Ile trwa ciąża u zwierząt

Ciąża to okres szczególny okres w życiu kobiety, który związany jest z masą procesów fizjologicznych trwających od zapłodnienia do narodzin potomka. Jak sytuacja wygląda u innych gatunków? Ile trwa ciąża u zwierząt domowych? Samice których gatunków najdłużej chodzą w ciąży? Długość trwania ciąży u poszczególnych zwierząt jest zależna od wielkości danego gatunku. Postaramy się bliżej przyjrzeć temu tematowi.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe stock

Ciąża u zwierząt

Ciąża dotyczy samic ssaków łożyskowych i torbaczy i jest związana z wszystkimi przebiegającymi w organizmie samicy procesami począwszy od zapłodnienia i kończącymi się na narodzinach potomstwa. W czasie trwania ciąży w organizmie samicy zachodzi wiele zmian – między innymi w funkcjonowaniu gruczołów płciowych. U większości gatunków następuje przekształcenie się ciałka żółtego w ciałko ciążowe, co skutkuje rozpoczęciem nowego cyklu. W tym czasie u większości samic ustaje menstruacja – wyjątkiem są zające, koty i króliki, u których nawet w czasie trwania ciąży występuje owulacja.

Jak długo trwa ciąża u zwierząt?

Czas trwania ciąży u kobiet jest każdemu znany, jednak ile trwa ciąża u zwierząt? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ u każdego gatunku zwierząt okres trwania ciąży jest inny. Ile gatunków tyle różnorodnych przebiegów ciąży. Postaramy się przybliżyć kilka fascynujących przykładów ciąży u zwierząt oraz przybliżyć długości ich trwania.

Czas trwania ciąży u najpopularniejszych zwierząt domowych

Wśród najpopularniejszych zwierząt domowych dominują psy. Długość ciąży u samicy psa wynosi około 63 dni. W trakcie pierwszych dwóch tygodni po zapłodnieniu nie są widoczne żadne zmiany w zachowaniu i wyglądzie psa. Około czwartego tygodnia ciąży u suki może pojawić się niechęć do ruchu, około piątego tygodnia możemy już realnie zauważyć przyrost masy ciała, a w 7 i 8 tygodniu gruczoły łojowe i brzuch znacznie się powiększają. Suki świetnie radzą sobie z porodem samodzielnie, już w trakcie jego przebiegu matka robi przerwy na karmienie młodych. Po narodzinach samica psa potrzebuje ciszy i spokoju, by przyzwyczaić się do nowej roli.

Podobnie jak u samic psów długość trwania ciąży u kotki wynosi między 52 a 74 dni. W trakcie pierwszych 3 tygodni nie można zaobserwować żadnych zmian w ciele samicy, dopiero w czwartym tygodniu sutki stają się nabrzmiałe i zaróżowione, jednak dopiero po upływie 5-ego tygodnia rozpoczyna się intensywny wzrost płodów. Po upływie 7 tygodnia kotka zaczyna sobie szukać bezpiecznego miejsca, w którym może odbyć się poród.

Jeśli  przejdziemy do mniejszych gatunków zwierząt możemy zauważyć, że czas trwania ciąży znacznie się skraca. Samice królika noszą ciąże około 32 dni. Ich poród przebiega zazwyczaj w nocy i trwa około pół godziny. Samice chomików rodzą już po około  20 dniach trwania ciąży – w pierwszej połowie trwania ciąży samica wygląda całkowicie normalnie, natomiast w drugiej połowie jej sylwetka zaczyna się zaokrąglać.

 Długość trwania ciąży dla wybranych gatunków h

Gatunekdługość ciąży w dniach
Słonie660
Żyrafy435
Wielbłądy390
Konie335
Bydło278
Goryle258
Niedźwiedzie i hipopotamy230
Świnie115
Lwy, tygrysy, borsuki105
Świnki morskie67
Psy63
Koty60
Lisy52
Króliki30
Szczury22
Chomiki16

Ile zwierzęta chodzą w ciąży?

Jak można zauważyć długość trwania ciąży u zwierząt jest zależna od gatunku i ich wielkości. Najdłuższą ciążą charakteryzują się słonie, najkrótsza występuje natomiast u szczurów, myszy i chomików.

Nasi klienci