Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Weterynaria – ranking uczelni weterynaryjnych

Zastanawiasz się nad karierą zawodową i marzy Ci się, zostanie weterynarzem? Przed Tobą ciężkie 5,5 letnie studia, które otworzą Ci furtkę do otrzymania odpowiedniego wniosku w Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej. Warto rozważyć wszystkie możliwości i poważnie przeanalizować, którą uczelnie wybrać, tak aby później tego nie żałować.

zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Ranking uczelni weterynaryjnych na świecie

Wybierając się na studia weterynaryjne mamy do wyboru zarówno uczelnie polskie, jak i zagraniczne. Jeśli tylko posiadamy odpowiedni poziom znajomości języka, warto rozważyć możliwość studiowania poza granicami naszego kraju. W ostatnim rankingu przygotowanym przez QS World University Rankings wśród uczelni, oferujących studia na kierunku weterynaryjnym czołówka kształtuje się następująco:

 1. UC Davis (USA)
 2. Cornell University (USA)
 3. Royal Veterinary College, Uniwersytet Londyński (UK)
 4. University of Guelp (Kanada)
 5. Uniwersytet w Utrecht (Holandia)
 6. Texas A&M University (USA)
 7. Uniwersytet w Glasgow (UK)
 8. Uniwersytet w Cambridge (UK)
 9. ex equo: Uniwersytet w Edynburgu oraz Uniwersytet w Liverpool (UK).

Co ciekawe, uczelnia zajmująca pierwsze miejsce, nie po raz pierwszy znalazła się na szczycie rankingu. Warto mieć na uwadze, że UC Davis School of Veterinary Medicine prowadzi programy badawcze, których łączny roczny budżet to około 56 mln dolarów, co daje ogromne możliwości osobom zdobywającym tam wykształcenie.

Ranking uczelni weterynaryjnych w Polsce

Natomiast jeśli skupiamy się na wyborze uczelni w Polsce, warto wziąć pod uwagę Ranking Kierunku Studiów Perspektywy 2019, który wygląda następująco

(źródło http://ranking.perspektywy.pl/2019/tables/RKS/show.php?subject=weterynaria):

 1. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – Wydział Medycyny Weterynaryjnej
 2. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – Wydział Medycyny Weterynaryjnej
 3. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – Wydział Medycyny Weterynaryjnej
 4. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – Wydział Medycyny Weterynaryjnej
 5. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

Jak wygląda edukacja na studiach weterynaryjnych?

Studia na kierunku weterynaryjnym trwała w Polsce 5,5 roku, a oprócz obowiązkowych egzaminów do odbycia są również praktyki między innymi z zakresu hodowli, czy uboju zwierząt. Po zakończeniu edukacji niezbędne jest udokumentowanie dwuletniego stażu pracy, a następnie złożenie wniosku do Komisji do Spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii. Następnie można skorzystać z możliwości dalszej edukacji i zdobyć specjalizację w zakresie jednego z 17 dostępnych kierunków.

Jak dostać się na wybraną uczelnię?

Każdy z wyżej wymienionych Uniwersytetów ma innego wymagania wobec swoich przyszłych studentów. Aby dostać się na, daną uczelnię wymagane jest zdanie matury z niżej wymienionych przedmiotów:

 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – biologia i chemia
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – biologia, chemia lub fizyka
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – trzy przedmioty z listy: chemia, biologia, matematyka, fizyka, język obcy
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – rozszerzona biologia i chemia
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – biologia, chemia

Możliwości studiowania na zagranicznych uczelniach najlepiej na bieżąco sprawdzać na stronach konkretnych uczelni. Dzięki temu dowiemy się nie tylko jakie przedmioty i wyniki będą potrzebne nam na maturze, ale także czy istnieją jakieś stypendia i dodatkowe wymogi jak na przykład certyfikaty potwierdzające znajomość języka obcego.

Nasi klienci