ZNAJDŹ WETERYNARZA

piątek, 3 lipca 2020
Zobacz:
stomatologianews
InPar

Kastracja psa

Kastracja psa – jakie są zalety, wady i zalecenia związane z kastracją psów?

Kiedy wykastrować psa? Na czym polega kastracja psa, a na czym sterylizacja suki? Jak długo trwa rekonwalescencja? Co daje kastracja psa? Jak zmienia się zachowanie psa po kastracji? Dlaczego warto wykonać sterylizację? Czy to bezpieczny zabieg? W dalszej części artykułu pomożemy Państwu przybliżyć temat sterylizacji u psów i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Kiedy można wykastrować psa?

Właściciele psów decydują się na zabieg sterylizacji swoich podopiecznych z kilku powodów:

  • trwała antykoncepcja
  • zapobieganie groźnym chorobom
  • niewłaściwe zachowanie psa wywołane hormonami
  • agresywne zachowania na tle seksualnym
  • uciążliwość związana z cieczką u suk

Co daje kastracja psa?

Antykoncepcja

Jeśli tylko nie chcemy prowadzić hodowli psów i nie zależy nam na rozmnażaniu naszego pupila, możemy rozważyć zabieg sterylizacji. Obecnie jest to standardowa procedura weterynaryjna, którą przeprowadza się w narkozie.

Groźne choroby wynikające z braku potomstwa

Nasze zwierzęta zostały zaprojektowane przez naturę do prokreacji. Gdy pies osiąga dojrzałość płciową, naturalnie poszukuje partnera do przedłużenia gatunku. Jeśli nie dopuszczamy jako właściciele do czynności seksualnych naszych psów, może to skutkować groźnymi dla zdrowia i życia naszych podopiecznych, konsekwencjami. Suki, które nie zostały dopuszczone do ciąży, często zapadają na niebezpieczną chorobę zwaną ropomacicze. To groźne schorzenie u nierodzących suk, którego przyczyny leżą w układzie rozrodczym, ale w skutkach przenoszą się na cały organizm doprowadzając do poważnych uszkodzeń organów.

U samców brak czynności seksualnych może prowadzić do guzów jąder.

Jeśli więc nie zamierzamy rozmnażać naszych podopiecznych, warto rozważyć sterylizację w celu ochrony zdrowia psów.

Agresja na tle seksualnym lub wywołana zaburzeniami hormonalnymi również jest poważnym powodem, dla którego można rozważać kastrację psów.

Konieczność restrykcyjnego pilnowania suki podczas spacerów okresie cieczki oraz znaczenie krwią podłogi i mebli jest niezwykle uciążliwe dla właścicieli psów. Samce, które czują sukę w okresie cieczki są napastliwe i agresywne, a samica często ucieka, co kończy się niechcianą ciążą.

Wady zabiegu kastracji

Każdy interwencja chirurgiczna jest poważnym wstrząsem dla organizmu zwierzęcego. Może prowadzić do nieprzewidzianych powikłań i zakażeń bakteryjnych. Jest ingerencją w delikatną gospodarkę hormonalną psa, co może mieć skutki w zachowaniu psa i dla jego przyszłego zdrowia.

Psy po kastracji przeważnie mają większą tendencję do otyłości, a co za tym idzie do problemów z tym związanych.

W przypadku większych ras, niepożądanym, lecz częstym efektem sterylizacji może być problem nietrzymania moczu.

Każdy z nas, właścicieli psów musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy bilans zysków i potencjalnych strat z tytułu kastracji jest korzystny dla niego i jego czworonożnego przyjaciela. Z całą pewnością decyzji o sterylizacji nie należy podejmować pochopnie i pod wpływem impulsu. Potrzebna jest konsultacja z zaufanym weterynarzem oraz przeprowadzenie szeregu badań.

Na czym polega kastracja psa, a na czym kastracja suki? Czym różni się od sterylizacji?

Kastracja psa polega na chirurgicznym usunięciu jąder i najądrzy powodując nieodwracalną bezpłodność. Zwierzę podczas narkozy zostaje poddane nacięciu moszny. Dwie, trzy godziny po operacji pies jest oszołomiony i ospały. Niewskazane jest wylizywanie sobie szwów po kastracji, więc pies przeważnie pewien czas chodzi w kołnierzu zapobiegającym spulchnianie szwów śliną.

U suk najczęściej usuwa się całą macicę. Podczas narkozy lekarz dokonuje nacięcia skóry o długości kilku centymetrów i usuwa narząd rozrodczy psa. Zabieg kastracji u suk nazywa się histeroktomia. Suka po wybudzeniu musi nosić specjalny gorset, by zapobiec wylizywaniu sobie szwów.

Choć powszechnie używa się sformułowań: kastracja u samców, a sterylizacja u suk, to zabiegi te są odmienne i znaczą co innego. Kastruje, czyli usuwa się narządy rodne zarówno u psa, jak i u suki (jądra, najądrza, macicę lub jajniki), natomiast sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów. Zabieg sterylizacji nie zapobiega instynktowi seksualnemu i nie wstrzymuje cieczki u suk. W efekcie nie dopuszcza do zapłodnienia.

Jak długo trwa rekonwalescencja psa po kastracji?

Do czasu zdjęcia szwów pies nie powinien skakać i męczyć się fizycznie. Po usunięciu szwów przez okres około dwóch tygodni powinniśmy oszczędzać psa i nie prowokować gwałtowniejszych ruchów. Niewskazane jest bieganie za piłką czy patykiem, skakanie, chodzenie po schodach czy forsujące spacery.

W jakim wieku kastrować psa?

Psy i suki należy kastrować w okresie po siódmym, dwunastym miesiącu życia. Ważna jest dojrzałość płciowa zwierzęcia, gdyż zbyt szybko przeprowadzona kastracja może zaburzyć rozwój zwierzęcia. Należy pamiętać, że mniejsze rasy szybciej osiągają dojrzałość płciową i można je we wcześniejszym wieku kastrować. Rasy olbrzymie dojrzewają później. Ostateczną decyzję o terminie kastracji powinien podjąć doświadczony weterynarz.

—————
Redakcja

Przejdź do następnej strony

Nasi klienci