcześniej to wskazanie jako jeden z potencjalnych objawów, lecz w żaden sposób dotykanie nosa psa nie może zastąpić profesjonalnego mierzenie temperatury termometrem.

Bo czyż dotknięcie dłonią czoła innej osoby może być miarodajnym wskazaniem do leczenia? Z pewnością nie!

Pomiar temperatury u psa przeprowadza się per rectum, czyli doodbytniczo.

Apteczka domowa oprócz przyrządu do usuwania kleszczy powinien zawierać termometr dedykowany wyłącznie dla psa. Z pewnością się przyda, gdy nagle trzeba będzie upewnić się, czy podopieczny ma gorączkę i czy trzeba na cito jechać do kliniki weterynaryjne.

Profesjonalny termometr dla zwierząt domowych można zakupić w sklepach z wyposażeniem zoologicznym.

Przed czynnością pomiaru temperatury należy zwilżyć końcówkę termometru oliwką lub gliceryną, by nie podrażnić delikatnej błony odbytu zwierzęcia. Pies będzie spokojniejszy, jeśli nie będzie czuł bólu czy dyskomfortu. To ważne, gdyż termometr należy trzymać w odbycie psa od 3 do 5 minut.

Nie należy zwlekać z udaniem się do kliniki weterynaryjnej, jeśli wskazanie termometru pokazuje stan podgorączkowy lub gorączkę.

Jak postępować z psem, u którego wystąpiła gorączka?

Uwaga: nie wolno podawać żadnych preparatów przeciwgorączkowych przeznaczonych dla ludzi! Możemy w ten sposób tylko pogorszyć stan zdrowia psa!

Opiekun może pomóc psu otaczając go ciszą, spokojem, odosobnieniem i zapewniając mu dostęp do świeżej wody.

Nasi klienci