Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Maltańczyk, a alergia

Żyjemy w czasach, w których alergie są coraz powszechniejsze i dotyczą coraz większej liczby osób. Co więcej czasami mówi się, że alergia jest chorobą XXI wieku albo wręcz nazywane są dżumą naszych czasów. Ma ona to do siebie, że jej może pojawić się w dowolnym momencie, z dnia na dzień, a jej objawy u każdej osoby są różne – kichanie, swędzenie, ciężkie duszności, łzawienie, uciążliwy katar, wysypki, a nawet bąble. Co jeśli mamy alergię, a naszym marzeniem jest posiadanie czworonoga? Czy istnieją psy, które nie wywołują alergii? Zapraszamy do lektury!

zdjęcie ilustracyjne / Adobe stock

Alergia na sierść psa

Najlepiej zacząć od wyjaśnienia nieporozumienia związanego z tym powszechnie używanym określeniem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości uczula nas nie sierść, lecz zawarte w niej specyficzne białko znajdujące się w gruczołach wydzielniczych psów. Psia sierść jest tylko nośnikiem zwierzęcych alergenów, które najczęściej występują w naskórku, wydzielinach gruczołów potowych i łojowych, moczu, ślinie, a także w surowicy. Jedną z większych grup czynników wywołujących alergię stanowią alergeny wziewne, czyli takie które znajdują się w powietrzu i są przez nas wdychane. Są one mikroskopijne i do ludzkiego organizmu przedostają się za pośrednictwem górnego układu oddechowego. To zwykle ze strony tego układu dostajemy pierwsze objawy, które świadczą o alergii.

Jakie są objawy alergii na psa?

Objawy alergii są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Zwykle występują przez cały rok (nie jak w przypadku uczulenia na pyłki, tylko w określonym czasie) i w głównej mierze dotyczą układu oddechowego. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć:

 • Częste kichanie, szczególnie nasilone po kontakcie ze zwierzęciem
 • Zatkany nos z obecnością wodnistej wydzieliny
 • Zaczerwienienie i pieczenie oczu, może występować także łzawienie
 • Świszczący oddech i napady duszności
 • Uczucie drapania oraz pieczenia w jamie ustnej, nosie, a także w gardle.
 • Czasami pojawia się wyprysk alergiczny na skórze i wysypka

Posiadanie psa, a alergia

Dobra wiadomość jest taka, że alergia nie przekreśla marzeń o posiadaniu psa. Zwłaszcza, jeśli nasze objawy nie są natężone. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy i będziemy przestrzegać niektórych zasad to nie ma przeszkód aby w naszym domu zamieszkał czworonożny przyjaciel. Powinniśmy w takiej sytuacji uwzględnić:

 • Rozmowę z alergologiem i rozważenie zażywania środków zmniejszających objawy alergii
 • Częste sprzątanie mieszkania, a w szczególności wycieranie podłóg i pranie dywanów (chociaż tych drugich najrozsądniej jest się pozbyć)
 • Regularne wietrzenie domu
 • Nie spanie w tym samym pomieszczeniu co zwierzę oraz unikanie wpuszczania psa do łóżka czy na kanapę
 • Regularne wyczesywanie i kąpanie psa

Czy maltańczyk jest odpowiednim psem dla alergików?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie istnieje rasa psa, która w 100% nie wywołuje uczuleń. Jednak faktem jest, że spośród wszystkich gatunków ssaków w najbliższym otoczeniu człowieka, pies ma najmniejszy potencjał uczulający. Maltańczyki często uznawane są za psy odpowiednie dla alergików, ze względu na to, że posiadają włosy(a nie sierść) oraz nie posiadają podszerstka. Mimo, dzięki temu faktycznie objawy alergii mogą występować w mniejszym stopniu, każdy alergik powinien zdawać sobie sprawę z tego, iż psy hipoalergiczne nie istnieją i może okazać się, że nawet Maltańczyk będzie wywoływał objawy uczulenia, zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Maltańczyk dla alergików

Ta rasa może być naprawdę dobrym rozwiązaniem jeśli objawy alergii są u nas (lub członka naszej rodziny) łagodne. Maltańczyki to cudowne zwierzęta, które bardzo szybko przywiązują się do opiekuna,  a dodatkowo są niezwykle wrażliwe i oddane. Ich wielką zaletą jest to, że świetnie dogadują się z innymi zwierzętami, więc mogą przebywać również w tym samym domu co koty. Warto pamiętać, że rasa ta uwielbia rozmaite zabawy i spędzanie czasu z właścicielem,  więc jeśli nie mamy możliwość przebywania z psiakiem przez większość część dnia może to się odbić negatywnie na jego psychice, gdyż maltańczyki często mają problem z lękiem separacyjnym.

Ile kosztuje maltańczyk?

Cena maltańczyka różni się w zależności od hodowli na jaką się zdecydujemy a także od jego płci. Może wydawać się to dziwne, jednak związane jest z większym zapotrzebowaniem na suczki. Zwykle ceny samców wahają się od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych, a suczek od 1,6 do 3,5 tysiąca złotych. Jednak szczeniaki posiadają rodowody FCI zawsze są droższe, a ich cena może sięgać 4 tysięcy w przypadku psów oraz 6 tysięcy w przypadku suczek.

Nasi klienci