Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Technik weterynarii czy warto nim zostać?

Lubisz zwierzęta i chciałbyś z nimi pracować? Chciałbyś zajmować się weterynarią, ale 5cio letnie studia Cię przerażają? W takim przypadku technik weterynarii może być rozwiązaniem dla Ciebie. Najpierw jednak musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy warto zdecydować się na kształcenie w kierunku technika weterynarii? Jak wygląda praca technika i czym różni się on od weterynarza? Ale przede wszystkim jak zostać technikiem weterynarii i czy warto się na taki zawód zdecydować?

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jak zostać technikiem weterynarii?

Jeśli Twoim marzeniem jest praca ze zwierzętami i masz do nich rękę to technik weterynarii może okazać się Twoim zawodem. By praktykować zawód technika weterynarii najpierw musisz ukończyć szkołę średnią, a następnie zdecydować się na szkołę policealną lub studium kierunkowe – na kierunku technik weterynarii. Po zdaniu wszystkich semestrów przystępuje się do egzaminów końcowych, które uprawniają do pracy w zawodzie technika weterynarii.

Jakie uprawnienia ma technik weterynarii?

Na czym polega praca technika weterynarii? Czym różni się od zakresu obowiązków weterynarza? Jako technik weterynarii będziesz miał trochę mniejsze uprawnienia od weterynarza. Obowiązki technika weterynarii w dalszym ciągu będą wiązały się z pomocą zwierząt, a zatrudnienie będzie można znaleźć w klinikach weterynaryjnych, hodowlach, ogrodach zoologicznych, czy nawet inspekcji weterynaryjnej.

Wśród zadań technika weterynarii wymienia się:

  • asystowaniu przy zabiegach i sekcjach zwłok,
  • wykonywanie próbek laboratoryjnych,
  • udzielanie pierwszej pomocy zwierzętom,
  • podawanie leków, które nie wymagają wypisywania recept,
  • odbieranie porodów.

Jako technik weterynarii, w przeciwieństwie do weterynarza, nie będziesz mógł:

  • usypiać zwierząt,
  • wypisywać recept,
  • przeprowadzać zabiegów wymagających ingerencji chirurgicznej.

Jak wygląda praca technika weterynarii?

Technik weterynarii jest prawą ręką weterynarza, który nie tylko może asystować przy zabiegach czy sekcjach zwłok, ale również samodzielnie wykonywać działania z zakresu pierwszej pomocy czy higieny nad zwierzętami. Dodatkowo może również przygotowywać próbki do badań, czy po prostu uspokoić zestresowane wizytą zwierzątko.

W hodowlach technicy weterynarii są odpowiedzialni za kontrolę i opiekę nad zwierzętami. Dodatkowo przeprowadzają zabiegi inseminacji i odbierają porody, a w razie potrzeby stosują odpowiednie leczenie zwierząt.

Technicy weterynarii znajdują również zatrudnienie w inspekcji weterynaryjnej, zakładach przetwórstwa spożywczego, czy organach nadzoru sanitarno – weterynaryjnego. Sprawują kontrolę nad poprawną produkcją, przechowywaniem, transportem, a w końcu i sprzedażą żywności.

Ile zarabia technik weterynarii?

Jeśli chodzi o zarobki technika weterynarii są one niższe od zarobków weterynarza, ze względu na brak wyższego wykształcenia. Oczywiście wszystko zależne jest od warunków i miejsca zatrudnienia, jednak według portalu wynagrodzenia.pl określa się, że średnie wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku jest równe 2 670 zł brutto. Należy jednak pamiętać, że co drugi technik otrzymuje od 2260 do 3100 zł wypłaty miesięcznie, a na wyższe zarobki może liczyć tylko 25% najlepiej opłacanych techników weterynarii.

Czy technik weterynarii to trudny kierunek?

Jako technik weterynarii będziesz musiał opanować wiele materiału. Zaczynając od anatomii i fizjologii zwierząt a kończąc na ich diagnostyce. Będziesz uczyć się nie tylko o chorobach zwierząt, ale dowiesz się jak przebiega ich odpowiednia pielęgnacja. Wśród przedmiotów spotykanych w szkołach przygotowujących do pracy w zawodzie technika weterynarii znajdują się również administracja weterynaryjna, działalność gospodarcza w weterynarii, prowadzenie produkcji zwierzęcej i usług inseminacyjnych, kontrola i nadzór weterynaryjny, czy nawet język obcy w weterynarii.

Należy pamiętać, że mimo, że kierunek jest silnie związany z pomocą zwierzętom, to ukończenie szkoły wymaga również wkładu w naukę. Wybierając szkołę warto również zwrócić uwagę na plan praktyk – ich większa ilość pozwoli lepiej przygotować się do przyszłej pracy.

Czy warto zostać technikiem weterynarii?

Ukończenie kierunku technika weterynarii daje szeroki wachlarz możliwości zawodowych. Jest również świetnym fundamentem do rozpoczęcia studiów na kierunku weterynarii. Warto jednak pamiętać, że praca ze zwierzętami wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale również ogromnych pokładów cierpliwości i empatii w stosunku do zwierząt. Jeśli więc jesteś #animallover a nauka nie jest Ci straszna – to na pewno warto 🙂

—————
Redakcja

Nasi klienci