Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Pies drapie

Każdy właściciel psa dokładnie obserwuje zachowania swojego pupila. Niektóre z tych zachowań mogą budzić niepokój i powinny zostać skonsultowane z weterynarzem w razie nasilenia. Jedną z takich czynności jest drapanie się. Naturalnym faktem jest, że psy, jak i ludzie, muszą czasami po prostu się podrapać. Jednak dlaczego psy drapią się stale? Co zrobić kiedy pies ciągle się drapie i nie możemy go w żaden sposób powstrzymać? Jakie są przyczyny częstego drapania się przez psa? Postaramy się odpowiedzieć!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Czemu pies się drapie?

Naturalnym odruchem u psów od czasu do czasu jest drapanie się. U naszych pupili, tak jak i u nas, może występować chwilowe uczucie świądu, którym psy dają po prostu upust z pomocą drapania się. Każdy pies od czasu do czasu się drapie i jest to całkowicie normalna sprawa. Naszą uwagę jednak powinien przykuć fakt, gdy nasz pies drapie się zbyt często lub wręcz robi to ciągle. Przyczyn takich reakcji może być naprawdę wiele – dlatego należy szczególnie zwracać uwagę na drapanie psa i obserwować jego zachowanie i wygląd. Naszą czujność powinny wzbudzić uporczywe drapania, które mogą nawet powodować rany na skórze naszego psa.

Przyczyny drapania się psa

Jedną z najczęstszych przyczyn świądu u psa są insekty – pchły lub inne pasożyty, które swoimi ugryzieniami powodują reakcję skórną, która sprawia, że psy odczuwają potrzebę drapania danego miejsca. W tym przypadku diagnozę możemy postawić już po przeczesaniu sierści psa gęstym grzebieniem, który w trakcie wyczesywania zbierze zarówno insekty jak i ich odchody.

Kolejną z często wymienianych przyczyn drapania się przez psy jest choroba skóry – może to być świerzb, nużeniec, czy reakcja alergiczna. W tych przypadkach konieczna będzie specjalistyczna diagnoza, która pozwoli dotrzeć do bezpośredniego powodu drapania się psiaka. W przypadku alergii możemy próbować z wymianą i odstawieniem dotychczasowej karmy, ponieważ najczęściej to ona jest winowajcą.

Wśród regularnie diagnozowanych powodów, dla których psy się drapią są również choroby bakteryjne czy grzybicze – jednak w celu ich zdiagnozowania również konieczna będzie wizyta u specjalisty i wykonanie odpowiednich badań.

Poza przyczynami fizycznymi istnieją również behawioralne przyczyny drapania się u psów. Najczęściej takie objawy występują u psów zaniedbanych, zestresowanych, niepewnych siebie czy chociażby często zmieniających miejsce zamieszkania. Dochodzi wtedy do odpowiednika zachowań kompulsywnych, w których to psy drapiąc się czy wygryzając sobie sierść dają upust swoim emocjom i lękom. Najlepszym sposobem na te drapanie będzie odpowiednia opieka nad zwierzakiem – dopasowanie czasu poświęcanego zwierzęciu i zapewnienie mu zajęcia podczas naszej nieobecności.

Co zrobić gdy pies się drapie?

Co więc zrobic gdy pies się drapie? Psy drapią się z różnych powodów, dlatego aby móc w odpowiedni sposób reagować należy zlokalizować przyczynę tego zachowania. Jeśli zauważysz u Twojego pupila uporczywe drapanie się, które wzbudzi Twój niepokój zacznij od uważnego obejrzenia jego sierści i skóry. Jeśli uda Ci się zlokalizować jakiekolwiek zmiany skórne czy zaczerwienienia niezwłocznie udaj się z Twoim pupilem do weterynarza. Tylko w ten sposób będziesz w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie i dać ulgę odczuwającemu świąd pieskowi. Podczas kontroli stanu sierści i skóry może również udać Ci się zauważyć pasożyty czy insekty, które są przyczyną drapania się psa. W tym przypadku konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków zwalczających. Pamiętaj również, że świąd skóry i drapanie się może być spowodowane alergią. Najczęściej występującą u psów alergią jest pokarmowa, dlatego warto szczególnie zwracać uwagę na wybieraną karmę i przysmaki i dbać o to, by była ona dobrej jakości. Ważna również jest odpowiednia pielęgnacja i higiena naszego psa. Brud również może sprawiać, że pies będzie odczuwać dyskomfort i rozpocznie uporczywe drapanie się, dlatego istotnym jest, by dbać o regularne kąpiele – oczywiście w odpowiednio dobranych środkach.

W jaki sposób ulżyć drapiącemu się psu?

Oprócz dobrania odpowiedniego leczenia w przypadku chorób skórnych czy alergii możemy dodatkowo ulżyć naszemu pupilowi, który ciągle się drapie. Na rynku można znaleźć wiele artykułów kosmetycznych dedykowanych psom, które mogą pomóc ukoić świąd. Warto zwrócić uwagę na szampony i odżywki hipoalergiczne, ale również na kojące balsamy, które nie tylko zmniejszają podrażnienia i zapobiegają przesuszaniu się skóry, ale również przynoszą natychmiastową ulgę i zmniejszają u psów potrzebę drapania skóry.

Dodatkowo w trakcie pielęgnacji drapiącego się psa należy szczególną uwagę zwrócić na łapy i inne miejsca, które są łatwo podatne na zabrudzenia – czyli te które mogą mieć bezpośredni kontakt z substancjami powodującymi świąd.

Co zrobić, żeby pies przestał się drapać?

By pomóc naszemu pupilowi przede wszystkim należy postawić odpowiednią diagnozę. Pamiętajmy, że okazjonalne drapanie się u psa nie jest powodem do zmartwień, naszą uwagę powinno wzbudzić jego nasilenie i w tym przypadku najlepiej będzie od razu skontaktować się ze specjalistą. Należy wziąć również pod uwagę, że w tym przypadku czas odgrywa naprawdę wielką rolę – zwlekając z odpowiednim leczeniem pozwalamy nie tylko na to, by nasz piesek czuł się niekomfortowo, ale również dajemy możliwość rozwoju choroby czy rozprzestrzeniania się insektów.


—————
Redakcja

Nasi klienci