Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

York dla alergika

Dla każdego miłośnika psów alergia na te zwierzęta kojarzy się z wyrokiem. Wiele osób z alergią nie może pozwolić sobie na posiadanie czworonożnego przyjaciela i jest to dla nich powód do ogromnego smutku. Jednak istnieje kilka ras, które uznawane są za hipoalergiczne i mają mniejsze tendencje do wywoływania objawów alergii. Psy „antyalergiczne” to przede wszystkim rasy psów, które posiadają włosy, a nie sierść. Warto więc zastanowić się nad możliwością zakupu takiego zwierzątka, zwłaszcza jeśli alergia nie objawia się u nas w mocny sposób. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem i zgłębienia tematu!


Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Dom alergika, a posiadanie psa.

Jeśli u któregoś z domowników zdiagnozowano alergię na psa, a posiadacie zwierzaka w domu, należy zachować szczególne środki ostrożności. Najlepszym rozwiązaniem są regularne i częste kąpiele psa. Dodatkowo dobrze sprawdzi się utrzymywanie krótkiego owłosienia, dzięki czemu przyczynimy się do zmniejszenia ilości alergenów znajdujących się w sierści. Korzystanie ze specjalistycznych kosmetyków wpłynie także na wzmocnienie owłosienia u pupila, a co za tym idzie mniejszą ilość wypadających włosów. Te podstawowe czynności to doskonały sposób prewencji i profilaktyki.

Możemy także zadbać sami o siebie, nie tylko o naszego włochatego przyjaciela. Regularne mycie rąk i niedotykanie nimi oczu, po kontakcie ze zwierzęciem, zmniejszy ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Te proste działania zapewnią nam lepsze samopoczucie i zdecydowanie ograniczą dokuczliwe objawy alergii.

Skąd bierze się alergia na psy?

Alergia to po prostu nadwrażliwość organizmu na alergen. Może dotknąć każdego z nas, nawet jeśli przez długi czas nie mieliśmy objawów, mogą one pojawić się nawet z dnia na dzień. Alergenem może być jakikolwiek składnik żywności, ale również substancja dostająca się do organizmu drogą oddechową. W przypadku alergii na psa najczęściej chodzi o białko znajdujące się w zwierzęcej skórze oraz wydzielinie pochodzącą ze śliny i moczu. Organizm człowieka w kontakcie z alergizującym białkiem reaguje dolegliwościami ze strony układu oddechowego lub skórnymi.

Najpopularniejsze objawy alergii

  • Łzawienie oczu
  • Alergiczne zapalenie spojówek
  • Wyprysk alergiczny na skórze
  • Katar i kichanie
  • Wysypka i świąd
  • Kaszel i trudności w oddychaniu
  • Obrzęk powiek
  • Rumień
  • Swędzenie w nozdrzach i uczucie zatkania nosa
  • Zapalenie błony śluzowej nosa

Pies z włosami zamiast sierści?

Coraz częściej słyszy się o psach hipoalergicznych. Co prawda nie istnieje żadna rasa, która w ogóle nie powoduje alergii. Jednak świetnym wyborem dla alergików może okazać się wybranie rasy, która posiada włosy zamiast sierści. Takie psiaki są łatwiejsze w pielęgnacji i pozwalają ograniczyć siłę objawów alergicznych. Przede wszystkim ze względu na to, że pies z włosami mniej linieje, a wraz z mniejszą ilością owłosienia w domu znajduje się mniej jego naskórka. W rezultacie dany pies może uczulać znacznie mniej jako źródło alergenu bez kontaktu bezpośredniego.

Czy yorki uczulają?

Yorkshire terrier to żywy, a jednocześnie niezwykle inteligentny pies. Posiada długą, prostą, lśniącą sierść, która jest delikatna w dotyku. Nie zrzuca owłosienia w dużym stopniu, a dodatkowo nie zostawia łupieżu. Dzięki temu york często jest polecany właśnie jako pies dla alergika. Mimo że jest to pies uznawany za kanapowca idealnego do towarzystwa, przepełnia go ogrom energii i dlatego też potrzebuje codziennych spacerów i zabaw w domu. Takie regularne wyjścia z domu można wykorzystać jako idealną okazję do zabiegów pielęgnacyjnych, między innymi szczotkowania, dzięki czemu jeszcze bardziej ograniczymy ilość alergenów na terenie naszego domu lub mieszkania.

Ile kosztuje york dla alergika?

Cena yorkshire terriera jest zależna od jego pochodzenia, wieku, płci, genów oraz predyspozycji wystawowych. Średnio wynosi 5000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Jednak cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 11000 zł. Zdarza się, że yorki są dostępne do adopcji. Jeśli chciałbyś uratować psa tej rasy, koniecznie popytaj o nie w schroniskach lub fundacjach. To idealne rozwiązanie, jeśli nie mamy wystarczających środków, a chcemy uratować życie jakiegoś zwierzaka i przygarnąć go pod nasz dach.

Nasi klienci