Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Sprawdzone porady na psa brudzącego w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Opieka nad psem to ogromna przyjemność, ale też wyzwanie i obowiązek. Wie o tym każdy właściciel czworonoga. Jedną z pierwszych czynności, gdy tylko szczeniak trafia do domu, jest uczenie go czystości. Jak nauczyć szczeniaka czystości? Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze? Ile trwa nauka czystości szczeniaka? Co zrobić, gdy dorosły pies sika w domu?

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jak nauczyć psa czystości?

Psi maluch, podobnie jak ludzkie niemowlaki, załatwia się często i przy każdej okazji. Gdy tylko się obudzi, gdy zje, wypije, gdy zaczyna się bawić i kończy zabawę. Pierwsze tygodnie ze szczeniakiem przypominają trochę zabawę w chowanego z berkiem na zmianę. Z tym, że to właściciel „szuka” i znajduje śmierdzące pozostałości po swoim pupilu. A od naszej zwinności i szybkości zależy stopień higieny w domu.

W renomowanych hodowlach pieski od małego uczone są czystości. Kojec lub zagroda dla suki z małymi jest przeważnie podzielona na dwie części. Jedną do spania i zabawy, a drugą, wyłożoną matami, do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Szczenięta błyskawicznie rozróżniają te strefy. Jeśli tylko mają wybór i możliwość, nie chcą wypróżniać się przy jedzeniu i w miejscu zabawy.

Gdy maluchy trafiają do nowych domów, często wystarczy im przypomnieć ten nawyk rozkładając znajome podkłady lub maty na podłodze. Jeśli jednak małe pieski załatwiają się w innych miejscach, warto poświęcić chwilę uwagi na obserwację szczeniaka i ułożyć podkłady w miejscach, które sam wybrał.

Pierwsze tygodnie pobytu szczeniaka w domu to ogólnie czas na zmiany. Wybieramy miejsce na posłanie dla psa, na miski, karmę i psie smakołyki. Warto zabezpieczyć delikatne meble i przedmioty, by maluch ich nie pogryzł lub nie zasikał. Na pierwsze tygodnie pobytu psiego malucha warto zwinąć dywany, a wykładziny i cenne drewno na podłodze pokryć podkładami lub specjalnymi matami.

Nie poprawi to z całą pewnością urody naszego mieszkania, ale zabezpieczy je skutecznie przed małym szkodnikiem. Obiecujemy, że jeszcze będzie można zaprosić sąsiadów na kawę bez konieczności przeskakiwania nad psimi matami. Potrzeba odrobinę cierpliwości i konsekwencji w działaniu.

Oprócz mat i podkładów, przy nauce szczeniaka czystości niezbędny będzie refleks, cierpliwość i poczucie humoru.

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

Po pierwsze: nie karać! To bardzo ważne, bo przez całe lata pokutował fatalny pogląd, że pies szybciej przyswoi sobie czystość, gdy włoży mu się nos we własne fekalia. Nie ma nic bardziej mylnego! Pies nauczy się wyłącznie lęku przed nami i będzie z czasem tłumił wywołaną nim agresję, a co gorsza, może nauczyć się takim działaniem fatalnego nawyku zjadania własnych odchodów. Nie należy na psa krzyczeć, ani go bić. On nie zrozumie takiego działania. A podstawą sukcesu przy nauce psa czystości jest zrozumienie psiej psychiki i wydania szczeniakowi czytelnych, łatwych do zapamiętania, komunikatów.

Po drugie: chwalimy postępy. Pochwały, zarówno oparte na smakołykach, słowne czy pieszczoty szybciej pomogą psu w zrozumieniu o co nam chodzi. I tak, za każdym razem, gdy maluchowi uda się trafić z potrzebą na matę, powinniśmy go pochwalić i nagrodzić. Pies błyskawicznie skojarzy fakty.

Po trzecie: często wychodzimy na dwór i chwalimy za załatwianie się na zewnątrz. Przewagą domów jednorodzinnych jest szybki i łatwy dostęp do ogrodu. Właściciele psów mieszkający w mieszkaniach w bloku muszą chwilę dłużej spędzić w drodze na trawnik, ale po pewnym czasie nasz pies zrozumie cel tego działania. Cierpliwości!

Ile trwa nauka czystości szczeniaka?

Nie ma konkretniej liczby określającej czas potrzebny na przyswojenie sobie nawyku higieny przez psa. Dużo, naprawdę dużo zależy od nas samych. Od naszej konsekwencji, czasu poświęconego na edukację i wychowanie psa. Z naszego doświadczenia wynika, że przy uważnej obserwacji psiego malucha i szybkich interwencjach, można nauczyć go czystości w kilkanaście dni do kilku tygodni.

Co zrobić, gdy dorosły pies sika w domu?

Jeśli dorosły, nauczony czystości pies, zaczyna sikać w domu, powodów może być kilka:

  1. choroba
  2. zaburzenia mikcji
  3. stres
  4. znaczenie terenu

Jeśli tylko wykluczymy u weterynarza stan chorobowy psa, powinniśmy zastanowić się czy w życiu psa nie przydarzyło się coś stresującego, co mogło zdenerwować poważnie psa. I mamy tu na myśli przeprowadzkę, wyjazd właściciela, śmierć w rodzinie, strzelanie z fajerwerków w Sylwestra lub pogryzienie przez innego psa podczas spaceru.

Czasami psy z adopcji również mają przykry zwyczaj załatwiania się w domu, ale wynika to raczej z braku nauki we wczesnym dzieciństwie, niż ze stresu.

Innym powodem do podsikiwania jest ogromna ekscytacja i radość na widok powracającego do domu właściciela. Pies po prostu popuszcza krople moczu ze szczęścia i jedynym sposobem za zaradzenie, jest szybkie wyprowadzenie naszego czworonożnego przyjaciela na dwór.

Jeśli pies obsikuje w domu pionowe framugi i inne wertykalne przedmioty, mamy do czynienia ze znaczeniem terenu. Radą na te zachowania może być długi i wyczerpujący spacer, zanim zostawimy psa samego w domu lub kastracja samca.

Starsze psy podsikują po prostu ze starości, gdyż nie mogą utrzymać moczu i tu, podobnie jak w przypadku szczeniaków mogą być potrzebne maty na podłogę oraz częstsze wyjścia na dwór.

Jaki zapach odstrasza psa?

Jednym ze sposobów na oduczenie psa załatwiania się w domu jest zakup specjalistycznych środków, które zniechęcają psa do sikania w wybranym sobie miejscu. Pies ma świetny węch i ulubione zakamarki do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Niezwykle trudno jest dokładnie wyczyścić kąt, w którym lubi załatwiać się nasz zwierzak. Wtedy faktycznie jedynym wyjściem, oprócz częstszych wyjść na dwór, może być spryskanie odstraszaczem miejsc wybranych przez psa do załatwiania się w mieszkaniu.

—————
Redakcja

Nasi klienci