Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

NAJNOWSZE BADANIA POTWIERDZAJĄ – PSY Z NADWAGĄ MOGĄ ŻYĆ NAWET 2,5 ROKU KRÓCEJ

  • Badania, którymi objęto ponad 50 000 psów należących do 12 ras, wskazują na związek pomiędzy masą ciała zwierzęcia a oczekiwaną długością jego życia.
  • Wyniki badania wyraźnie wskazują na potrzebę utrzymywania zdrowej masy ciała u zwierząt przez całe ich życie.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Liverpoolu oraz naukowców z należącego do segmentu Mars Petcare Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM wskazują na wyższe prawdopodobieństwo krótszego życia u psów z nadwagą. Wyniki pokazały, że psy z nadwagą żyły do 2,5 roku krócej w porównaniu do tych o prawidłowej masie ciała[i]. Badania prowadzono metodą retrospektywną przez ponad 20 lat, a ich podsumowanie opublikowano w czasopiśmie weterynaryjnym Journal of Veterinary Internal Medicine[ii].

Wieloletnie obserwacje, w których wykorzystano dane przekazane przez sieć szpitali dla zwierząt Banfield Pet Hospital, objęły ponad 50 000 psów należących do 12 najpopularniejszych ras. W przypadku wszystkich ras stwierdzono związek pomiędzy nadwagą a skróceniem długości życia, przy czym okres, o który skraca się życie zwierzęcia, wahał się od pięciu miesięcy w przypadku osobników męskich rasy owczarek niemiecki, do dwóch i pół roku w przypadku osobników męskich rasy Yorkshire terrier.

39% POLSKICH PSÓW Z NADMIERNĄ MASĄ CIAŁA

Szacuje się, że w ponad jednej czwartej gospodarstw domowych (26%) w Wielkiej Brytanii i w niemalże połowie w Stanach Zjednoczonych (47,6%) znajduje się pies[iii],[iv].W Polsce, według badań statystycznych, psy zamieszkują 36,5 % gospodarstw domowych[v]. W świetle tych danych wyniki badań Uniwersytetu w Liverpoolu i Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM nabierają szczególnego znaczenia. Psy są członkami znaczącej liczby rodzin, a ich opiekunowie mogą nie zdawać sobie sprawy, jak poważne konsekwencje zdrowotne niosą ze sobą dodatkowe kilogramy. Zjawisko otyłości u zwierząt domowych stale nasila się, a dane szacunkowe pokazują, że jeden na trzy psy i koty w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę[vi]. Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że prawie połowa kotów (47%) ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z czego 33% cierpi na nadwagę, a 14% to zwierzęta otyłe. Z kolei w populacji psów u 39% osobników notuje się problem nadmiernej masy ciała, przy czym co trzeci pies ma nadwagę (masa ciała jest od 15 do 30% wyższa od optymalnej), a co dziesiąty jest otyły (masa ciała jest wyższa o co najmniej 30% od optymalnej).

PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA?

Mimo że w trakcie badań nie analizowano przyczyn zwiększenia masy ciała, to uważa się, że do otyłości u zwierząt przyczyniają się niepoprawne nawyki żywieniowe. Według najnowszej ankiety Better Cities For Pets[vii], ponad połowa (54%) opiekunów psów i kotów zawsze albo często daje swojemu zwierzęciu coś do jedzenia, ilekroć zwierzę o to prosi, a niemalże jedna czwarta (22%) czasami przekarmia swoje zwierzę, aby w ten sposób je uszczęśliwić.

Współautor badań oraz profesor medycyny weterynaryjnej małych zwierząt na Uniwersytecie w Liverpoolu Alex German zauważył: „Opiekunowie często nie mają świadomości, że ich pies ma nadwagę, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wiążących się z nią konsekwencji zdrowotnych. Mogą nie wiedzieć, że zbyt duża masa ciała ich ukochanego zwierzęcia przekłada się na zwiększone ryzyko wystąpienia innych dolegliwości takich jak np.: choroby stawów, problemy z oddychaniem oraz pewne rodzaje nowotworów, a także na gorszą jakość życia. Owe problemy w obszarze zdrowia i dobrego samopoczucia mogą znacząco wpłynąć na długość życia zwierzęcia”.

KLUCZOWE PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE

„Dla wielu opiekunów dawanie jedzenia, a w szczególności smakowitych resztek i kąsków ze stołu, jest sposobem na okazanie zwierzęciu uczuć. Zwracanie uwagi na to, co podaje się swojemu psu do jedzenia, może w dużej mierze przyczynić się do utrzymania zwierzęcia w dobrej kondycji, a nam pozwoli cieszyć się jego towarzystwem przez wiele lat” – dodaje prof. Alex German.

Niepokoi fakt, że wedle szacunków zaledwie jeden na pięciu opiekunów psów mierzy, ile jedzenia podaje swojemu zwierzęciu, a czterech na pięciu (87%) zawsze lub często po prostu szacuje ilość serwowanego pokarmu, jakiej – ich zdaniem – zwierzę potrzebuje podczas każdego posiłku7. Taki sposób karmienia może w znacznej mierze przyczyniać się do powstawania problemów związanych z nadmierną masą ciała. W świetle wyników omawianych badań szczególnie ważne staje się edukowanie i podnoszenie świadomości wśród opiekunów, jak prawidłowo i odpowiedzialnie karmić zwierzęta, aby przez długie lata cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją.

„W klinikach Banfield Pet Hospital z radością dzielimy się danymi i wnioskami płynącymi z ośmiu milionów wizyt zwierzęcych pacjentów rocznie w ponad 1000 naszych szpitali – nie tylko po to, aby pogłębić wiedzę weterynaryjną, ale także po to, aby poprawić stan zdrowia zwierząt” – mówi Daniel Aja, doktor medycyny weterynaryjnej, lekarz naczelny w Banfield Pet Hospital. „Będąc największą siecią placówek weterynaryjnych na świecie, dysponujemy narzędziami, które umożliwiają nam prowadzenia takich badań, jak również naszymi własnymi publikacjami w postaci np. corocznych raportów State of Pet Health (Stan zdrowia zwierząt domowych) oraz Veterinary Emerging Topics (Aktualności weterynaryjne).

O badaniach

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Liverpoolu oraz Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM było retrospektywnym, obserwacyjnym badaniem kohortowym wykorzystującym demograficzne, geograficzne i kliniczne dane psów leczonych w sieci szpitali BANFIELD® w Ameryce Północnej w okresie od kwietnia 1994 r. do września 2015 r. Dane dotyczyły 50787 psów należących do 12 ras najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych: jamników, owczarków niemieckich, golden retrieverów, labrador retrieverów, cocker spanieli amerykańskich, beagli, bokserów, chihuahua, pitbulterierów, pomeranianów, shih tzu oraz Yorkshire terrierów. W przypadku każdej rasy porównano długość życia psów, u których opiekunowie zgłaszali otyłość, z długością życia zwierząt, które były w optymalnej kondycji.

Banfield Pet Hospital to największa sieć placówek weterynaryjnych obejmująca ponad 1000 szpitali w Stanach Zjednoczonych i Puerto Rico z zespołami weterynaryjnymi, które co roku zapewniają wysokiej jakości opiekę medyczną ponad trzem milionom zwierząt domowych. Dane zaczerpnięte do tego badania obejmowały zmienne demograficzne (rasa, płeć, informacja o sterylizacji/kastracji oraz data urodzenia) oraz geograficzne (szerokość i długość geograficzna na podstawie kodu pocztowego adresu zamieszkania opiekuna), jak również dane zebrane podczas wizyt w klinice (data wizyty, masa ciała oraz – jeżeli były dostępne – dane na temat stanu zdrowia) oraz datę zgonu. Zarówno dane rodowodowe, jak i data urodzenia, były parametrami podawanymi przez opiekunów, które nie były weryfikowane przez personel weterynaryjny.

O utrzymywaniu zdrowej masy ciała

Zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć, sprawdza się także, gdy chodzi o utrzymywanie zdrowej masy ciała u zwierząt. W profilaktyce otyłości ważne jest, aby problem dostrzec odpowiednio wcześnie. Oto kilka prostych działań, które możesz podjąć, aby mieć pewność, że Twój pies ma prawidłową masę ciała: 1) porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat idealnej masy ciała Twojego psa – lekarz doradzi Ci, ile jedzenia należy podawać zwierzęciu na każdym etapie życia – od szczenięcia po seniora, 2) zadbaj o to, aby zwierzę miało wystarczająco dużo ruchu – zależnie od swojego rozmiaru i rasy, 3) nie podawaj zwierzęciu resztek ze stołu – nie wszystkie artykuły żywnościowe przeznaczone dla ludzi są bezpieczne dla zwierząt, a spożycie niektórych z nich może nawet zakończyć się śmiercią psa oraz 4) regularnie waż swojego psa – nawet niewielkie przybranie na wadze może mieć duży wpływ na jego zdrowie.

O Uniwersytecie w Liverpoolu

Od roku 1881 Uniwersytet w Liverpoolu pracuje nad poszerzaniem wiedzy o życiu i podnoszeniem jego jakości. Uczelnia, z której wywodzi się dziewięciu laureatów nagrody Nobla, cieszy się renomą ze względu na wysoką jakość nauczania i prowadzonych badań. Uniwersytet w Liverpoolu to także miejsce, w którym znajduje się klinika Royal Canin zajmująca się utrzymaniem prawidłowej masy ciała u zwierząt (Royal Canin Weight Management Clinic). Klinika została założona w 2005 r. i jest pierwszą na świecie specjalistyczną kliniką odchudzania dla zwierząt. 

O segmencie Mars Petcare

Mars Petcare to zróżnicowany i dynamicznie rozwijający się biznes, reprezentowany przez 75 000 współpracowników w ponad 50 krajach. Zaspokajając zdrowotne i żywieniowe potrzeby niemal połowy populacji zwierząt domowych na świecie Mars Petcare realizuje misję tworzenia Lepszego świata dla zwierząt. Czerpiąc z 75 lat doświadczenia, oferuje bogate portfolio ponad 50 marek, do którego należą czołowe globalne marki żywności dla zwierząt PEDIGREE®, WHISKAS®, ROYAL CANIN®, NUTRO®, GREENIES®, SHEBA®, CESAR®, IAMS® and EUKANUBA®. Mars Petcare także zapewnia opiekę weterynaryjną, poprzez największą na świecie sieć ponad 2 000 szpitali dla zwierząt, w tym BANFIELD®, BLUE PEARL®, PET PARTNERS®, oraz VCA®. Firma należy do pionierów w zakresie innowacji i nowych technologii opracowywanych z myślą o zwierzętach, ich właścicielach oraz lekarzach weterynarii. Do naszych innowacyjnych rozwiązań należą WISDOM HEALTH, opatentowana technologia testów genetycznych dla psów; WHISTLE®, system GPS umożliwiający określanie lokalizacji psa, a także Leap Accelerator i Companion Fund – programy wspierające start-upy i nową generację innowatorów na rynku opieki nad zwierzętami. Jako część rodziny marek Mars, posiadamy przywilej, jakim jest wolność i elastyczność w walce o to, w co wierzymy ­– Lepszy świat dla zwierząt.


[i] German, A. Canine longevity and obesity. Journal of Veterinary Internal Medicine November 2018.

[ii]  Wiley Online Library, Journal of Veterinary Internal Medicine: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jvim.15367

[iii] PFMA Pet Population 2018: https://www.pfma.org.uk/pet-population-2018

[iv] APPA Pet Industry Market Size & Ownership Statistics: https://www.americanpetproducts.org/press_industrytrends.asp

[v] GFK 2016 Dog Food First&Next Purchase Acts, Poland

[vi] Banfield State of Pet Health report 2017:  https://www.banfield.com/state-of-pet-health/obesity

[vii] Better Cities for Pets. Weight Management: Keeping our pets healthy survey 2018: https://www.bettercitiesforpets.com/2018/02/22/survey-weighs-pet-obesity-crisis/ .

Nasi klienci