Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Kiedy zastosować preparaty na pasożyty wewnętrzne u kota?

Opiekunowie kotów niewychodzących często przekonani są, iż ich pupile są całkowicie bezpieczni i nigdy nie zarażą się pasożytami wewnętrznymi. Dopiero wizyta w klinice weterynaryjnej pozwala im się przekonać, że byli w błędzie. Endopasożyty, czyli robaki jelitowe nie są przypadłością zarezerwowaną wyłącznie dla zaniedbanych, podwórkowych, bezpańskich kocurów. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o rodzajach pasożytów wewnętrznych i z objawami towarzyszącymi robaczycy u kota. Dowiedz się, jakie preparaty można stosować na pasożyty u kota!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Pasożyty wewnętrzne – drogi transmisji

Kot wychodzący z domu do ogrodu czy lasu ma wiele możliwości, by przypadkowo zarazić się robakami. Wystarczy wypicie wody z kałuży, z której pił inny, chory zwierzak. Kot może zjeść upolowaną przez siebie mysz, w której tkankach przebywają otorbione formy pasożyta lub spożyć odchody zarażonego osobnika. Młode koty i kocięta często zakażają się od swojej matki (pijąc mleko kotki lub wskutek wylizywania sierści), a pchły, których tak trudno uniknąć w większym skupisku zwierząt, mogą przenieść na kota jaja tasiemca i zakazić tasiemczycą.

Częste drogi zarażenia pasożytami:

 • przez wrota układu pokarmowego – zjedzenie surowego mięsa skażonego jajami pasożyta, zainfekowanej trawy lub roślin, mleko matki, wylizywanie futra
 • kontakt bezpośredni z chorym zwierzęciem
 • wykorzystując wektory – pchły, komary, kleszcze, gryzonie, ptaki

Jakie objawy u kota powinny zaalarmować opiekuna?

Oznaki robaczycy u kota

Do najczęściej spotykanych oznak robaczycy u kota należą:

 • Biegunki
 • Wymioty
 • Uporczywe wylizywanie okolic odbytu
 • Apatia/rozdrażnienie
 • Krew w odchodach lub śluz
 • Brak apetytu
 • Pogorszenie stanu sierści
 • Kaszel

Niektóre pasożyty (tasiemiec i glista) przedostają się do środowiska w odchodach chorego osobnika i na posłaniu czy w kuwecie wyraźnie widać segmenty tasiemca, jaja czy pełzające larwy.

Jakie zagrożenia niosą ze sobą dla kota pasożyty wewnętrzne?

Mimo, iż głównym celem życiowym pasożyta nie jest doprowadzenie do śmierci żywiciela, a zapewnienie sobie stałego źródła pokarmu i bezpiecznego środowiska do prokreacji, to zaawansowana robaczyca może doprowadzić słabsze lub bardzo młode koty do zgonu.

Najczęściej jednak robaki wewnętrzne powodują przewlekłe stany zapalne narządów wewnętrznych, przykre i męczące objawy: wycieńczające biegunki i wymioty oraz znaczne pogorszenie komfortu życia. Niektóre produkty metabolizmu robaków jelitowych mają silne właściwości alergizujące i na długi czas zatruwają układ pokarmowy kota.

Robaczyca u kociąt może zatrzymać prawidłowy rozwój lub zahamować wzrost.

Rodzaje pasożytów wewnętrznych u kotów

W naszym klimacie koty są najczęściej atakowane przez:

 • Glistę kocią Toxocara cati
 • Tasiemca psiego Dipylidium caninum
 • Tęgoryjca Ancylostomatubaeforme
 • Nicienie: Trichuris vulpis, Aelurostrongylus abstrusus

Czy pasożyty zagrażają kotom na stałe przebywającym w domu czy mieszkaniu?

Niestety tak!

Wprawdzie kot niewychodzący nie jest narażony na zjedzenie zakażonego pasożytami ptaka czy gryzonia, to również może paść ofiarą niechcianego robaka.

To zwykle opiekun lub pies mieszkający wraz z kotem przynosi do domu pchły zainfekowane pasożytami.

Wystarczy bowiem wizyta w śmietniku lub piwnicy, gdzie mieszkają szczury lub zapchlone koty, by przynieść na butach czy ubraniu pchły do mieszkania.

Pchły są wektorami (przekaźnikami) tasiemca psiego, który wykorzystuje odruch drapania się i wygryzania sierści wskutek ugryzienia pchły, by dostać się do układu pokarmowego kota czy psa.

Preparaty przeciw pasożytom wewnętrznym u kota

W przypadku podejrzeń i wątpliwości co do stanu zdrowia kota, należy się jak najszybciej skontaktować z kliniką weterynaryjną. Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu badań zleci odpowiednią kurację preparatami przeciwpasożytniczymi.

Na rynku dostępne są skuteczne preparaty w formie:

 • tabletek
 • żeli
 • środki spot on

Pasożyty – wspólny wróg ludzi i zwierząt

Niektóre z pasożytów atakujących koty posiadają potencjał zoonotyczny, to znaczy, iż mogą przekroczyć barierę gatunkową i zarazić również ludzi.

Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie preparatów odrobaczających u kotów oraz częste mycie rąk, zwłaszcza po sprzątaniu kuwet czy zabawie ze zwierzakiem.

Nasi klienci