Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Czy kokcydioza jest niebezpieczna dla ludzi

Kokcydioza jest powszechną nazwą choroby jelit wywoływaną przez pasożytnicze pierwotniaki z rodziny Eimeria, które bytują w nabłonku jelit i występuje głównie w hodowli drobiu, bydła, królików i gołębi. Rozwoju kokcydiozy sprzyjają złe warunki hodowlane i przemysłowa hodowla.

Choroba ta najczęściej występuje u zwierząt, jednak czasami jest ona diagnozowana również u ludzi. Czy kokcydioza jest niebezpieczna dla ludzi? Jakie są objawy kokcydiozy u ludzi i jak przebiega leczenie kokcydiozy? Sprawdźmy to!


Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Kokcydioza – czym tak naprawdę jest?

Kokcydioza jest przewlekłą chorobą dotyczącą wielu gatunków zwierząt. Jej występowanie wywołują pierwotniaki kokcidia. Na skutek kokcydiozy u zwierząt występują stany zapalne błony śluzowej jelita cienkiego, które powodują biegunki i oddawanie nieuformowanego kału. Największe ryzyko zarażenia kokcidią występuje wśród młodych osobników, starsze mogą jednak być nosicielami kokcydiozy.

Kokcydioza u ludzi, jak dochodzi do zarażenia?

         Kokcydioza jest chorobą, która najczęściej występuje u zwierząt, jednak może dojść do zarażenia człowieka. Głównymi przyczynami infekcji kokcydią u ludzi są:

 • Produkty mięsne zawierające oocysty i poddane złej obróbce cieplnej.
 • Źle umyte warzywa lub owoce.
 • Zakażona woda.
 • Kontakt z przedmiotami, na których znajdują się resztki odchodów zakażonych kokcydią zwierząt.
 • Niewystarczająca higiena dłoni.

Kokcydioza – objawy u zwierząt

Kokcydioza to choroba, która u większości zakażonych zwierząt przebiega bezobjawowo, jednak w momencie silnej infekcji mogą pojawić się następujące objawy:

 • Osłabienie.
 • Spadek masy ciała i apetytu.
 • Śluz i krew w kale.
 • Niezdrowy wygląd – brak połysku na sierści, matowość.

Objawy kokcydiozy u ludzi?

U ludzi występowanie tej choroby objawia się głównie wodnistą biegunką oraz napadowymi skurczami i boleściami brzucha. Wśród dodatkowych objawów wymienia się również:

 • Bóle głowy.
 • Osłabienie i znużenie.
 • Bóle mięśni.
 • Nudności.
 • Utrata apetytu.

Warto pamiętać, że choroba pasożytnicza zwana kokcydiozą zazwyczaj przebiega u ludzi bez objawów gorączki. W badaniach stolca stwierdza się natomiast występowanie śluzu. U osób o słabej odporności kokcydioza może prowadzić do niedożywienia, spadku masy ciała i ogólnego wyniszczenia organizmu, dlatego nie należy jej lekceważyć. Ważny jest również fakt, że osoba zakażona może długi czas nie wiedzieć o występowaniu choroby, ponieważ często przebiega ona bezobjawowo. W takich wypadkach jej rozpoznanie jest możliwe wyłącznie w przypadku badania kału na występowanie ooscyt.

Leczenie Kokcydiozy u ludzi

Nie ma w pełni opracowanej i skutecznej procedury leczenia kokcydiozy ze względu na rzadką częstotliwość jej występowania. Przy łagodnej formie przebiegu choroby lekarze i eksperci zalecają ogólną terapię organizmu – przyjmowanie elektrolitów i kompleksów witaminowych.

Kokcydioza u ludzi – jak zapobiegać?

Zakażenia kokcydiozą można w prosty sposób uniknąć. Najważniejsze jest przestrzeganie wszystkich norm sanitarnych i dotyczących higieny. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym myciu rąk, myciu warzyw i owoców przed ich zjedzeniem oraz poprawnej obróbce cieplnej produktów mięsnych. Warto również zwrócić uwagę na zdrowy tryb życia – zbilansowaną dietę oraz reżim picia wyłącznie czystej wody.

Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci