Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Kastracja kota

Kastracja kota – krzywda dla zwierzaka czy zbawienna pomoc?

Czemu sterylizujemy koty? Kiedy można wykastrować kota, a kiedy kotkę? Na czym polega sterylizacja kota? Ile trwa kastracja kota, jak przebiega i jak szybko kot dochodzi do siebie? Czy kastracja i sterylizacja kota jest bezpieczna? W dalszej części artykułu odpowiemy na najczęściej zadawane pytania przez naszych czytelników.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Po co kastrować kota?

Kontrola urodzin u kotów – świadomość i odpowiedzialność

Populacja kotów w Polsce jest ogromna i można liczyć ją w milionach egzemplarzy. Przyjmuje się szacunkowe dane, że już w co trzecim gospodarstwie domowym w naszym kraju mieszka kot. Oprócz kotów żyjących z nami w domach i mieszkaniach, wiele tych zwierząt dziczeje, żyje na wolności, w nędzy i umiera w bardzo złych warunkach. Ogromny wpływ na dzietność tych stworzeń ma system rozrodczy kotów, który pozwala kotce zajść w ciążę nawet trzy, cztery razy w roku wydając po kilkanaście kociąt. Ciąża u kotów trwa dwa i pół miesiąca. Umieralność dziko żyjących kotów jest bardzo duża. Częstą i okrutną praktyką nieodpowiedzialnych właścicieli kotów jest wyrzucanie kocich maluchów, a brak opieki kończy ich życie śmiercią w fatalnych warunkach.

Niestety, schroniska dla zwierząt są przepełnione i nie mogą spełniać swojej funkcji ochronnej.

Dlatego tak bardzo ważna jest kontrola urodzin kotów i stosowanie sterylizacji.

Niektóre gminy dofinansowują ze swojego budżetu zabiegi kastracji kotów, gdyż tylko i wyłącznie taka metoda może przynieść wyraźną poprawę w kontroli populacji tych zwierząt.

Kiedy kastruje się kota? Kiedy sterylizuje się kotkę?

Kocura należy wysterylizować jak najwcześniej, w wieku sześciu, ośmiu miesięcy, zanim rozpocznie dojrzewanie płciowe. Zabieg kastracji kotów nie wpływa, tak jak ma to miejsce u psów poddawanych takim procedurom, na wzrost i rozwój. Kot  po kastracji dalej będzie się rozwijał i osiągnie swoją wielkość.

Kotkę najlepiej wykastrować przed pierwszą rują, czyli w wieku około siódmego miesiąca życia. Jeśli nie mamy pewności co do wieku kotki, należy zapytać specjalistę. Weterynarz na pewno najlepiej określi optymalny czas na sterylizację.

Co daje kastracja kota?

Niekastrowany kocur, który jest gotów do spełnienia funkcji rozpłodowych, czyni to w sposób, za którym nie przepadają ludzie z nim zamieszkujący.

Na pewno wszyscy choć raz w życiu słyszeli za oknem w marcu przenikliwą „kocią muzykę”. To koci amant „płacze” rozdzierająco czując ruję u kotek i próbuje za wszelkie sposoby uciec z domu, by połączyć się w parę. W okresie aktywności seksualnej potrafi być agresywny i atakować inne koty, ludzi i zwierzęta. Lecz najbardziej domownikom doskwiera sposób znakowania terenu przez kocura. Kot opryskuje wyjątkowo śmierdzącym moczem wszystko w swoim zasięgu. Wykonuje wtedy charakterystyczny ruch potrząsania ogonem. Cóż, mieszkanie z niekastrowanym kotem potrafi być niezwykle przykre i uciążliwe.

Zaletą kastracji jest zaprzestanie czynności znakowania terenu oraz wyciszenie i uspokojenie kota. Dodatkowym plusem jest zapobiegnięcie wielu groźnych chorób na tle hormonalnym oraz tych schorzeń, których może się nabawić np. podczas kopulacji. Koty po kastracji są łagodniejsze i bardziej przyjazne dla otoczenia. Im młodszy kocur zostanie poddany kastracji, tym jego zachowanie jest szybciej stonowane.

Kotki w okresie rui również potrafią być męczące dla domowników. Oprócz odgłosów wokalnych, przypominających płacz dziecka, kotka jest nieswoja i próbuje wszelkimi sposobami uciec z domu. Po kastracji wszelkie zachowania niepożądane zanikają.

Kastracja czy sterylizacja kota?

Kastrację i sterylizację można przeprowadzić u kotów obojga płci. Kastracją nazywamy chirurgiczne usunięcie gonad u kocurów i jajników u kotek, a sterylizacją – proces podwiązania nasieniowodów lub jajowodów. Obydwie metody mają na celu zapewnienie antykoncepcji u tych zwierząt.

W przypadku sterylizacji nie blokuje się kotu pracy organów kontrolujących wydzielanie hormonów, co jest o tyle niebezpieczne, że może przyczynić się do zwiększenia podatności na choroby. Dlatego też weterynarze skłaniają się bardziej w stronę kastracji kotek i kocurów.

Na czym polega kastracja kota? Jak przygotować kota do zabiegu?

W przypadku kocurów zabieg jest prosty, krótki i standardowy. Weterynarz dopuszcza do zabiegu kota zdrowego, po kilkugodzinnym poście. Usypia go i dokonuje nacięcia w okolicy moszny. Wycina gonady i zamyka niewielką ranę. Cały proces trwa około kwadransa. Kot po wybudzeniu może być przez pewien czas zdezorientowany i ospały. Należy zabezpieczyć miejsce cięcia, jeśli kocur zbytnio interesuje się raną.

Zabieg kastracji kotek również nie jest skomplikowany, lecz trwa dłużej i zakres operacji jest szerszy niż u samców. Podczas narkozy lekarz nacina brzuch trochę większym nacięciem niż u kocurów i wycina narządy rodne. Po zabiegu zaszywa ranę. Kotka powinna chodzić przez pewien czas w ochraniaczu na ranę, by nie dopuścić do wylizania szwów. Po dwóch tygodniach weterynarz usuwa nici chirurgiczne.

Czy zabieg kastracji jest bezpieczny dla kota?

Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na znacznej ingerencji w ciało zwierzęcia. Jak każda interwencja, ciągnie za sobą ryzyko powikłań i nieoczekiwanych zdarzeń. Dlatego ważne jest, by kot kierowany do sterylizacji czy kastracji był zdrowy i w dobrej kondycji. Wybór kliniki weterynaryjnej również ma swoje znaczenie. Warto poczytać w internecie opinie klientów, by znaleźć jak najlepszego specjalistę dla naszego pupila.

—————
Redakcja

Nasi klienci