Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Pchły u psa

Pchły u psa – jak pozbyć się pcheł z domu?

Jak wyglądają pchły? Jak się pozbyć pcheł z mieszkania? Jak wytępić pchły u psa? Jakie są skuteczne środki na pchły? Czy domowe preparaty są skuteczne w zwalczaniu pcheł? Pomożemy Państwu pozbyć się tych uciążliwych szkodników.

Pchły w domu – trudny przeciwnik

Pchły to uciążliwy pasożyt żyjący i żerujący na zwierzętach i ptakach. Rozróżniamy ponad dwa tysiące rodzajów pcheł, ale nasze psy atakuje najczęściej pchła kocia (Ctenocephalides felis) lub psia odmiana (Ctenocephalides canis).

Pchły to owady o brązowym kolorze, wielkości od 1 do 6 milimetrów. Żywią się krwią żywiciela. Karmią się za pomocą aparatu kłująco-ssącego. Cechą charakterystyczną jest niezwykła skoczność pcheł dochodząca do półtora metra. Cykl rozwojowy pchły trwa około stu dni. Samica składa 30-50 jaj dziennie. Jaja i larwy przebywają w bezpośredniej bliskości psa, czyli na posłaniu, dywanie, w wykładzinie, w szczelinach kanap. Pchły przez całe swoje życie przebywają na żywicielu, w okolicach jego uszu, pleców, ogona i na brzuchu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jakie są objawy pogryzienia psa przez pchły?

Jeśli zauważymy, że pies drapie się, a na skórze pojawiły się charakterystyczne czerwone kropeczki w białej otoczce, to znak, że naszego czworonoga zaatakowały pasożyty. Pies próbuje pozbyć się pcheł drapiąc konwulsyjnie, doprowadzając w miejscach ugryzień do zmian ropnych i głębokich ran. Łatwo może takie działanie doprowadzić do miejscowego zakażenia skóry. W skrajnych przypadkach zmasowany atak pcheł może być przyczyną anemii z powodu utraty krwi.

Dodatkowym kłopotem jest sytuacja, gdy pies wrażliwy jest na alergen zawarty w ślinie pcheł, gdyż można wtedy mówić o alergicznym pchlim zapaleniu skóry, co zalicza się do chorób skórnych o podłożu alergicznym.

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zwalczenie pchlej inwazji.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza lub w sklepie zoologicznym, gdzie doświadczony personel doradzi nam odpowiedni preparat. Można użyć obroży przeciw pchłom, kropli na kark, szamponów, sprejów i tabletek do połknięcia. Ważną sprawą jest długość działania poszczególnych specyfików. Obroże mogą chronić psa przez kilka miesięcy przed atakiem pcheł i kleszczy, ale krople i spreje mają dużo krótsze działanie. Weterynarze mają różne i sprzeczne opinie na temat działania i skutków ubocznych tabletek przeciw pchłom do połykania, więc decyzję czy ich używać czy nie, pozostawiamy do osobistego rozważenia przez każdego z właścicieli psa.

Preparaty przeciw pchłom dostępne w sklepach powinny również pomóc w przypadku APZS, czyli alergicznym zapaleniu skóry, gdyż zlikwidują przyczynę reakcji, czyli pchły.

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Drugim krokiem w walce z pchłami jest zdezynfekowanie otoczenia psa. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, wczesne stadia pcheł, czyli jaja i larwy bytują w otoczeniu psa. Należy uprać psie legowisko w gorącej wodzie, wyczyścić dokładnie za pomocą chemicznych preparatów dywany i wykładziny. Nie należy zapomnieć o tapicerce samochodowej, jeśli przewozimy psa w aucie.

Jeśli w domu przebywają inne zwierzęta, należy procedurę powtórzyć odrębnie dla każdego zwierzaka.

Krok trzeci – odrobaczenie. Pchły przenoszą wiele groźnych chorób, a jedną z najczęstszych jest zarażenie kolejnym pasożytem, tasiemcem. Preparat na odrobaczenie wydaje lekarz weterynarz. Są to przeważnie tabletki obliczone według wagi psa czy kota.

Domowe sposoby na pozbycie się pcheł z domu

Domowe sposoby na wytępienie pcheł z mieszkania są ekologiczne i tańsze niż preparaty kupowane w sklepach zoologicznych, lecz wymagają czasu, cierpliwości i konsekwencji w stosowaniu. Ponadto przydatne są w zwalczaniu pasożytów występujących u szczeniaków.

Częste kąpiele z dodatkiem łagodnych szamponów przeciw pchłom mogą pomóc pozbyć się tych pasożytów. Należy tylko zwrócić uwagę, by pchły podczas kąpieli nie uciekły na głowę psa.

Dokładne i częste sprzątanie domu, odkurzanie, mycie podłóg oraz staranne wyrzucanie pojemnika z odkurzacza są podstawa życia z psem pod jednym dachem. Nie tylko odświeżymy mieszkanie z brzydkiego zapachu psiej sierści, ale też zapobiegniemy rozwijaniu się larw pcheł.

Codzienne czesanie psa mokrym grzebieniem powinno pomóc pozbyć się dorosłych postaci pasożytów. Efekt nie będzie jednak długotrwały. Ciekawym i estetycznym środkiem stosowanym przez niektórych właścicieli jest kolorowa opaska lub bandana noszona przez psa na szyi. Nie dość, że wygląda ciekawie i stylowo, to jeszcze nasączona olejkiem cedrowym i lawendowym odstraszy owadzie pasożyty.

Nieoceniona woda z octem, domowy „złoty” środek na wiele uciążliwych problemów pomoże i tym razem, gdy umyjemy podłogę wokół psiego posłania roztworem wody i octu.

Jakie preparaty są najlepsze na pchły u szczeniaków?

Szczenięta są bardzo narażone na inwazję pcheł i pasożytów układu pokarmowego. Zwalczaniem i profilaktyką powinien zajmować się doświadczony weterynarz, gdyż nie każde stężenie chemicznego preparatu jest odpowiednie dla delikatnych szczeniąt. Dla psich maluchów dostępne są specjalistyczne pudry, obroże, kropelki i spreje.

Domowe środki, o których wspomnieliśmy wcześniej, również są bardzo przydatne w zwalczaniu pasożytów występujących u szczeniaków.

—————
Redakcja

Nasi klienci