Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ile trwa ciąża u zwierząt

Ciąża u ludzi to okres szczególny okres w życiu kobiety, który związany jest z masą procesów fizjologicznych trwających od zapłodnienia do narodzin potomka.

Jak sytuacja wygląda u innych gatunków? Ile trwa ciąża u zwierząt domowych? Samice których gatunków najdłużej chodzą w ciąży? Długość trwania ciąży u poszczególnych zwierząt jest zależna od wielkości danego gatunku. Postaramy się bliżej przyjrzeć temu tematowi.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe stock

Ciąża u zwierząt

Ciąża dotyczy samic ssaków łożyskowych i torbaczy i jest związana z wszystkimi przebiegającymi w organizmie samicy procesami począwszy od zapłodnienia i kończącymi się na narodzinach potomstwa. W czasie trwania ciąży w organizmie samicy zachodzi wiele zmian – między innymi w funkcjonowaniu gruczołów płciowych. U większości gatunków następuje przekształcenie się ciałka żółtego w ciałko ciążowe, co skutkuje rozpoczęciem nowego cyklu. W tym czasie u większości samic ustaje menstruacja – wyjątkiem są zające, koty i króliki, u których nawet w czasie trwania ciąży występuje owulacja.

Jak długo trwa ciąża u zwierząt?

Czas trwania ciąży u kobiet jest każdemu znany, jednak ile trwa ciąża u zwierząt? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ u każdego gatunku zwierząt okres trwania ciąży jest inny. Ile gatunków tyle różnorodnych przebiegów ciąży. Postaramy się przybliżyć kilka fascynujących przykładów ciąży u zwierząt oraz przybliżyć długości ich trwania.

Czas trwania ciąży u najpopularniejszych zwierząt domowych

Długość ciąży u psów

Wśród najpopularniejszych zwierząt domowych dominują psy. Długość ciąży u samicy psa wynosi około 63 dni. W trakcie pierwszych dwóch tygodni po zapłodnieniu nie są widoczne żadne zmiany w zachowaniu i wyglądzie psa. Około czwartego tygodnia ciąży u suki może pojawić się niechęć do ruchu, około piątego tygodnia możemy już realnie zauważyć przyrost masy ciała, a w 7 i 8 tygodniu gruczoły łojowe i brzuch znacznie się powiększają. Suki świetnie radzą sobie z porodem samodzielnie, już w trakcie jego przebiegu matka robi przerwy na karmienie młodych. Po narodzinach samica psa potrzebuje ciszy i spokoju, by przyzwyczaić się do nowej roli.

Długość ciąży u kotów

Podobnie jak u samic psów długość trwania ciąży u kotki wynosi między 52 a 74 dni. W trakcie pierwszych 3 tygodni nie można zaobserwować żadnych zmian w ciele samicy, dopiero w czwartym tygodniu sutki stają się nabrzmiałe i zaróżowione, jednak dopiero po upływie 5-ego tygodnia rozpoczyna się intensywny wzrost płodów. Po upływie 7 tygodnia kotka zaczyna sobie szukać bezpiecznego miejsca, w którym może odbyć się poród.

Długość ciąży u królików i chomików

Jeśli  przejdziemy do mniejszych gatunków zwierząt możemy zauważyć, że czas trwania ciąży znacznie się skraca. Samice królika noszą ciąże około 32 dni. Ich poród przebiega zazwyczaj w nocy i trwa około pół godziny. Samice chomików rodzą już po około  20 dniach trwania ciąży – w pierwszej połowie trwania ciąży samica wygląda całkowicie normalnie, natomiast w drugiej połowie jej sylwetka zaczyna się zaokrąglać.

Długość trwania ciąży dla wybranych gatunków zwierząt

Gatunek długość ciąży w dniach
Słonie 660
Żyrafy 435
Wielbłądy 390
Konie 335
Bydło 278
Goryle 258
Niedźwiedzie i hipopotamy 230
Świnie 115
Lwy, tygrysy, borsuki 105
Świnki morskie 67
Psy 63
Koty 60
Lisy 52
Króliki 30
Szczury 22
Chomiki 16

Ile zwierzęta chodzą w ciąży?

Jak można zauważyć długość trwania ciąży u zwierząt jest zależna od gatunku i ich wielkości. Najdłuższą ciążą charakteryzują się słonie, najkrótsza występuje natomiast u szczurów, myszy i chomików.

Redakcja – Aisha i Zachir

Nasi klienci