Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jaką pracę można wykonywać po technikum weterynarii?

Kochasz zwierzęta i lubisz się nimi zajmować? A może czujesz, że Twoje powołanie to pomagać chorym zwierzakom? Czy trzeba iść na studia weterynaryjne, by pracować ze zwierzętami? Jaką pracę wykonuje absolwent technikum weterynarii? Zapraszamy do dalszej części artykułu. Odpowiemy na powyższe pytanie.

Ważne predyspozycje, by zostać technikiem weterynarii

Miłość do zwierząt jest najważniejszym warunkiem, by rozważać własną przyszłość w zawodzie weterynaryjnym. Empatia i wrażliwość na cierpienie zwierząt nie mogą jednak przesłonić zimnej krwi, gdy należy podjąć bolesne decyzje lub szybko interweniować.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Samodyscyplina, pracowitość, umiejętność pracy w warunkach stresowych są również niezmiernie ważne. Od kandydatów na techników weterynarii oczekuje się ponadto dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Praca technika ze zwierzętami  nie polega wyłącznie na kontakcie z niewielkimi psami, kotami i chomikami, bo oprócz małych stworzeń, pomocy potrzebują jeszcze słonie, konie i krowy, więc tężyzna fizyczna nie jest nadmiernym wymaganiem.

Istotną informacją jest również fakt czy nie jesteś uczulony na sierść zwierząt lub np. na siano, z którym zwierzęta często mają bliski kontakt. Uciążliwość związana z uczuleniem może skutecznie uniemożliwić pracę w wymarzonym zawodzie.

Jeśli więc spełniasz powyższe warunki, a nie chcesz spędzić pięciu lat na nauce zawodu lekarza weterynarii, to droga do pozycji technika weterynarii jest dla Ciebie otwarta.

Technikum weterynarii – szkoła dla fachowców

Jakie trzeba spełnić kryteria, by uczyć się w technikum weterynarii?

O zawodzie technika weterynarii mogą myśleć osoby, które pomyślnie zakończyły edukację w szkole średniej. Do profesji asystenta weterynarza przygotowują technika weterynaryjne i szkoły policealne. Edukacja trwa dwa lata, na co składają się cztery semestry zakończone egzaminami pisemnymi i ustnymi. Zdany egzamin pozwala na podjęcie pracy w zawodzie technika weterynaryjnego.

Podczas nauki uczeń technikum weterynaryjnego nabędzie wiedzę z dziedziny:

 • anatomii i fizjologii zwierząt
 • profilaktyka chorób
 • leczenie zwierząt
 • rozrodu, unasienniania, prowadzenia ciąży i chowu
 • zagadnienia z zakresu diagnostyki weterynaryjnej

Wybierając odpowiednie technikum warto poszukać informacji o ilości zajęć praktycznych podczas nauki. Lekcje praktyczne pozwalają empirycznie poznać tajniki zawodu, a ponadto są znakomitą okazją, by dać się poznać potencjalnemu przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony.

W którym mieście można znaleźć technikum weterynaryjne?

Szkoły i technika o profilu weterynaryjnym można znaleźć praktycznie w każdym większym mieście Polski, takim jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Łódź.

Jaką pracę może wykonywać absolwent technikum weterynaryjnego?

Po pomyślnym zakończeniu edukacji w technikum weterynarii i zdaniu egzaminów dopuszczających do zawodu, absolwent może pracować jako prawa ręka weterynarza w klinikach prywatnych na wsi lub w mieście. Ponadto znajdzie zatrudnienie w:

 • ogrodach zoologicznych
 • schroniskach dla zwierząt
 • fermach zwierząt
 • ubojniach zwierząt
 • hodowlach
 • stajniach i stadninach
 • organach inspekcji weterynaryjnej
 • organach nadzoru sanitarno-weterynaryjnego
 • zakładach przetwórstwa spożywczego

Jakie są obowiązków technika weterynarii?

W większości przypadków praca technika weterynarii polega na asystowaniu lekarzowi w czynnościach lekarskich. Ponadto pomaga mu w zabiegach chirurgicznych, przygotowuje sprzęt i salę operacyjną, czyści narzędzia, sporządza dokumentację. Technik wspomaga lekarza w sekcji zwłok. Zajmuje się podstawową opieką nad powierzonymi zwierzętami i wykonuje czynności higieniczne. Podaje zalecone przez weterynarza lekarstwa i dokonuje szczepień. Pobiera próbki i przekazuje do laboratorium. Wykonuje czynności z zakresu opatrunków i fizjoterapii.

Technik weterynarii nie może wykonywać operacji na zwierzętach, przepisywać lekarstw i usypiać.

 

—————
Redakcja

Nasi klienci