Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Najmniejsza rasa królika

Króliki miniaturki to małe zwierzątka, które bardzo często pojawiają się w naszych domach, szczególnie tych, w których znajdują się dzieci. Obecnie wśród ras królików mamy naprawdę ogromny wybór – zaczynając od tych standardowych rozmiarów, a kończąc na miniaturkach. Która z nich jest klasyfikowana jako najmniejsza rasa królików? Jaką rasę warto wybrać, gdy zależy nam na tym, by królik był jak najmniejszy? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zdjęcie Ilustracyjne / Adobe stock

Królik miniaturka

Króliki miniaturowe stały się obecnie bardzo popularnymi zwierzątkami domowymi, które skradły serca wielu osób. Szczególnie pożądaną rasą uszaków są te najmniejsze, ponieważ zachwycają uroczym wyglądem i nie wymagają aż tak wielkich powierzchni. Króliki miniaturki dostępne są w coraz większej ilości odmian. Które z nich należą do tych najmniejszych? Zdecydowanie jako najmniejszą rasę królika wymienia się Karzełka Teddy.

Najmniejszy królik miniaturka – Karzełek Teddy

Karzełka Teddy określa się jako najmniejszą istniejącą rasę królika. Jego wygląd charakteryzuje krótki tułów i malutka głowa z krótkimi uszami i wielkimi, wypukłymi oczami. Niewielki tułów Karzełków zakończony jest malutkim ogonkiem a otulająca go sierść jest puszysta, gęsta i miękka w dotyku i pokrywa całe ciało królika.

Waga dorosłych króliczków waha się miedzy 800 a 1700 gram, a króliki nie różnią się znacznie ze względu na płeć. Karzełki Teddy charakteryzują się zaokrąglonymi biodrami i krótkimi, drobnymi łapkami. Mimo, że posiadają one często długą i puszystą sierść to jest ona raczej łatwa w utrzymaniu i łatwo ją wyczesywać.

Jeśli chodzi o ubarwienie Karzełków wszystkie odmiany są dozwolone, natomiast oczy powinny być ciemne lub niebieskie.

Jak pielęgnować najmniejsze króliki miniaturki?

Pielęgnacja najmniejszej rasy królików nie różni się od tej dotyczącej standardowej wielkości zwierzaków. Najważniejsze dla Karzełka Teddy jest regularne wyczesywanie jego sierści, nie ma potrzeby by ją strzyc, jak to bywa w przypadku angory, jednak konieczne jest, by przynajmniej 2 razy w tygodniu porządnie wyszczotkować sierść naszego zwierzaka w celu zapobiegania powstawaniu kołtunów. Miejsca, które uległy sfilcowaniu lub skołtunieniu należy w delikatny sposób wyciąć nożyczkami i rozczesać by zapobiec odparzeniom oraz dalszemu plątaniu się.

Najmniejsze króliki miniaturki – jakie mają wymagania?

Najmniejsza rasa królików nie różni się wymaganiami od pozostałych odmian. Jak każda rasa królików, również ta najmniejsza, potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, która opiera się na sianie i ziołach, ale również prawidłowo przygotowanej klatki i miejsca na wybieg. Klatka dla najmniejszej rasy królika powinna być, mimo jego niewielkich rozmiarów, spora. Króliki to ruchliwe zwierzaki, które potrzebują przynajmniej metrowej klatki dla  swoich wybryków i miejsca na legowisko. W klatce powinna znajdować się wypełniona pelletem kuwetka oraz paśnik i poidełko z wodą. Możemy również zaopatrzyć naszego króliczka w domek, który pozwoli mu zachować prywatność w trakcie odpoczynku.

Króliki miniaturki – jaki mają charakter

Karzełki Teddy, jak i pozostałe króliki, są silnymi indywidualistami, jednak przy odrobinie cierpliwości i czasu poświęconego przez właściciela stają się cudownymi domownikami. Najmniejsza rasa królików odpowiednio wychowana potrafi zachowywać czystość i czuć się swobodnie nie tylko w klatce, ale również na wybiegu. Warto jednak pamiętać, że króliki, nawet te najmniejsze, to stworzenia ciekawskie i wszędobylskie. Często potrafią pokazać co umieją niszcząc ząbkami napotkane na drodze przedmioty, dlatego ważnym jest, by w trakcie wybiegu uważnie obserwować naszego pupila.

Najmniejsza rasa królików – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Karzełki Teddy zyskują na popularności i stają się coraz bardziej pożądaną rasą wśród miłośników królików. Głównym powodem tego zjawiska jest ich wygląd, który przyciąga wzrok nawet tych osób, które za królikami nie przepadają. Ich puszysta i miękka sierść oraz niewielka budowa ciała sprawiają, że wyglądem przypominają maskotki do tulenia i zdobywają serca wielu z nas.

Nasi klienci