Dodano: 30.04.2020, Kategorie: Porady i Ciekawostki, Zasłyszane w sieci
Czy kokcydioza jest niebezpieczna dla ludzi
Kokcydioza jest powszechną nazwą choroby jelit wywoływaną przez pasożytnicze pierwotniaki z rodziny Eimeria, które bytują w nabłonku jelit i występuje głównie w hodowli drobiu, bydła, królików i gołębi. Rozwoju kokcydiozy sprzyjają złe warunki hodowlane i przemysłowa hodowla.
Choroba ta najczęściej występuje u zwierząt, jednak czasami jest ona diagnozowana również u ludzi. Czy kokcydioza jest niebezpieczna dla ludzi? Jakie są objawy kokcydiozy u ludzi i jak przebiega leczenie kokcydiozy? Sprawdźmy to!
Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /
Kokcydioza – czym tak naprawdę jest?
Kokcydioza jest przewlekłą chorobą dotyczącą wielu gatunków zwierząt. Jej występowanie wywołują pierwotniaki kokcidia. Na skutek kokcydiozy u zwierząt występują stany zapalne błony śluzowej jelita cienkiego, które powodują biegunki i oddawanie nieuformowanego kału. Największe ryzyko zarażenia kokcidią występuje wśród młodych osobników, starsze mogą jednak być nosicielami kokcydiozy.
Kokcydioza u ludzi, jak dochodzi do zarażenia?
Kokcydioza jest chorobą, która najczęściej występuje u zwierząt, jednak może dojść do zarażenia człowieka. Głównymi przyczynami infekcji kokcydią u ludzi są:
- Produkty mięsne zawierające oocysty i poddane złej obróbce cieplnej.
- Źle umyte warzywa lub owoce.
- Zakażona woda.
- Kontakt z przedmiotami, na których znajdują się resztki odchodów zakażonych kokcydią zwierząt.
- Niewystarczająca higiena dłoni.
Kokcydioza – objawy u zwierząt
Kokcydioza to choroba, która u większości zakażonych zwierząt przebiega bezobjawowo, jednak w momencie silnej infekcji mogą pojawić się następujące objawy:
- Osłabienie.
- Spadek masy ciała i apetytu.
- Śluz i krew w kale.
- Niezdrowy wygląd – brak połysku na sierści, matowość.
Objawy kokcydiozy u ludzi?
U ludzi występowanie tej choroby objawia się głównie wodnistą biegunką oraz napadowymi skurczami i boleściami brzucha. Wśród dodatkowych objawów wymienia się również:
- Bóle głowy.
- Osłabienie i znużenie.
- Bóle mięśni.
- Nudności.
- Utrata apetytu.
Warto pamiętać, że choroba pasożytnicza zwana kokcydiozą zazwyczaj przebiega u ludzi bez objawów gorączki. W badaniach stolca stwierdza się natomiast występowanie śluzu. U osób o słabej odporności kokcydioza może prowadzić do niedożywienia, spadku masy ciała i ogólnego wyniszczenia organizmu, dlatego nie należy jej lekceważyć. Ważny jest również fakt, że osoba zakażona może długi czas nie wiedzieć o występowaniu choroby, ponieważ często przebiega ona bezobjawowo. W takich wypadkach jej rozpoznanie jest możliwe wyłącznie w przypadku badania kału na występowanie ooscyt.
Leczenie Kokcydiozy u ludzi
Nie ma w pełni opracowanej i skutecznej procedury leczenia kokcydiozy ze względu na rzadką częstotliwość jej występowania. Przy łagodnej formie przebiegu choroby lekarze i eksperci zalecają ogólną terapię organizmu – przyjmowanie elektrolitów i kompleksów witaminowych.
Kokcydioza u ludzi – jak zapobiegać?
Zakażenia kokcydiozą można w prosty sposób uniknąć. Najważniejsze jest przestrzeganie wszystkich norm sanitarnych i dotyczących higieny. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym myciu rąk, myciu warzyw i owoców przed ich zjedzeniem oraz poprawnej obróbce cieplnej produktów mięsnych. Warto również zwrócić uwagę na zdrowy tryb życia – zbilansowaną dietę oraz reżim picia wyłącznie czystej wody.
Redakcja – Zachir i Aisha