Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Kiedy królik dojrzewa

Króliki od wielu lat wybierane są na domowych przyjaciół nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych.  Otoczone właściwą opieką mogą rozwijać się, uczyć i dorastać na oczach właściciela i spędzić z nim nawet do 10 lat. W jaki sposób zmienia się zachowanie królika w trakcie tego czasu? Kiedy nasz królik dojrzewa? Na czym polega dojrzewanie królika? Króliki podobnie jak i ludzie potrafią zmieniać charakter i zachowanie w związku z wiekiem, dlatego postaramy się ten temat przybliżyć.

zdjęcie ilustracyjne / Adobe stock

Kiedy króliki dojrzewają?

Od dawna już wiadomo, że króliki, ze względu na ilość posiadanych w środowisku naturalnym wrogów, bardzo szybko zaczynają się rozmnażać. Samice w trakcie jednego roku mogą wydać potomstwo nawet do 8 razy. Oznacza to, że króliki należą do zwierząt, które wcześnie dojrzewają. Juniorem wśród królików nazywa się uszaka, który ma od 3 do 10 tygodni. W tym okresie zwierzaki są najbardziej ruchliwe, ciekawskie oraz chętne do zabaw i psot. W okresie od 10 do 12 tygodnia króliki wchodzą w okres nastolatka i w tym czasie zaczyna się dojrzewanie królika. Dojrzewanie zależy również bezpośrednio od takich czynników, jak prawidłowe odżywianie, właściwa opieka i komfortowe utrzymanie zwierząt.

Warto zauważyć, że okres dojrzewania królika jest również zależny od rasy i wielkości królika. Rasy małe i karzełki kwalifikują się do hodowli w wieku 6-7 miesięcy, rasy średnie w wieku 8-9 miesięcy a duże w wiekuu 10-11 miesięcy. Dojrzałość płciową osiągają one jednak około dwóch miesięcy wcześniej, jednak nie zaleca się krycia królików w tak szybkim czasie ze względu na ryzyko utraty pierwszego miotu.

Dojrzewanie królika, a jego zachowanie

Dojrzewanie królika to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla właściciela uszaka. Dojrzewający królik staje się terytorialny, często pojawiają się u niego objawy agresji oraz znaczenie terenu. W czasie kiedy królik dojrzewa najczęściej dochodzi do niszczenia przez niego napotkanych przedmiotów – szczególnym zainteresowaniem cieszą się kable, drewniane przedmioty czy napotkane na drodze meble.

Co robić kiedy królik dojrzewa?

Jednym z często stosowanych rozwiązań wśród właścicieli pojedynczych króliczków na poradzenie sobie z negatywnymi skutkami dojrzewania jest kastracja lub sterylizacja zwierzaka. Nie zawsze przynosi ona jednak oczekiwane efekty związane z zachowaniem, jednak ze względów zdrowotnych jest ona polecana dla każdego królika niehodowlanego. Należy jednak pamiętać, że zmiany spowodowane zabiegiem chirurgicznym następują stopniowo i nie są widoczne od razu po jego przeprowadzeniu. Wśród posiadaczy królików krążą również opinie sugerujące, że nieprzyjemne zachowanie królika związane z dojrzewaniem można złagodzić dając upust jego popędowi seksualnemu. Jest to jednak mit, który nie tylko nie pomoże naszemu pupilowi poradzić sobie z dojrzewaniem, ale również może sprowadzić na świat miot młodych.

Kiedy kończy się okres dojrzewania królika?

Dojrzewanie królika kończy się kiedy zaczyna wchodzić w wiek dorosły, czyli przekracza pierwszy rok życia. W tym czasie zaczynają powoli ustępować nastoletnie wybryki i psoty uszaka, a sam zwierzak staje się bardziej spokojny i stonowany. Jest to okres, w którym uszaki zaczynają więcej spać i poprawnie korzystać z kuwety, ale ich chęci do zabaw i nauki się zmniejszają. Dobrym rozwiązaniem dla początkujących posiadaczy króliczków jest adopcja dorosłego zwierzaka. Dzięki temu właściciel nie jest zmuszony do przechodzenia z królikiem okresu dojrzewania, a sam zwierzak jest już bardziej ułożony.

Nasi klienci