Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Odczulanie na psa

Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Z badań opublikowanych przez TNS Polska wynika, że ponad 45 %  polskich rodzin posiada przynajmniej jednego psa. Niestety nie każdy mimo chęci może pozwolić sobie na przygarnięcie czworonożnego przyjaciela. Częstym powodem, dla którego jest to nie możliwe jest alergia na psa.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Alergia na psa – co uczula?

Jest to jedna z najczęściej występujących alergii. Szacuje się, że alergię na sierść psa ma prawie 10 procent Polaków. Wbrew powszechnie panującej opinii sierść zwierzaka ma tutaj znaczenie drugorzędne – przenosi jedynie białka powodujące alergię pochodzące z gruczołów łojowych skóry i śliny.  W przypadku psów najbardziej uczulający jest jego naskórek, który zawiera aż 29 różnych alergenów. Reakcję mogą wywołać także odchody, wspomniana wyżej ślina i mocz. Alergeny psa przedostają się do ludzkiego organizmu głównie drogami oddechowymi, ale także przez spojówki oczu i poprzez bezpośredni kontakt.

Objawy alergii na psa

Jeśli posiadamy w domu zwierzaka, a podejrzewamy u siebie alergię to powinniśmy zachować czujność. Do najczęściej występujących objawów alergii na psa zaliczamy:

  • katar
  • kichanie
  • świąd nosa
  • zaczerwienienie i łzawienie oczu
  • zapalenie spojówek
  • kaszel
  • duszność
  • pokrzywka
  • wyprysk
  • wstrząs anafilaktyczny

Jak sprawdzić czy jesteśmy uczuleni na psa?

Gdy zauważymy u siebie objawy alergii i będziemy mieć podejrzenie wystąpienia uczulenia, najlepiej dla pewności wykonać profesjonalne testy. Takie podstawowe badania nie są w żadnej sposób obciążające. Zwykle są to testy skórne lub badania krwi. Pierwsze wykonuje się w ciągu zaledwie 20-30 minut, a polegają one na naniesieniu roztworów alergenów na skórę przedramienia bądź pleców, nakłuciu naskórka i odczytaniu reakcji alergicznej po około 15 minutach. Badanie jest bezbolesne, może jednak powodować świąd i dyskomfort. W przypadku badań krwi, jej pobranie trwa zwykle parę minut, a na wyniki czeka się maksymalnie kilka dni, w zależności od wybranego laboratorium.

Warto tutaj zaznaczyć, że testy skórne uznawane są za dokładniejsze niż te z krwi a ceny takich testów zależą od ilości oznaczeń, zwykle testy skórne dla jednego alergenu kosztują 10-12 złotych, natomiast testy z krwi od 40 do 50 złotych.

Odczulanie na psa

Immunoterapia prowadzona jest indywidualnie i polega na wprowadzaniu do organizmu zmniejszonych dawek konkretnego alergenu, prowadząc do osłabienia reakcji układu odpornościowego.  Odczulanie w przypadku alergii na psa może trwać nawet kilka lat. Szczepionki zawierające niewielkie stężenie wybranego alergenu są najczęściej podawane jako zastrzyki podskórne, istnieje również możliwość (jednak rzadko stosowana) przyjmowania ich jako krople pod język. Sposób podawania szczepionek a także ich skład dobierane są indywidualnie w zależności od stanu pacjenta, rodzaju alergii, jej siły, a także wyników badań lekarskich.

Alergia na psa – skuteczność odczulania

Największa skuteczność dotyczy leczonych młodych pacjentów, dzieci i młodzieży, natomiast najmniejsza jest u ludzi starszych. Zwykle wynosi jednak około 50-70%. Według obowiązujących standardów granicą wieku dla rozpoczęcia odczulania jest 5. rok życia.

Odczulanie na psa – jaka cena?

Szczepionki alergenowe są dostępne na receptę, a cena jednej takiej ampułki, w zależności od rodzaju alergenów i refundacji, waha się od 3 do nawet 300 złotych. Refundacji nie polegają inne drogi podania wyciągów alergenowych, a preparaty doustne i podjęzykowe kosztują od kilku do kilkuset złotych. Pamiętajmy, aby do tej ceny dodać również koszty potrzebne na dojazd do kliniki, w której będziemy wykonywać odczulanie, a także to, że będziemy potrzebować wtedy dzień wolny w pracy.

—————
Redakcja

Nasi klienci