Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Królik gładkowłosy

Króliki miniaturki to jedne z najchętniej wybieranych pupili domowych. Są urocze, mięciutkie, chętne do głaskania, ale również ciekawskie i stosunkowo łatwe w hodowli. Najchętniej wybieraną odmianą, szczególnie jako towarzystwo dla dzieci, są króliki gładkowłose. Ze względu na krótką i łatwą w pielęgnacji sierść zabiegi kosmetyczne w przypadku królika gładkowłosego nie będą wyzwaniem nawet dla młodego opiekuna.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Królik miniaturka

Króliki miniaturki to karłowaty kuzyn królików standardowych. Królik miniaturka występuje w wielu odmianach różniących się od siebie typem i długością włosa, rozmiarem, wagą, cechami specjalnymi, ale również charakterem czy temperamentem.

Króliki miniaturki nie lubią hałasów, krzyków, czy nagłych głośnych odgłosów. Są to jednak zwierzątka bardzo przyjacielskie i chętne do pieszczot, o ile nie wymagają one brania na ręce – większość króliczków nie czuje się bezpiecznie na wysokości, ponieważ instynktownie kojarzy im się to z porwaniem przez ptaka drapieżnika. Jednak w bezpiecznym miejscu są idealnymi towarzyszami zabaw i przytuleń.

Najczęściej wybieraną odmianą królików miniaturowych są króliki gładkowłose. Dlaczego króliki gładkowłose są tak popularne? Wybór królika o gładkiej sierści ma wiele zalet, głównie związanych z niewymagającym intensywnej pielęgnacji włosem oraz łatwością utrzymania.

Królik gładkowłosy – charakterystyka

Króliki gładkowłose, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje krótka i prosta, nieskłębiona i nie zawierająca włosów puchowych sierść, dzięki czemu nie wymagają one skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Sierść królików gładkowłosych występuje w wielu odmianach kolorystycznych, a ich waga waha się między 800-1200 gram.

Charakter królików jest zależny od osobnika – często nie jest bezpośrednio związany z odmianą czy płcią – należy jednak pamiętać, że króliki z natury są indywidualistami, mimo to, jeśli proces oswajania przeprowadzimy delikatnie i cierpliwie, królik zacznie postrzegać nas jako członka stada, a tym samym najlepszego towarzysza.

Podstawą diety królika gładkowłosego jest w 80% siano. Urozmaiceniem diety powinny być zioła – zarówno suszone, jak i świeże. Jako smakołyki można podawać suszone lub świeże warzywa i owoce oraz gałązki i korę do ścierania zębów. Do picia najlepsza będzie przegotowana lub przefiltrowana woda podawana w podajniku na wodę.

 Króliki gładkowłose – odmiany

W dzisiejszych czasach króliki miniaturki przeszły już wiele modyfikacji genetycznych i często są zwierzątkami o przeróżnych walorach estetycznych i budowie. W Stanach Zjednoczonych uznaje się ponad 40 ras królików, a przykładowo w Wielkiej Brytanii rozróżnia się 61 raz w ponad pięciuset wariacjach. Wśród najpopularniejszych odmian gładkowłosych wymienia się:

  1. Baranek miniaturka – o charakterystycznych oklapłych, długich i delikatnych uszach
  2. Królik holenderski – o charakterystycznym biało – czarnym ubarwieniu z trójkątem na łebku
  3. Mini rex – o puchatym, lecz aksamitnym krótkim futerku
  4. Hermelin – o wyjątkowo krótkich uszach i spłaszczonym pyszczku – najczęściej o białym ubarwieniu
  5. Hotot – odmiana rzadka, o czarnych obwódkach wokół oczu i białej gładkiej sierści
  6. Królik polish – rasa o bardzo krótkich uszach, początkowo hodowana na chów, obecnie ceniona za wyjątkowo łagodny charakter
  7. Królik Tan – zwany również królikiem podpalanym – najstarsza hodowana rasa królika domowego

Królik gładkowłosy – słuszny wybór?

Króliki miniaturki, szczególnie gładkowłose, to stosunkowo łatwe w utrzymaniu i bardzo pocieszne zwierzątka. Ich urocza fizjonomia sprawia, że ciężko ich nie kochać, a ciekawski i chętny do zabaw charakter powoduje, że często stają się naszymi domowymi pupilami. Szczególnie lubiane są przez dzieci – za łagodność, łatwość oswajania i chęci do pieszczot. Należy jednak pamiętać, że króliczek tak samo będzie wymagał od nas odpowiedzialności i troski. Króliki tak jak inne zwierzątka potrzebują naszego czasu i miłości, ale również pomocy przy zabiegach pielęgnacyjnych, które w przypadku królików gładkowłosych są konieczne rzadziej, ale jednak wciąż występują. Decydując się na królika miniaturkę należy zapoznać się z wymaganiami i potrzebami konkretnej odmiany i przygotować odpowiednio dom na przybycie pupila.

—————
Redakcja

Nasi klienci