Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Kastracja psa

Kastracja psa – jakie są zalety, wady i zalecenia związane z kastracją psów?

Kiedy wykastrować psa? Na czym polega kastracja psa, a na czym sterylizacja suki? Jak długo trwa rekonwalescencja? Co daje kastracja psa? Jak zmienia się zachowanie psa po kastracji? Dlaczego warto wykonać sterylizację? Czy to bezpieczny zabieg? W dalszej części artykułu pomożemy Państwu przybliżyć temat sterylizacji u psów i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Kiedy można wykastrować psa?

Właściciele psów decydują się na zabieg sterylizacji swoich podopiecznych z kilku powodów:

  • trwała antykoncepcja
  • zapobieganie groźnym chorobom
  • niewłaściwe zachowanie psa wywołane hormonami
  • agresywne zachowania na tle seksualnym
  • uciążliwość związana z cieczką u suk

Co daje kastracja psa?

Antykoncepcja

Jeśli tylko nie chcemy prowadzić hodowli psów i nie zależy nam na rozmnażaniu naszego pupila, możemy rozważyć zabieg sterylizacji. Obecnie jest to standardowa procedura weterynaryjna, którą przeprowadza się w narkozie.

Suki, które nie zostały wykastrowane, często zapadają na niebezpieczną chorobę zwaną ropomacicze. To groźne schorzenie, którego przyczyny leżą w układzie rozrodczym, ale w skutkach przenoszą się na cały organizm doprowadzając do poważnych uszkodzeń organów

Jeśli więc nie zamierzamy rozmnażać naszych podopiecznych, warto rozważyć sterylizację w celu ochrony zdrowia psów.

Agresja na tle seksualnym lub wywołana zaburzeniami hormonalnymi również jest poważnym powodem, dla którego można rozważać kastrację psów.

Konieczność restrykcyjnego pilnowania suki podczas spacerów w okresie cieczki oraz znaczenie krwią podłogi i mebli jest niezwykle uciążliwe dla właścicieli psów. Samce, które czują sukę w okresie cieczki są napastliwe i agresywne, a samica często ucieka, co kończy się niechcianą ciążą.

Wady zabiegu kastracji

Każdy interwencja chirurgiczna jest poważnym wstrząsem dla organizmu zwierzęcego. Może prowadzić do nieprzewidzianych powikłań i zakażeń bakteryjnych. Jest ingerencją w delikatną gospodarkę hormonalną psa, co może mieć skutki w zachowaniu psa i dla jego przyszłego zdrowia.

Psy po kastracji przeważnie mają większą tendencję do otyłości, a co za tym idzie do problemów z tym związanych.

W przypadku większych ras, niepożądanym, lecz częstym efektem sterylizacji może być problem nietrzymania moczu.

Każdy z nas, właścicieli psów musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy bilans zysków i potencjalnych strat z tytułu kastracji jest korzystny dla niego i jego czworonożnego przyjaciela. Z całą pewnością decyzji o sterylizacji nie należy podejmować pochopnie i pod wpływem impulsu. Potrzebna jest konsultacja z zaufanym weterynarzem oraz przeprowadzenie szeregu badań.

Na czym polega kastracja psa, a na czym kastracja suki? Czym różni się od sterylizacji?

Kastracja psa polega na chirurgicznym usunięciu jąder i najądrzy powodując nieodwracalną bezpłodność. Zwierzę podczas narkozy zostaje poddane nacięciu moszny. Dwie, trzy godziny po operacji pies jest oszołomiony i ospały. Niewskazane jest wylizywanie sobie szwów po kastracji, więc pies przeważnie pewien czas chodzi w kołnierzu zapobiegającym spulchnianie szwów śliną.

U suk najczęściej usuwa się całą macicę. Podczas narkozy lekarz dokonuje nacięcia skóry o długości kilku centymetrów i usuwa narząd rozrodczy psa. Zabieg kastracji u suk nazywa się histeroktomia. Suka po wybudzeniu musi nosić specjalny gorset, by zapobiec wylizywaniu sobie szwów.

Choć powszechnie używa się sformułowań: kastracja u samców, a sterylizacja u suk, to zabiegi te są odmienne i znaczą co innego. Kastruje, czyli usuwa się narządy rodne zarówno u psa, jak i u suki (jądra, najądrza, macicę lub jajniki), natomiast sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów. Zabieg sterylizacji nie zapobiega instynktowi seksualnemu i nie wstrzymuje cieczki u suk. W efekcie nie dopuszcza do zapłodnienia.

Jak długo trwa rekonwalescencja psa po kastracji?

Do czasu zdjęcia szwów pies nie powinien skakać i męczyć się fizycznie. Po usunięciu szwów przez okres około dwóch tygodni powinniśmy oszczędzać psa i nie prowokować gwałtowniejszych ruchów. Niewskazane jest bieganie za piłką czy patykiem, skakanie, chodzenie po schodach czy forsujące spacery.

W jakim wieku kastrować psa?

Psy i suki należy kastrować w okresie po siódmym, dwunastym miesiącu życia. Ważna jest dojrzałość płciowa zwierzęcia, gdyż zbyt szybko przeprowadzona kastracja może zaburzyć rozwój zwierzęcia. Należy pamiętać, że mniejsze rasy szybciej osiągają dojrzałość płciową i można je we wcześniejszym wieku kastrować. Rasy olbrzymie dojrzewają później. Ostateczną decyzję o terminie kastracji powinien podjąć doświadczony weterynarz.

—————
Redakcja

Nasi klienci