Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ile żyją koty?

Ile żyją koty domowe? Ile żyją koty dachowe, a ile rasowe? Co ma wpływ na długość życia u kotów? Jaka jest średnia długość życia u kota? Ile żyją koty?  Co zrobić, by Twój kot żył jak najdłużej? W dalszej części artykułu przybliżymy Państwu ten ciekawy temat.

Koty – stworzenia pełne magii

Trudno z całą pewnością stwierdzić skąd się wziął mit o wielokrotności żywotów kota. Jedne podania mówią o siedmiu, inne o dziewięciu życiach kota.

Prawdopodobnie u podstaw mitu o kotach były wierzenia starożytnych Egipcjan. Kot w mitologii egipskiej był stawiany wyjątkowo wysoko. Przypisywano mu boskie przymioty bogini Bastet, która była „ boginią miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności, a także kotów” (Wikipedia).

Czarne koty wieki temu miały usługiwać potężnym czarnoksiężnikom. Stanowiły nieodłączny atrybut wszelakich czarownic. Kto z nas nie zmienił drogi, którą przeciął mu czarny kot przynoszący pecha?

Kotom od zawsze przypisywana była magia i tajemnica. Jak jest naprawdę?

Nie wiemy ile żywotów mają nasze Mruczki do dyspozycji, ale z całą pewnością możemy stwierdzić jak długo żyje przeciętny kot w naszym domu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jak długo żyją koty?

Nie wiemy ile żywotów mają nasze Mruczki do dyspozycji, ale z całą pewnością możemy stwierdzić jak długo żyje przeciętny kot w naszym domu.

Dzięki stale podnoszącemu się poziomowi wiedzy z zakresu dietetyki i profilaktyki zdrowotnej, długość życia kota domowego znacznie się wydłużyła w ciągu ostatnich lat.

Lepiej i zdrowiej karmimy nasze koty, dbamy o nie, kastrujemy, czym zmniejszamy ryzyko występowania groźnych chorób. Okresowe szczepienia pozwalają utrzymywać naszych puszystych przyjaciół w doskonałej kondycji przez wiele lat.

Jaka jest średnia wieku kota żyjącego w domu?

Przyjmuje się, że średnia wieku kota domowego to 14 – 17 lat. Oczywiście są to dane mocno uśrednione, gdyż zdarzają się wyjątki. I tak koty żyjące na wolności umierają szybko, po kilku latach, przeważnie w tragicznych okolicznościach, a koci maratończycy dochodzą do dwudziestu i więcej lat życia!

Najdłużej żyjącą kotką była żyjąca w Teksasie Creme Puff z imponującym wynikiem ponad 38 lat! Dodać należy, że jej współlokatorka, kotka rasy sfinks również żyła bardzo długo, bo 34 lata. Widać Teksas służy kotom na długowieczność…

Ile lat żyją koty dachowce w domu?

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że koty dachowe, często mylnie nazywane  też rasą europejską, żyją dłużej i są zdrowsze, niż ich utytułowani, rasowi kuzyni. Wynika to ze zdrowszej mieszanki genów i unikania chowu wsobnego, czyli zbyt bliskiego koligacenia kotów.

Koty nierasowe w warunkach domowych żyją średnio ponad kilkanaście lat.

Rasowe koty dobrze traktowane, prawidłowo żywione i otoczone opieką weterynaryjną żyją od dziewięciu do osiemnastu lat.

Oto kilka przykładowych kocich ras i średnia ich wieku:

  • Kot abisyński – potomek wspomnianych już egipskich przodków żyje od 9 do 15 lat
  • Kot bengalski – niezwykła krzyżówka azjatyckiego leoparda z kotem domowym żyje krótko, gdyż średnia wieku to niecałe osiem lat
  • Brytyjski kot krótkowłosy – przedstawiciel bardzo popularnej rasy w naszym kraju jest długowieczny, a dobrze traktowany, przeżyje nawet dwadzieścia lat
  • Maine coon – piękny koci olbrzym o długim futrze żyje do 15 lat
  • Kot perski – trudny do wyczesania, lecz o uroczym charakterze również dochodzi wiekiem do piętnastu lat
  • Kot sfinks – niezwykły, bo pozbawiony sierści kot o tajemniczym spojrzeniu żyje średnio 13 – 15 lat, lecz to tylko liczby, bo właśnie kotka tej rasy doszła w Teksasie do wieku 34 lat.

Ile żyją koty w domu, a ile żyją koty wychodzące?

Oprócz wspomnianych wcześniej uwarunkowań genetycznych, predyspozycji do chorób, prawidłowego żywienia i szczepień ochronnych, na długość życia kota ma wpływ również sposób jego bycia.

Koty wychodzące z domu są szczególnie narażone na wypadki komunikacyjne, okrucieństwo złych ludzi, atak większych zwierząt, trutki dla szczurów lub kontakt z toksycznymi środkami do ochrony roślin, co znacząco skraca ich szczęśliwe życie. Koty na stałe przebywające w domu, pozbawione ryzyka nagłej śmierci czy nieszczęśliwego zdarzenia żyją dużo dłużej.

Ale czy szczęśliwiej? Czy na pewno zdrowiej?

Czy koty niewychodzące na dwór żyją dłużej i zdrowiej?

Kot, który  spędza całe życie przenosząc się z jednej drzemki na kanapie na drugą, na kocyk na ciepłym kaloryferze, posiadający czysty piasek w kuwecie, kochających i opiekujących się nim ludzi jest pozbawiony stresów, niepokojów i …. tyje.

Niestety, największym zagrożeniem naszych kotów domowych jest choroba cywilizacyjna, czyli otyłość. Nadmiar jedzenia, kastracja, brak ruchu i stresu powoduje nadwagę i schorzenia z nią związane. Dlatego należy zadbać o odpowiednią dietę (pożywienie powinno być podawane w odpowiednich ilościach) oraz o  codzienne zaspokajanie cyklu łowieckiego w warunkach domowych. Sprawi to, że kot nie będzie tył, nie musi być rozleniwiony i znudzony, wystarczy zapewnić mu ruch i uwagę.

Kot biegający po ogrodzie, polujący i uciekający przed zagrożeniem rzadko bywa otyły. Niestety, mimo, że w dobrej kondycji, średnia kota żyjącego na wolności to tylko kilka lat.

Sami sobie musimy jednak odpowiedzieć czy będziemy wypuszczać kota na zewnątrz, czy może wyprowadzać na spacer lub jednak zostawimy w domu. Ważne, aby zapewnić odpowiednią opiekę weterynaryjną, dietę i odpowiednie warunki do życia i aktywności

Redakcja – Zachir i Aisha


Nasi klienci